Udstillingsresultater

Resultater for shows og udstillinger 2017

 
Efterhånden som resultaterne kommer, vil der blive linket til resultaterne med blåt.

Resultater fra Dyrskuer m.v.
Listen over dyrskuer er ikke fuldstændig. Hvis I ønsker jeres resultater fra dyrskuer m.v. offentliggjort og medregnet ved beregning vedr. Egetoftepokalen, er det nødvendigt, at I indsender disse (samlet for alle welsh'er på skuet og ikke enkelte resultater). Kun dyr med afstamning (mor, far og morfar) kan tælle med ved beregningen af Egetoftepokalen.
 
Plagskuer og Følskuer

 

Jysk Plageskue
Plageskue på Dorthealyst
Fyns Plagskue for Ponyracer
Fyns Følskue for Ponyracer
Gørlev føl- og plageskue
Mountain & Moorland Foal & Youngstock Christmas Show
 
Welshshows, Danmark
Welsh Hingsteshow
Fynsk Juni Show
Kåringsweekend - kåring, ride- og showklasser samt finaleklasser
Store Hestedag
 
Dyrskuer
Roskilde Dyrskue
Det Fynske Dyrskue
Det Østjyske Fællesskue
Landsskuet i Herning
Landbrugsmessen Gl. Estrup
Løgstør Dyrskue
Fjerritslev Dyrskue
Gørlev Hesteskue
Det sønderjyske Fællesskue (ingen welsh i 2017)
Hjørring Dyrskue
Brahetrolleborgskuet
Hobro Dyrskue (ingen welsh i 2017)
Ribe Dyrskue
Kimbreskuet
Lemvig Dyrskue (ingen welsh i 2017)
Midt-vest Farmshow (ingen welsh i 2017)
 
Andre shows/udstillinger
Mountain & Moorland Winter Show  
Hingsteshow for Welsh og Shetlandsponyer  
Pferdestammbuch Schleswig Holstein  
Mountain & Moorland for Fun  
Syd-Welsh utställning på Bjärsjölagård  
Mountain & Moorland Store Hestedag  
Bundesschau i Tyskland  
Svenska Welshponny och Cobföreningens Riksutställning  
Oktobershow  
Internationalt show Holland  

Årets vinder af Egetoftepokalen og Valhallapokalen 2016:
 
 

 
Årets Welshpony 2017 - point optjent i 2016:

 
Vinderen af Årets Welshpony 2017 var: Sunshines Coch Brenin (sec. D), ejet og kørt af Jannie og Lars Nielsen. Brenin drager som en del af det danske landshold til i VM for kørsel i dagene d. 15.-20. August 2017 i Tyskland.
Nr. 2 var: Valhallas Ladybird (sec. D), ejet og redet af Louise H. Christensen.
Nr. 3 var: Mailunds Flying Roxie (sec. D), ejet og redet af Sofie L. Madsen.

Vi takker Equsana for sponsorat af dækkener til vinderne.
 
     Sunshines Coch Brenin
     Valhallas Ladybird
     Mailunds Flying Roxie

 

  
Jysk Plageskue og Hingsteparade for småhedste og ponyracer
 

Dommere Martin Bloch og Jørgen Grimbühler


Sec. A
 

1-års hopper

7-7-5-7-6
Sunny Hill Annabell
F: Lacy Blue Bee
M: Harvest Babeths Sunshine
MF: Juniperlodge Jones
Udst.: Åse Leth
 

2-års hingste

9-8-7-7-8
Horndrups Sarmon
F: Rhydyfelin Saracen
M: Harvest Emma Mon
MF: Brierdene Napoleon
Udst.: Laila Rasmussen

8-7-7-6-7
Powerfuls Zenn
F: Caeglas Elfryn
M: Powerfuls Clarissa
MF: Yselvliedts Special Edition
Udst.: Herluf Lübker
 

Sec. B
 

2-års hingst

9-9-8-7-8 + Bedste klargjorte i racen
Llanarth Royalist
F: Breeton Dai
M: Cottrell Gwener
MF: Cwrtycado Cadfridog
Udst.: Stutteri Fjordglimt
 

2-års hoppe

9-9-8-8-9 + reserve BIS
Bjerregaards Savannah
F: Birtley First Addition
M: Bjerregaards Sara
MF: Bjerregaards Tayer
Udst.: Stutteri Bjerregaard
 

Sec. C
 

1-års hopper

9-9-8-7-8
Fjordglimt Lady Go Go
F: Synod Request
M: Menai Lady Georgina
MF: Parcybedw Boy George
Udst.: Stutteri Fjordglimt

8-8-7-7-7
Noerrelides Summer Breeze
F: Brynseion Dancing Demon
M: Rhydeilian Seren
MF: Menai Cadfridog
Udst.: Stutteri Noerrelide

8-8-7-6-7
Noerrelides Norma Jean
F: Brynseion Dancing Demon
M: Rosengårdens Nadina
MF: Kildegaards Columbus
Udst.: Stutteri Noerrelide
 

WPBR
 

1-års hoppe

8-7-7-7-7
Stenhedegaards Apple Bloom
F: Sepstrups Casanova
M: Wrentnall April
MF: Lingymoor Mosaic
Udst.: Laila Rasmussen
 

2-års hoppe

8-7-7-8-8
Speedy Girl
F: Lucky Gold
M: Korreborgs Zindy
MF: Eyarth Caradog
Udst.: Mette Jæger

 

 
 
 
Gribsvads Freesia, som blev reserve BIS
 

Dorthealyst Plageskue og hingsteparade 2017

Reserve best in show: Gribsvads Fresia

Reserve BIS i hingsteparaden: Harvest Universal Soldier

Bedste mønstrer af 1-års plage: Malene Erslev Olesen med Gribsvads Fresia
 

BEDØMMELSER
 

2-ÅRS HINGSTE

WELSH COB SEC D

4 Parc Alfe 100305 Født: 05.05.2015 Brun
F: Foryd Llwynog 61983
M: Parc Cantores 142999 MF: Parc Pavarotti 58318
Opdrætter: Mr. D. D. Morgan
Ejer: Heidi og Daniel Busch Vesterskov, Solsiden 26, 5474 Veflinge
Point: 8 - 6 - 7 - 7 - 7 Placering: 1 af 1
 

2-ÅRS HOPPER

WELSH SEC. A

Gribsvads Fresia 1501356 Født: 23.04.15 Skimmel
F: Shamrock Micro Cleveland 52801700901212
M: Gribsvads Flower 1001089 MF: Fakla Deja Vu Maykels Last 82604614000120
Opdrætter og ejer: Benth H. Olesen, Stutteri Gribsvad
Point: 9 - 9 - 8 - 8 - 9 Placering: 1 af 2

Hoekhorst Pandora 175123 (NLD) Født: 22.04.2015 Skimmel
F: Idyllic Senator 83618 (GBR)
M: Idyllic Persona 158934 (GBR) MF: Heniarth Quip 47099 (GBR)
Opdrætter: Hoekhorst Stud - Holland
Ejer: Stutteri Damgaard v/Lars & Annette Damgaard Haaning, Strandvejen 25, 4050 Skibby
Point: 8 - 8 - 7 - 7 - 8 Placering: 2 af 2
 

WELSH SEC. C

15 Aberlour Gallina 174904 Født: 15.05.2015 Rød
F: Brynithon Teifon 75967
M: Aberlour Gaia 135877 WC 137 MF: Coedeneirin Reflect WCH 32
Opdrætter og ejer: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen, Abbetvedvej 3, 4000 Roskilde
Point: 8 - 8 - 7 - 7 - 8 Placering: 1 af 1
 

WELSH SEC. D

17 Teken Starlight 175841 Født: 15.05.2015 Sort
F: Valhallas Limelight 71094
M: Avonvallay Isa 161301 MF: Avonvallay Union Jack 52433
Opdrætter og ejer: Stutteri Teken, Ubberup Mark 18, 4400 Kalundborg
Point: 8 - 8 - 8 - 9 - 8 Placering: 1 af 2

16 Adlais Queen of Custard 174920 Født: 18.04.2015 Buckskin
F: Glyncoch Eurostar 93203
M: Abergavenny Agnes 161273 MF: Derwen Railway Express 19035
Opdrætter og ejer: Stutteri Adlais v. Ninett & Michael Gulddal, Allindemagle Huse 35, 4100 Ringsted
Point: 7 - 7 - 8 - 7 - 7 Placering: 2 af 2
 

WELSH PARTBRED

18 Macanahs Nielsine Thoa 208333WE1500628 Født: 29.04.2015 Rødbroget

F: Llanfihangel Hedd-wyn 81010 WSB
M: Spice Girl 208333200711965 MF: Ukendt
Opdrætter og ejer: Heidi Mie Lüderer, Gl. Bogensevej, 5560 Aarup
Point: 6 - 7 - 7 - 7 - 7 Placering: 1 af 1
 

1-ÅRS HINGSTE

WELSH SEC. D

28 Valhallas Tiger Jack Fox WSB 103118 Født: 27.04.2016 Sort
F: Avonvalley Union Jack WSB 52433
M: Ffynnonfelys Victoria WSB 118002 MF: Ebbw Victor WSB 21024
Opdrætter og ejer: Stutteri Valhalla v. Karen B. Olsen & Carl Trock, Skambækvej 14, 4400 Kalundborg
Point: 9 - 9 - 8 - 8 - 8 Placering: 1 af 1
 

1-ÅRS HOPPER

WELSH SEC. B

38 Greigiau Spring Midnight Dancer 176931 Født: 01.04.2016 Sort
F: Cadlanvalley Romeo 56610
M: Penserri Lois Ddu 139664 MF: Talponciau Beswick 53791
Opdrætter: Mr. W.A. Owen, Geigiau Stud
Ejer: Team Dalima v/fam. Olsen, Kulsøvej 116, 7323 Give
Point: 8 - 7 - 7 - 8 - 7 Placering: 1 af 1
 

WELSH SEC. C

40 Dorthealyst Pep Talk 370 (IA) DK Født:20.04.2016 Brun
F: Gribsvad Baltzer 208333WE0805349
M: Dorthealyst Gossip 128583 MF: Synod Gentleman Jack 53052
Opdrætter og ejer: Dorthealyst v/Marianne Seidenfaden, Knabstrup Møllebakke 4D, 4440 Mørkøv
Point: 9 - 8 - 7 - 9 - 8 Placering: 1 af 5

39 Popsters Riverdance 177046 Født: 13.05.2016 Sort
F: Thistledown Thriller 91273
M: Popsters Rififi 165997 MF: Parvadean The Governor 41204
Opdrætter: Popsters Stud, UK
Ejer: Stutteri Chopin, Hasbjergevj 4, 4760 Vordingborg
Point: 9 - 8 - 7 - 8 - 8 Placering: 2 af 5

42 Gribsvads Lissi Jo Født: 01.04.2016 Brun
F: Popsters General Jack 91658
M: Gribsvads Litle Jo WC 81 MF: Synod Grouse WCH 7
Opdrætter og ejer: Benth H. Olesen, Stutteri Gribsvad, Store Landevej 43, 5592 Ejby
Point: 8 - 8 - 8 - 8 - 8 Placering: 3 af 5

43 Thers Morning Maid 178353 Født: 17.05.2016 Rød
F: HS Morning Star WDH 54
M: Thers Mystic May 137268 WSB MF: Thorneyside the Terminator 45541 WSB
Opdrætter og ejer: Stutteri Thers v/ Familien Thers, Sæbyhøjvej 9, 4270 Høng
Point: 8 - 8 - 8 - 8 - 8 Placering: 4 af 5

41 Dorthealyst Midnight Maid Født: 11.05.2016 Rød
F: Gribsvad Baltzer 208333WE0805349
M: Dorthealyst Madonna 1516511 MF: Synod Grouse 30313
Opdrætter og ejer: Dorthealyst v/Marianne Seidenfaden, Knabstrup Møllebakke 4D, 4440 Mørkøv
Point: 7 - 6 - 7 - 8 - 7 Placering: 5 af 5
 

WELSH SEC. D

45 Dyffryncowin Ava 177412 Født: 13.05.2016 Sort
F: Brenig Llewellyn 94636
M: Dyffryncowin April Diamond 158716 MF: Ystraddewi Romeo 33450
Opdrætter Mr. M. Howells
Ejer: Heidi Mie Lüderer, Gl. Bogensevej 35, 5560 Aarup
Point: 8 - 7 - 8 - 7 - 7 Placering: 1 af 1
 

HINGSTEPARADE

Reserve BIS

54 Harvest Universal Soldier WMH 146 /60241 Født: 23.04.2002 Rød
F: Brierdene Napoleon WMH 134/54509 WELSH MOUNTAIN
M: Tanlan Unigryw WM 894 MF: Friars Freelance 20998
Opdrætter: Zanne Jedig, Smidstrupvej 11, and 4720 Præstø
Ejer: Opdrætter
Placering: 2 af 5

 

 
 
 
Stor sejr til Stutteri Gribsvad: BIS: Gribsvads Sif og res. BIS: Gribsvads Freesia, begge 2 års sec. A hopper
 

Dommere: Carl Trock og Susanne Dahl
 

Sec. A - Hingste - 1 år

9-9-8-8-9
Fakla Capone (IR) 329 - Skimmel
Født: 12-05-2016 hos Stutteri Fakla, Agedrup
Far: Nantdywyll Llenor 79418 WSB
Mor: Fakla Chanel (IR) 211
MF: Springbourne Herian 20660 WSB
Ejer: Stutteri Gribsvad, v/Benth Olesen, St. Landevej 43, 5592 Ejby
 

Sec. A - Hopper - 1 år

9-8-7-8-8
Fakla Pandora 177710 WSB - Dun

Født: 16-05-2016 hos udstiller
Far: Nantdywyll Llenor 79418 WSB
Mor: Nantdywyll Persain 159577 WSB
MF: Cwmnantgwyn Penadur 45479 WSB
Ejer: Keld Frandsen, Stutteri Fakla, Radbyvej 44, 5320 Agedrup
 

Sec. B - Hopper - 1 år

9-8-7-8-8
Bjerregårds Salida 361 IA - Skimmel

Født: 10-05-2016 hos udstiller
Far: Bjerregårds Tayer 169 IA
Mor: Bjerregårds Jagi 208333WE0700524
MF: Bjerregårds Sir Jackson 208333WE0400689
Ejer: Stutteri Bjerregård, Viborgvej 145, 8766 Nørre Snede

8-7-8-7-7
Greigiau Spring Midnight Dancer 176931 WSB - Sort

Født: 01-04-2016 hos Mr.W.A. Owen
Far: Cadlanvalley Romeo 56610 WSB
Mor: Penserri Lois Ddu 139664 WSB
MF: Talponciau Beswick 53791 WSB
Ejer: Team Dalima v. Fam Olsen, Kulsøvej 16, Vesterlund, 7323 Give
 

Sec. C - Hingste - 1 år

8-8-7-7-8
Hulda I Am Black Jack 208333WE1600500 - Sort

Født: 22-03-2015 hos udstiller
Far: Popsters General Jack 91658 WSB
Mor: Gribsvads Mary 208333WE1200064
MF: Parvadean The Gigolo WCH 30
Ejer: Mette & Hulda Jensen, Bogensevej 63, 5560 Aarup


Sec. C - Hopper - 1 år

9-9-9-7-8
Fjordglimt Lady Go Go 177501 WSB - Rød

Født: 14-05-2016 hos udstiller
Far: Synod Request 48578 WSB
Mor: Menai Lady Georgina 115301 WSB
MF: Parcybedw Boy George 31230 WSB
Ejer: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugård
 

9-8-8-7-8
Chopins Grenade 177488 WSB - Brun

Født: 22-03-2016 hos udstiller
Far: Caebryn Harri QC 91882 WSB
Mor: Brynithon Guvnors Gem 131826 WSB
MF: Thorneside The Guvnor 39505 WSB
Ejer: Stutteri Chopin, Hasbjergvej 4, 4760 Vordingborg

8-8-8-8-8
Gribsvads Lissi Jo 208333WE1600350 - Brun

Født: 01-04-2016 hos udstiller
Far: Popsters General Jack 91658 WSB
Mor: Gribsvads Little Jo WC 81
MF: Synod Grouse WCH 7
Ejer: Stutteri Gribsvad, v/Benth Olesen, St. Landevej 43, 5592 Ejby

8-7-7-7-7
Noerrelide´s Summer Breeze 208333WE1600872 - Brun

Født: 16-04-2016 hos udstiller
Far: Brynseion Dancing Demon 96087 WSB
Mor: Rhydeilian Seren WC 103
MF: Menai Cadfridog WSB 33591
Ejer: Linda Rasmussen, Frørupvej 47, 6070 Christiansfeld

7-7-8-5-6
Noerrelide's Norma Jean 208333WE1600873 - Rød

Født: 17-04-2016 hos udstiller
Far: Brynseion Dancing Demon 96087 WSB
Mor: Rosengårdens Nadina WC 118
MF: Kildegårds Columbus WDH 25
Ejer: Linda Rasmussen, Frørupvej 47, 6070 Christiansfeld
 

Sec. D - Hingste - 1 år

7-7-8-6-7
Møllegyden Brego 102070 DNK - Chestnut

Født: 11-04-2015 hos Ms C.K. Nielsen
Far: Pennal Lucky Brynle 93635 WSB
Mor: Møllegyden Ebony 166654 WSB
MF: Ringside Game Over 81533 WSB
Ejer: Mette & Hulda Jensen, Bogensevej 63, 5560 Aarup


Sec. D - Hopper - 1 år

7-7-7-8-7
Dyffryncowin Ava 177412 WSB - Sort

Født: 13-05-2016 hos M. Howells, England
Far: Brenig Llewellyn 94636 WSB
Mor: Dyffryncowin April 158716 WSB
MF: Ystraddewi Romeo 33450 WSB
Ejer: Heidi Albrekt, Gl. Bogensevej 35, 5560 Aarup


WPBR - Hingste - 1 år

7-6-7-6-6
Monopol S 208333WE1602010 - Rød

Født: 16-06-2016 hos udstiller
Far: Monarch S DE422220004511
Mor: Stillebækkens Dancia 208333WE1200141
MF: Daimler WFH 13
Ejer: Ane og Peder Kjær, Skiffardvej 8A, 8560 Kolind


WPBR - Hopper - 1 år

8-8-7-9-8
Skrædderdals Madonna 208333WE1602106 - Skimmel

Født: 20-04-2016 hos udstiller
Far: Agerholm's Mon Ami 208333200705184
Mor: Skrædderdals Enya 208333WE1101438
MF: Stougjeshoeve Eagle Eye 98.00700 NLD
Ejer: Annette Skrædderdal Andersen, Klejtrupvej 31, 9500 Hobro
 

Sec. A - Hopper - 2 år

9-9-9-8-9
BEST-IN-SHOW
Gribsvads Sif 208333WE1500033 - Skimmel

Født: 01-01-2015 hos udstiller
Far: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
Mor: Gribsvads Sipsy WM 1043
MF: Twyford Major WMH 92
Ejer: Stutteri Gribsvad, v/Benth Olesen, St. Landevej 43, 5592 Ejby

9-9-8-8-9
Reserve BEST-IN-SHOW
Gribsvads Freesia 208333WE1501356 - Skimmel

Født: 23-04-2015 hos udstiller
Far: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
Mor: Gribsvads Flower WM 1086
MF: Fakla Dejavu Maykels Last WMH 167
Ejer: Stutteri Gribsvad, v/Benth Olesen, St. Landevej 43, 5592 Ejby
 

Sec. B - Hingste - 2 år

8-9-9-7-8
Llanarth Royalist (IR) 296 (GBR) - Skimmel

Født: 09-05-2015 hos Mr. & Mrs. L.E. Bigley, Llanarth Stud
Far: Breeton Dai (IR) 263
Mor: Cottrell Gwener 109620 WSB
MF: Cwrtycadno Cadfridog 32688 WSB
Ejer: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugård
 

Sec. B - Hopper - 2 år

8-8-7-8-8
Bjerregårds Flammeo Cordis 466 IR - Brun

Født: 27-05-2015 hos udstiller
Far: Bjerregårds Witek 58 IA
Mor: Bjerregårds Matrix 338 IA
MF: Møllegaards Spartacus OS 29250
Ejer: Stutteri Bjerregård, Viborgvej 145, 8766 Nørre Snede

8-8-7-8-8
Dahlsminde Glow WSB 458 (IR) (DNK) - Skimmel

Født: 15-07-2015 hos udstiller
Far: Moelgarnedd Dewin 51450 WSB
Mor: Lintelo Gracious WSB 230 (IR) (NLD)
MF: Lintelo Halycon WSB (IR) 17 (NLD)
Ejer: Dahlsminde, Spodsbjergvej 279, 5900 Rudkøbing
 

Sec. C - Hopper - 2 år

9-8-7-8-8
Nebo Lady Of The Dance 174845 WSB - Brun

Født: 02-04-2015 hos Nebo Stud, Wales
Far: Donys Highwayman 66832 WSB
Mor: Nebo Rebeca 135877 WSB
MF: Nebo Sion 53329 WSB
Ejer: Stutteri Chopin, Hasbjergvej 4, 4760 Vordingborg

8-8-8-8-8
Fjordglimt Golden Mary Ella 175465 WSB - Palomino

Født: 07-04-2015 hos H. Larsen, Stutteri Fjordglimt
Far: Menai Cadernid 55226 WSB
Mor: Brohedydd Mary Ellen 159027 WSB
MF: Caerneuadd Hywel 59123 WSB
Ejer: Stutteri Strandløkken, Fredemarksvej 90, 5320 Agedrup
 

Sec. D - Hingste - 2 år

7-7-7-6-7
Parc Alfe 100305 WSB - Brun

Født: 05-05-2015 hos Mr. D.D. Morgan, Welsh
Far: Foryd llwynog 61983 -WSB
Mor: Parc Cantores 142999 WSB
MF: Parc Pavarotti 58318 WSB
Ejer: Heidi Vesterskov, Solsiden 26, 5474 Veflinge
 

WPBR - Hingste - 2 år

7-7-7-7-7
Skrædderdals Eros 208333WE1503393 - Skimmel

Født: 02-05-2015 hos udstiller
Far: Agerholm's Mon Ami 208333200705184
Mor: Skrædderdals Enya 208333WE1101438
MF: Stougjeshoeve Eagle Eye 98.00700 NLD
Ejer: Annette Skrædderdal Andersen, Klejtrupvej 31, 9500 Hobro


WPBR - Hopper - 2 år

8-8-8-7-8
Macanah's Nielsine Thoa 208333WE1500628 - Rødbroget

Født: 29-04-2015 hos udstiller
Far: Llanfihangel Hedd-Wyn 81010 WSB
Mor: Spice girl 208333200711965
MF: Ukendt
Ejer: Heidi Albrekt, Gl. Bogensevej 35, 5560 Aarup

8-8-6-5-7
Prinsesse Mirabelle M 208333WE1502956 - Buckskin

Født: 27-05-2015 hos Kim Simonsen, Feldballe
Far: Monarch S DE422220004511
Mor: Matri ESSDH 66
MF: Bolero ESPH 86
Ejer: Ane og Peder Kjær, Skiffardvej 8A, 8560 Kolind

 

 Til toppen af siden

 
 
 
 
Skuets bedste hoppeføl: Gribsvads Micha (sec. C) og skuets bedste hingsteføl: Elvis MS (shetlænder)
 

Dommere: Maiken Holm og Iben Tjellum
 

Sec. B – Hingsteføl

8-8-8-8-8
Bjerregaards Adagio Under reg. Skimmel

Født: 27/4/2017 hos udstiller
Far: Lywimar Adagio 97805 WSBMor: Bjerregaards Bontek (IAM) 337
MF: Bjerregaards Witek (IA) 58
Ejer: Jette Bjerregård, Viborgvej 145, Nr. Snede

9-7-8-6-7
Lindebakkens Noble Dream Under reg. Mørk brun

Født: 22/5/2017 hos udstiller
Far: Spring Classic Spellbound
Mor: Hilin Midsummer Nights Dream 134183 WSB
MF: Eyarth Tayma 50454 WSB
Ejer: Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, Herlufmagle

7-7-7-7-7
Lindebakkens Malone Under reg. Skimmel

Født: 18/5/2017 hos udstiller
Far: Mosebo's Simon WBH 54
Mor: Hilin Mika
MF: Eyarth Tayma 50454 WSB
Ejer: Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, Herlufmagle
 

Sec. C – Hingsteføl

8-7-8-9-8
Gribsvads General Bentho Jo 208333WE1702087 Rød

Født: 20/5/2017 hos udstiller
Far: Popsters General Jack 91658 WSB
Mor: Gribsvads Bibbi Jo WC 136
MF: Parvadean The Gigolo WCH 30
Ejer: Stutteri Gribsvad, Store Landevej 43, Ejby
 

Sec. D – Hingsteføl

9-9-7-9-9
Fjordglimt Lord Midas Under reg. Brun

Født: 2/5/2017 hos udstiller
Far: Menai Sparkling Midas 53763 WSB
Mor: Danaway Lola 56519 WSB
MF: Trevallion Valentino 36505 WSB
Ejer: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, Daugård

8-8-8-8-8 Macanahs John Snow Under reg. Brun/Sort
Født: 28/4/2017 hos udstiller
Far: Perthog Sir Terry 91427 WSB
Mor: Valhallas Black Princess 170626 WSB
MF: Valhallas Zorro 86319 WSB
Ejer: Heidi Albrekt, Gl. Bogensevej 35, Årup


WPBR – Hingsteføl

8-8-8-8-8
Lyngbjergbos Antonius Under reg. Brun

Født: 22/7/2017 hos udstiller
Far: Gribsvads Baltzer WCH 33
Mor: Jestis Antine BRSDH 277
MF: Antario N ESPH 107
Ejer: Stutteri Lyngbjergbo v/ Esben Olesen, Tvoruphøjevej 1, Bælum


Sec. A – Hoppeføl

8-8-8-9-8
Gribsvads Syren 208333WE1700590 Skimmel

Født: 8/4/2017 hos udstiller
Far: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
Mor: Gribsvads Flower WM 1086
MF: Fakla Deja Vu Maykels Last WMH 167
Ejer: Stutteri Gribsvad, Store Landevej 43, Ejby

9-9-8-7-8
Fakla Pearl Under reg. Dun

Født: 6/5/2017 hos Stutteri Fakla
Far: Nantdywyll Llenor 79418 WSB
Mor: Nantdywyll Persain 159577 WSB
MF: Cwmnantgwyn Penadur 45479 WSB
Ejer: Zanne Jedig, Smidstrupvej 11, Præstø

8-7-7-9-8
Fjordglimt Mystic Celina Under reg. Skimmel

Født: 21/5/2017 hos udstiller
Far: Menai Mystic Prince 85001 WSB
Mor: Fjordglimt Cencilla 165972 WSB
MF: Penstrumbly Kestrel 68230 WSB
Ejer: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, Daugård

9-8-7-6-7
Padesølunds Just Belle Under reg. Brun

Født: 16/3/2017 hos udstiller
Far: Glebedale Mario 98011 WSB
Mor: Bjerggaards Just Smile 208333WE1301410
MF: Rhyd-y-Felin Saracen WSB 64818
Ejer: Connie Nielsen, Magtenbøllevej 75, Vissenbjerg

7-7-7-7-7
Melanders Flower Power 208333WE1702414 Rød Roan

Født: 3/6/2017 hos udstiller
Far: Bavaria 528019010003179
Mor: Friarly Flowermaid WM 1059
MF: Brierdene Napoleon 54509 WSB
Ejer: Camilla Melander, Slotshavevej 14, Askeby
 

Sec. B – Hoppeføl

9-9-8-8-8
Bjerregaards Ravage Under reg. Rød

Født: 16/6/2017 hos udstiller
Far: Bjerregårds Hektor 208333WE1300619
Mor: Bjerregaards Aowyn WB 360
MF: Bjerregaards Witek (IA) 58
Ejer: Jette Bjerregård, Viborgvej 145, Nr. Snede

8-7-8-6-7
Dahlsminde Lowri Under reg. Rød

Født: 26/4/2017 hos udstiller
Far: Moelgarnedd Dewin 51450 WSB
Mor: Millcroft Lanara 150964 WSB
MF: Cwrtycadno Caradog 64535 WSB
Ejer: Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjergvej 279, Rudkøbing

7-7-7-6-7
Dahlsminde Twinkle Under reg. Mørk brun

Født: 21/4/2017 hos udstiller
Far: Moelgarnedd Dewin 51450 WSB
Mor: Ysselvliedts Tamarisk 162536 WSB
MF: Fulnaho's Dicky 89818 WSB
Ejer: Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjergvej 279, Rudkøbing
 

Sec. C – Hoppeføl

BEST-IN-SHOW
9-8-8-9-9
Gribsvads Micha Jo 208333WE1702086 Brun

Født: 28/6/2017 hos udstiller
Far: Popsters General Jack 91658 WSB
Mor: Gribsvads Michelle Jo WC 125
MF: Dorthealyst Typhoon WCH 25
Ejer: Stutteri Gribsvad, Store Landevej 43, Ejby

8-8-8-8-8
Aberlour Gwyneth Under reg. Rød

Født: 6/5/2017 hos udstiller
Far: Brynithon Teifon 75967 WSB
Mor: Aberlour Gwalia WC 105
MF: Rytterbjergets Infinity WCH 13
Ejer: Stutteri Aberlour v/ Larsen og Olsen, Abbetvedvej 7, Roskilde

8-8-8-8-8
Fjordglimt Lady Grazia Under reg. Dun/Buckskin

Født: 16/5/2017 hos udstiller
Far: Menai Cadernid 55226 WSB
Mor: Menai Lady Georgina 115301 WSB
MF: Parcybedw Boy George 97495 WSB
Ejer: Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, Daugård
 

Welsh sec. D – Hoppeføl

8-7-8-8-8
Adlais Lady Sybil 178748 WSB Brun

Født: 21/1/2017 hos udstiller
Far: Trevallion Picasso 60734 WSB
Mor: Abergavenny Countess 168539 WSB
MF: Geler Sparc 59435 WSB
Ejer: Adlais v/ Ninett og Michael Gulddal, Allindemagle Huse 35, Ringsted
 

WPBR – Hoppeføl

7-8-8-8-8
Cashella's Casablanca 208333WE1701156 Palomino/Skimmel

Født: 7/5/2017 hos udstiller
Far: GP Montedo Højgård PIH 103
Mor: Cashella's Chelsie WM 1080
MF: Tanggårds Aladdin WMH 126
Ejer: Liselotte Haugaard Jensen, Middelfartvej 55, Bogense

 

Til toppen af siden

 
 

Dommer: Bjarne Thers

Sec. D hoppeføl

23 p.
Adlais Pica’Deli, f. 22/4-17, brun
F: Trevallion Picasso 60734
M: Danaway Beyonce 132321
MF: Trevallion Harry 28678
Udst.; Ninett, Gulddal, Ringsted


 

 

Mountain & Moorland Foal & Youngstock Christmas Show

 

Mountain & Moorland Foal & Youngstock Christmas Show d. 2. December 2017

Dommere: Mrs. Anna Stevens & Mr. Richard Miller

Arrangørerne har valgt ikke at offentliggøre point, da der var stor forskel på karakterniveauet dommerne imellem.

Best in Show: Adlais(DK) Pica'deli. Welsh sec. D
Best in Show-reserve: Adlais(Dk) Queen Of Custard. Welsh sec. D
Ridden champion: KOKKEDAL´S INITIAL B. Welsh sec. C
4 års champion – reserve: Dankirkeby Magic Melodi. Welsh sec. C
3 års champion: MELANDERS WILL TURNER. Welsh sec. D
– reserve: Naseba Akeema. Welsh Part Bred
2 års champion: Adlais(Dk) Queen Of Custard. Welsh sec. D
1 års champion: Dreyers Melody Divine. Welsh sec. C
Føl champion: Adlais(DK) Pica'deli. Welsh sec. D
Bedst i racen, Welsh: Adlais(DK) Pica'deli. Welsh sec. D
- reserve: Adlais(Dk) Queen Of Custard. Welsh sec. D
Best handler, junior: Joakim Seedorff / LINDEBAKKENS HALLI-HALLO. W
elsh sec. B
Best Groomed: Chopins Evita udstillet af Stutteri Chopin. Welsh sec. D
 

1 First Ridden, junior (med og uden galop)

70 Dorthealyst Rachel the Second (OS) WD 221
2001-04-17 hoppe sort WD
Mor: Far: PARVADEAN REACTION WCH 11
Morfar: Dorthealyst Kallimos (OS) WD 167
Morfar: MENAI SPARKLING OMEGA 32084 WSB
Udstiller: Dorthealyst v/Marianne Seidenfaden, Rytter: Elizabet Seidenfaden
Placering: 2 af 4

Kat. 53 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
2013-04-16 Hoppe Sort WC
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724
Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs, Rytter: Marie Jørgensen
Placering: 3 af 4
 

2 First Ridden, senior

Kat. 77 Karell Nyberg PIN 646
2004-04-26 hoppe rødbroget WPBR
Far: MENAI MAGIC PROPHET WDH 37
Mor: Kalinka PIN 299
Morfar: ukendt
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs, Rytter: Suzi Kirkeby Pedersen
Placering: 1 af 3

Kat. 54 Cwmesgair Destiny 161900 WSB
2010-01-01 hoppe brun WC
Far: GWYNFAES CULHWCH 50060 WSB
Mor: Gwenllan Sabrina 117149 WSB
Morfar: DIMBETH SION 22681 WSB
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs, Rytter: Carla Nybo Bennedbæk
Placering: 2 af 3
 

3 Open Ridden

Kat. 58 KOKKEDAL´S INITIAL B 208333200204178.
2002-06-06 vallak brun WC
Far: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Mor: De Busies Black Bess of Zealand WD 134
Morfar: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Udstiller & Rytter: Ester Seedorff
Placering: 1 af 2

Kat. 56 Corscaron Bethan 167098 WSB
2012-01-01 hoppe brun WC
Far: WASHINGPOOL LLYWELYN 62705 WSB
Mor: Popsters Babooska 147418 WSB
Morfar: PARVADEAN LOTTA BOTTLE 44177 WSB
Udstiller & Rytter: Carolinne Sommer
Placering: 2 af 2
 

4 Leading Rein

Kat. 55 Gribsvads Musie WC 10
2003-04-04 hoppe brun WC
Far: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Mor: Gribsvads Rumba II WC 88
Morfar: TALON TORETH WDH 14
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs, Rytter: Rebecca Storkegård
Placering: 1 af 1
 

9 2 år – hingste Welsh

Kat. 38 ROSENLOEV MR GRAND DINO 101751 WSB
2015-05-22 rød hingst WA
Far: HARVEST(DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Mor: Runshaw Ladi Lilith WM 1072
Morfar: FOSTERHOUSES SUPER SAM 53621 WSB
Udstiller: Stutteri Sofiendals
Placering: 1 af 2

Kat. 39 TOLLGATE CHARLIE-FARLEY 100191 WSB
2015-05-29 skimmel hingst WA
Far: LACY JAFFA 76471 WSB
Mor: Tollgate Willows "Wish" 128887 WSB
Morfar: BLACKHILL PICALO 34102 WSB
Udstiller: Stutteri Sofiendals
Placering: 2 af 2
 

14 4 år - hoppe + vallak Welsh

Kat. 53 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
2013-04-16 Sort Hoppe WC
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724
Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs
Placering: 1 af 4

Kat. 69 Chopins Evita 169234 WSB
2013-01-01 rød hoppe WD
Far: H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Frondewi Della Marie WD 172
Morfar: DERWEN QUARTZ 29106 WSB
Udstiller: Stutteri Chopin
Placering: 2 af 4

Kat. 42 TANGGAARD(DK) CAESAR (IA) 147
2013-06-12 skimmel vallak WA
Far: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB
Mor: Fakla Cheri 208333200204776.
Morfar: TANGGÅRD'S ALADDIN WMH 126
Udstiller: Camilla Melander
Placering: 3 af 4

Kat. 78 Baledon Memphis-Belle 170112 WSB
2013-04-18 brun hoppe WA
Far: GLYNCOCH KENTUCKY 79075 WSB
Mor: Baledon Meganisa 102229 WSB
Morfar: REVEL JANUS 9284 WSB
Udstiller: Stutteri Sofiendals
Placering: 4 af 4
 

15 3 år - hoppe + vallak Welsh

Kat. 74 Naseba Akeema W.P-B.R 25620
2014-04-18 brun hoppe WPBR
Far: ABERLOGIN ACE-OF-SPADES 81323 WSB
Mor: Kira af Langmosegård DV 9700374
Morfar: RAMBO DVE 373
Udstiller: Tina Asmussen
Placering: 1 af 2

Kat. 76 MOSEDALENS LATIF 208333WE1402396
2014-04-26 Lys dun/skimmel Vallak WPBR
Far: HO-COSMO OX OX 4185
Mor: Dynamite Barbie Girl 208333WE1001926
Morfar: MOLLEGAARDS JANUS WMH 151
Udstiller: Sanne B. Svendsen
Placering: 2 af 2
 

16 3 år – hingst Shet + Welsh

Kat. 68 MELANDERS WILL TURNER 208333WE1403679
2014-06-27 palomino hingst WD
Far: H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Rosalinde WD 281
Morfar: VALHALLAS (DK) LIMELIGHT (OS) 71094 WSB
Udstiller: Camilla Melander
Placering: 1 af 2
 

17 2 år - hoppe + vallak Welsh

Kat. 67 Adlais(Dk) Queen Of Custard 174920 WSB
2015-04-18 buckskin hoppe WD
Far: GLYNCOCH EUROSTAR 93203 WSB
Mor: Abergavenny Agnes 161273 WSB
Morfar: DERWEN RAILWAY EXPRESS 19035 WSB
Udstiller: Stutteri Adlais v/ N. & M. Gulddal
Placering: 1 af 3

Kat. 66 Teken Starlight 175841 WSB
2015-06-15 mørk brun hoppe WD
Far: VALHALLAS(DK) LIMELIGHT (OS) 71094 WSB
Mor: Avonvalley Isa 161301 WSB
Morfar: AVONVALLEY UNION JACK 52433 WSB
Udstiller: Stutteri Borch v/ Heidi Borch
Placering: 2 af 3

Kat. 41 LERHØJS BAYMAX 208333WE1500822
2015-04-15 skimmel vallak WA
Far: VALHALLAS(DK) BON BON (DNK) 95516 WSB
Mor: Harvest Unigryw WM 993
Morfar: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Udstiller: Vibeke Lassen
Placering: 3 af 3
 

18 1 år - hoppe + vallak Welsh

Kat. 52 Dreyers Melody Divine 208333WE1600196
2016-03-17 lys brun hoppe WC
Far: POPSTERS GENERAL JACK 91658 WSB
Mor: Gribsvads Mehle Jo WC 123
Morfar: DORTHEALYST TYPHOON (OS) WCH 25
Udstiller: Sofie Dreyer
Placering: 1 af 4

Kat. 45 Lindebakkens Moranja 176497 WSB
2016-05-02 rød hoppe WB
Far: GLANSEVIN GRAFFITI 57243 WSB
Mor: Hilin Mika 138638 WSB
Morfar: EYARTH TAYMA 50454 WSB
Udstiller: Anja Seedorff
Placering: 2 af 4

Kat. 51 Popsters Riverdance 177046 WSB
2016-01-01 sort hoppe WC
Far: THISTLEDOWN THRILLER 91273 WSB
Mor: Popsters Rififi 165997 WSB
Morfar: MENAI CADFRIDOG 33591 WSB
Udstiller: Stutteri Chopin
Placering: 3 af 4

Kat. 46 LINDEBAKKENS HALLI-HALLO 208333WE1601964
2016-05-31 skimmel vallak WB
Far: MOSEBO'S SIMON WBH 54
Mor: Telynau Hoity Toity WB 383
Morfar: EYARTH MERCURY 56767 WSB
Udstiller: Julie Damgård Skovbæk
Placering: 4 af 4
 

19 1 år – hingst Shet + Welsh

Kat. 63 TVINGBRO'S GWANDIO (IA) 204
2016-04-10 rød hingst WD
Far: TARACO FABIO 84815 WSB
Mor: Lesto Gwandie 208333WE0600926
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udstiller: Kamilla Saxskiold-Nørup
Placering: 1 af 5

Kat. 73 MOSEDALENS AMAZING GOLD 208333WE1601506
2016-05-02 Palomino Hingst WPBR
Far: HO-COSMOS JACK OX OX 5631
Mor: Dynamite Barbie Girl 208333WE1001926
Morfar: MOLLEGAARDS JANUS WMH 151
Udstiller: Sanne B. Svendsen
Placering: 2 af 5

Kat. 64 SAXSKIOLD'S COMING KING 103711 WSB
2016-05-27 rød hingst WD
Far: TARACO FABIO 84815 WSB
Mor: Glanvyrnwy Olwena 118468 WSB
Morfar: GLANVYRNWY TRYSOR 33532 WSB
Udstiller: Kamilla Saxskiold-Nørup
Placering: 3 af 5
 

20 Hingsteføl Welsh

35 HARVEST NO LIMIT under reg.
2017-05-22 leverrød hingst WA
Far: HARVEST(DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Mor: Brierdene Nola WM 1024
Morfar: HEATHSIDE FLASHMAN 45879 WSB
Udstiller: Josefine Frost
Placering: 1 af 6

Kat. 60 LINDEBAKKENS LIVELY MILAN (IA) 215 WSB
2017-05-10 brun hingst WD
Far: MAGUS LIVELY LATE 99874 WSB
Mor: Højsgaard's Medina WD 273
Morfar: MENAI SPARKLING IMPERIAL 55815 WSB
Udstiller: Anja Seedorff
Placering: 2 af 6

Kat. 44 LINDEBAKKENS NOBLE DREAM 103966 WSB
2017-05-22 brun hingst WB
Far: SPRINGCLASSIC SPELL BOUND 80951 WSB
Mor: Hilin Midsummer Night's Dream 134183 WSB
Morfar: EYARTH TAYMA 50454 WSB
Udstiller: Anja Seedorff
Placering: 3 af 6

Kat. 59 MELANDERS CHECK ME OUT 208333WE1701294
2017-05-01 rød hingst WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Rosalinde WD 281
Morfar: VALHALLAS (DK) LIMELIGHT (OS) 71094 WSB
Udstiller: Nikita Erika Mentze Andreasen
Placering: 4 af 6

Kat. 36 HARVEST PAPER CLIPS 208333WE1700394
2017-03-26 brun hingst WA
Far: HARVEST MR. CHARLIE BROWN WMH 170
Mor: Lanners Paper Doll NPA 8120
Morfar: BETWS PRYDERI 48031 WSB
Udstiller: Tanja Jensen
Placering: 5 af 6

Kat. 47 LERHØJS MOWGLI 208333WE1701547
2017-05-20 sort hingst WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Harvest Unigryw WM 993
Morfar: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Udstiller: Mathias Lassen
Placering: 6 af 6
 

21 Hoppeføl NF + Welsh

Kat. 62 Adlais(DK) Pica'deli 178749 WSB
2017-04-22 brun hoppe WD
Far: TREVALLION PICASSO 60734 WSB
Mor: Danaway Beyonce 132321 WSB
Morfar: TREVALLION HARRY 28678 WSB
Udstiller: Stutteri Adlais v/ N. & M. Gulddal
Placering: 1 af 6

48 Thers Olive Oyl under reg.
2017-05-13 leverrød hoppe WC
Far: MARBETH JIMMY WILDE 97777 WSB
Mor: Thers Mystic May (OS) 137268 WSB
Morfar: THORNEYSIDE THE TERMINATOR 45541 WSB
Udstiller: Stutteri Thers v/ familien Thers
Placering: 2 af 6

Kat. 37 Fakla Pearl 179646 WSB
2017-05-06 buckskin hoppe WA
Far: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB
Mor: Nantdywyll Persain 159577 WSB
Morfar: CWMNANTGWYN PENADUR 45479 WSB
Udstiller: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig
Placering: 3 af 6

Kat. 61 Nasebas Hemera 208333WE1700446
2017-04-12 brun hoppe WD
Far: ADLAIS SIR TOBY WDH 60
Mor: Lesto Seville WD 283
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udstiller: Naseba Welsh Cobs v/Nana Sørensen
Placering: 4 af 6

50 Thers Myfanwy Mover under reg.
2017-05-13 rød hoppe WC
Far: MARBETH JIMMY WILDE 97777 WSB
Mor: Thers Betty Boop 152703 WSB
Morfar: TALON TURBO 47199 WSB
Udstiller: Stutteri Thers v/ familien Thers
Placering: 5 af 6

 
 
Best in Show: Menai Mystic Prince. Reserve: Avonvalley Great Briton
 
 
Dommer Mr. David Harris, Pennal Stud, Wales. Dommeraspirant Ninett Gulddal samt dommersekretær Rebecca Thers
 

Welsh Hingste Show, Lørdag den 8. april 2017

Junior Champion: Kat. 2 Chopins Michelin
Reserve: Kat. 1 Fakla Capone (IR)

Senior Champion: Kat. 10 Menai Mystic Prince
Reserve: Kat. 16 Avonvalley Great Briton

Best in Show: Kat. 10 Menai Mystic Prince
Reserve: Kat. 16 Avonvalley Great Briton

Ridden Champion: Kat. 17 Bjerregårds Mekado
Reserve: Kat. 18 Chopins Printemps
 

Klasse 1 1 årig sec. A

Kat. 1 Fakla Capone (IR) (IR)329
Født 12/5 2016 sec. A Skimmel
Far: Nantdywyll Llenor
Fakla Chanel(IR)
Morfar: Springborune Herian
Opdrætter: Stutteri Fakla
Udstiller: Stutteri Gribsvad, 5592 Ejby
Point: 8 - 8 - 9 - 9 - 9. Bevaringsværdig
Placering: 1 af 1
 

Klasse 2 1 årige sec. C

Kat. 2 Chopins Michelin 102851DNK
Født 14/5 2016 sec. C Sort
Far: Caebryn Harri QC
Mor: Chopins Montana
Morfar: Chopins Spirit
Opdrætter: Stutteri Chopin
Udstiller: Stald Nyberg v. Marianne Jensen, 4490 Jerslev Sj
Point: 9 - 9 - 8 - 9 - 9. Bevaringsværdig
Placering: 1 af 2

Kat. 3 Gribsvads General Ramsey Jo 208333WE1601346
Født 2/5 2016 sec. C Rød
Far: Popsters General Jack
Mor: Gribsvads Bibbi Jo
Morfar: Parvadean The Gigolo
Opdrætter: Stutteri Gribsvad
Udstiller: Stutteri Gribsvad, 5592 Ejby
Point: 8 - 8 - 9 - 8 - 8.
Placering: 2 af 2
 

Klasse 3 2 og 3 årige sec. C

Kat. 5 Thers Rock´n Roll (IR) 280 (DNK)
Født 28/5 2014 sec. C rød
Far: Thers Red Rocketeer
Mor: Thers Mystic May
Morfar: Thorneside The Terminator
Opdrætter: Stutteri Thers
Udstiller: Stutteri Thers v. Familien Thers, 4270 Høng
Point: 9 - 8 - 8 - 8 - 8.
Placering: 1 af 2

Kat. 4 Gribsvads General Bob 208333WE1500436
Født 25/3 2015 sec. C Rød
Far: Popsters General Jack
Mor: Gribsvads Baiche
Morfar: Dorthealyst Typhoon
Opdrætter: Stutteri Gribsvad
Udstiller: Stutteri Gribsvad, 5592 Ejby
Point: 6 - 6 - 8 - 7 - 7.
Placering: 2 af 2
 

Klasse 4 1 og 2 årige sec. D

Kat. 6 Valhallas Tiger Jack Fox WSB103118
Født 27/4 2016 sec. D Sort
Far: Avonvalley Union Jack
Mor: Ffynnonfelys Victoria
Morfar: Ebbw Victor
Opdrætter: Stutteri Valhalla
Udstiller: Stutteri Valhalla/ v Karen B Olsen & Carl Trock, 4400 Kalundborg
Point: 8 - 8 - 9 - 7 - 8.
Placering: 1 af 2

Kat. 7 Menai Sam Jones 100805 GBR
Født 13/5 2015 sec. D Brun
Far: Pennal Sam
Mor: Menai Sparkling Empress
Morfar: Menai Sparkling Image
Opdrætter: Menai Stud
Udstiller: Bente Marie Larsen, 4243 Rude
Point: 6 - 7 - 9 - 8 - 7.
Placering: 2 af 2
 

Klasse 5 4 års og ældre sec. A

Kat. 10 Menai Mystic Prince 85001
Født 26/5 2009 sec. A Skimmel
Far: Friars Rebel
Mor: Menai Mystic Lady
Morfar: Knolton Daylight
Opdrætter: Menai Stud
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, 8721 Daugård
Placering: 1 af 3

Kat. 11 Harvest Universal Soldier WMH146
Født 23/4 2002 sec. A rød
Far: Brierdine Napoleon
Mor: Tanlan Unigryw
Morfar: Friars Freelance
Opdrætter: Stutteri Harvest
Udstiller: Stutteri Harvest v. Zanne Jedig, 4720 Præstø
Placering: 2 af 3

Kat. 9 Springbourne Equerry WSB93240
Født 08/4 2012 sec. A skimmel
Far: Cascob Silver Ghost
Mor: Springbourne Eurgain
Morfar: Springbourne Caraway
Opdrætter: Springbourne Stud
Udstiller: Stutteri Gribsvad, 5592 Ejby
Placering: 3 af 3

Kat. 8 Fakla Calamus (IR) 229 (DNK)
Født 2/4 2012 sec. A skimmel
Far: Nantdywyll Llenor
Mor: Fakla Chanel
Morfar: Springborune Herian
Opdrætter: Stutteri Fakla
Udstiller: Stutteri Thers v. Familien Thers, 4270 Høng
Placering: afmeldt
 

Klasse 6 4 års og ældre sec. C

Kat. 14 Brimstone Dylan WCH18
Født 05/5 1999 sec. C Rød
Far: Oakvale Rhidian
Mor: Brynmair Doli
Morfar: Mabnesscliff Survivor
Opdrætter: Brimstone Stud
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs v. Malene Andersen, 4100 Ringsted
Placering: 1 af 3

Kat. 12 Menai Diego 94117
Født 02/5 2012 sec. C Dun
Far: Menai Calon Lan
Mor: Menai Dolores
Morfar: Menai Cadfridog
Opdrætter: Menai Stud
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, 8721 Daugård
Placering: 2 af 3

Kat. 13 Kildegaards Braveheart 95492DNK
Født 30/7 2010 sec. C Rød
Far: Corscaron Cardi
Mor: Kildegaards Cecilie
Morfar: Kildegaards Columbus
Opdrætter: Bent Thygesen
Udstiller: Eva Kainø, 4640 Faxe
Placering: 3 af 3


Klasse 7 4 års og ældre sec. D

Kat. 16 Avonvalley Great Briton 66356
Født 19/5 2004 sec. D Brun
Far: Avonvalley Union Jack
Mor: Aldwych Rambling Rose
Morfar: Avonvalley Tiger Harri
Opdrætter: Avonvalley Stud
Udstiller: Mickey Morris co. Stutteri Teken, 4400 Kalundborg
Placering: 1 af 2

Kat. 15 Danaway Dicanio 97222
Født 01/6 2013 sec. D Brun
Far: Geler Mathias
Mor: Trevallion Trotting Princess
Morfar: Trevallion Ace Comet
Opdrætter: Danaway Stud
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, 8721 Daugård
Placering: 2 af 2
 

Klasse 8 Open Ridden

Kat. 17 Bjerregårds Mekado 208333WE0600042
Født 07/3 2006 sec. B Brun
Far: Bjerregårds Witek
Mor: Bjerregårds Caroline
Morfar: Carolinas Moccasin
Opdrætter: Stutteri Bjerregård
Udstiller: Tania Bromberg, 4293 Dianalund
Placering: 1 af 3

Kat. 18 Chopins Printemps 86826
Født 18/3 2010 sec. C Brun
Far: Tyngwndwn Bestman
Mor: Søndergårds Luna
Morfar: Synod Armstrong
Opdrætter: Stutteri Chopin
Udstiller: Karina Damgaard Madsen, 4293 Dianalund
Placering: 2 af 3

Kat. 19 Gribsvads Suni 208333200201561 DK Welsh
Født 20/4 2002 sec. C Rød
Far: Parcybedw Boy George
Mor: Gribsvads Leading Sun
Morfar: Rhyd-Ddu Romeo
Opdrætter: Stutteri Gribsvad
Udstiller: Frida Marie Schlünzen, 4243 Rude
Placering: 3 af 3

 
 
 
 
 

FYNSK JUNI SHOW 3. juni 2017

Dommer: Mr. Brian Thompson, Penech Stud, GB

FINALER:
BEST IN SHOW (BIS) kat. 5 Fakla Coco Chanel
RESERVE BIS kat. 28 Blackrock Delyth
Bedst klargjorte kat. 21 Aberlour Gaia med føl kat. 31 Aberlour Glenda
Ridden champion kat. 2 Nasebas Apollon
Res. Ridden champion kat. 4 Bjerregårds Ivanhoe
Føl champion, alle sec kat. 32 Macanahs Jon Snow
Res. Føl champion, alle sec kat.31 Aberlour Glenda
Ungdyr champion sec. A + RES kat. 5 Fakla Coco Chanel + kat. 7 Gribsvads Zitzu
Hoppe champion sec A + RES kat. 5 Fakla Coco Chanel + kat. 7 Gribsvads Zitzu
Hingste champion sec. A kat. 9 Fakla Calamus
Supr. champion sec A kat. 5 Fakla Coco Chanel
Res. champion sec. A kat. 7 Gribsvads Zitzu
Ungdyr champion sec. B + RES kat. 16 Dalimas Shamina + kat. 11 Greigiau Spring Midnight Dancer
Hoppe champion sec. B + RES kat. 16 Dalimas Shamina + kat. 11 Greigiau Spring Midnight Dancer
Supr. champion sec. B kat. 16 Dalimas Shamina
Res. champion sec. B kat. 11 Greigiau Spring Midnight Dancer
Ungdyr champion sec. C + RES kat. 20 Thers Rock'n Roll + kat. 31 Aberlour Glenda
Hoppe champion sec C + RES kat. 23 Menai Rosa Victoria + kat. 21 Aberlour Gaia
Hingste champion sec. C kat. 20 Thers Rock'n Roll
Supr. champion sec C kat. 23 Menai Rosa Victoria
Res. champion sec. C kat. 21 Aberlour Gaia
Ungdyr champion sec. D + RES kat. 32 Macanahs Jon Snow + kat. 24 Teken Starlight
Hoppe champion sec. D + RES kat. 28 Blackrock Delyth + kat. 26 Valhallas Black Princess
Hingste champion sec. D kat. 32 Macanahs Jon Snow
Supr. champion sec. D kat. 28 Blackrock Delyth
Res. champion sec. D kat. 32 Macanahs Jon Snow
Ungdyr champion WPBR kat. 14 Macanahs Nielsine Thoa
Hoppe champion WPBR kat. 14 Macanahs Nielsine Thoa
 

KLASSE 1 LEADING REIN

1 Lundquistens Jucy 299 IR
Sec. A Palomino Hoppe 1. Maj 2009
F: Lacy Celt 68184 GBR
M: Fakla Juvita 220 IA
MF: Maykel Illtyd Dash 64827 GBR
Opdrætter: Stutteri Lundquisten v. Berit Hansen
Udstiller: Heidi Busch Vesterskov, 5474 Veflinge
Rytter: Ellie Vesterskov, 7 år
Nr. 1 af 1
 

KLASSE 2 NOVICE RIDDEN

2 Nasebas Apollon 208333WE1100981
Sec. D Rød Vallak 11. April 2011
F: H-S Morning Star 32024 GBR
M: Lesto Seville 208333WE0600925
MF: Menai Sparkling Midas WDH 45
Opdrætter & udstiller: Naseba Welsh Cobs v. Nana Sørensen, 4750 Lundby
Rytter: Nana Sørensen, senior
Nr. 1 af 1
 

KLASSE 3 FIRST RIDDEN

4 Bjerregårds Ivanhoe 208333WE0800455
Sec. B Skimmel Vallak 7. April 2008
F: Rhydspence Paul WBH 46
M: Bjerregårds Nellie 208333WE040196
MF: Bjerregårds Witek WBH 41
Opdrætter: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård
Rytter: Ellen Rysholt Christiansen, 11 år, 5270 Odense N
Nr. 1 af 2
 

3 Lundquistens Jucy 299 IR
Sec. A Palomino Hoppe 1. Maj 2009
F: Lacy Celt 68184 GBR
M: Fakla Juvita 220 IA
MF: Maykel Illtyd Dash 64827 GBR
Opdrætter: Stutteri Lundquisten v. Berit Hansen
Udstiller: Heidi Busch Vesterskov, 5474 Veflinge
Rytter: Ea Vesterskov, 12 år
Nr. 2 af 2
 

KLASSE 4 UNG HOPPER SEC. A

5 Fakla Coco Chanel 478 IR
Sec. A Skimmel Hoppe 20. April 2015
F: Nantdywyll Llenor 78418 GBR
M: Fakla Chanel 211 IR
MF: Springbourne Herian 20660 GBR
Opdrætter & udstiller: Stutteri Fakla v. Fam. Frandsen, 5320 Agedrup
Nr. 1 af 4

7 Gribsvads Zitzu 208333WE1400342
Sec. A Skimmel Hoppe 16. april 2014
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Pitzu WM 1014
MF: Springbourne Herian WMH 105
Opdrætter & udstiller: Stutteri Gribsvad v. Benth Olesen, 5592 Ejby
Nr. 2 af 4

6 Gribsvads Sif 208333WE1500033
Sec. A Skimmel Hoppe 1. januar 2015
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Sipsy WM 1043
MF: Twyford Major WMH 92
Opdrætter & udstiller: Stutteri Gribsvad v. Benth Olesen, 5592 Ejby
Nr. 3 af 4

8 Fakla Perle 448 IR
Sec. A Rød Hoppe 17. April 2014
F: Fakla Calypso 220 IR
M: Nantdywyll Persain 159577 GBR
MF: Cwmnantweyn Penadur 45479 GBR
Opdrætter: Stutteri Fakla v. Fam. Frandsen
Udstiller: Hulda og Mette Jensen, 5560 Aarup
Nr.4 af 4
 

KLASSE 5 4 ÅRS OG ÆLDRE HOPPE & HINGST SEC. A

9 Fakla Calamus 229 IR
Sec. A Skimmel Hingst 28. April 2012
F: Nantdywyll Llenor 79418 GBR
M: Fakla Chanel 211 IR
MF: Springbourne Herian WHM 105
Opdrætter: Stutteri Fakla v. Fam. Frandsen
Udstiller: Stutteri Thers v. Bjarne, Morten og Rebecca Thers, 4270 Høng
Nr. 1 af 2

10 Menai Let Slip 152249 GBR
Sec. A Skimmel Hoppe 29. Maj 2008
F: Knolton Daylight 51302 GBR
M: Menai Slip On 115306 GBR
MF: Friars Generous 36851 GBR
Opdrætter: Mr. P. Jones, Menai Stud.
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. Fam. Knudsen Jørgensen, 8721 Daugård
Nr. 2 af 2
 

KLASSE 6 1 OG 2 ÅRS HOPPER SEC. B + WPBR

11 Greigiau Spring Midnight Dancer 176931 GBR
Sec. B Sort Hoppe 1. April 2016
F: Cadlanvalley Romeo 56610 GBR
M: Penserri Lois Ddu 139664 GBR
MF: Talponciau Beswick 53791 GBR
Opdrætter: Mr. W.A. Owen, Greigiau Stud.
Udstiller: Team Dalima v. Fam. Olsen, 7323 Give
Nr. 1 af 4

14 Macanahs Nielsine Thoa 208333WE1500628
Sec. WPBR Rødbroget Hoppe 29. April 2015
F: Llanfihangel Hedd-Wyn 81010 GBR
M: Spice Girl 208333-200711965
MF: Ukendt
Opdrætter & udstiller: Stutteri Macanah v. Heidi Albrekt, 5560 Aarup
Nr. 2 af 4

13 Dahlsminde Glow WSB 458 IR
Sec. B Skimmel Hoppe 25. Juli 2015
F: Moelgarnedd Dewin 51450 WSB
M: Lintelo Gracious WSB 230 IR
MF: Lintelo Halycon WSB 17 IR
Opdrætter & udstiller: Stutteri Dahlsminde v. Chirie og Brian Laulund-Pedersen, 5900 Rudkøbing
Nr. 3 af 4

12 Kirkelodgaards Madonna 208333WE1601991
Sec. B Skimmel Hoppe 15. Juni 2016
F: Bjerregårds Apollo WBH 38
M: Kirkelodgaards Monick WB 361
MF: Bjerregårds Witek WBH 41
Opdrætter & udstiller: Stutteri Kirkelodgaard v. Charlotte Schiøler, 7080 Børkop
Nr. 4 af 4
 

KLASSE 7 3 ÅRS OG ÆLDRE HOPPER SEC. B

16 Dalimas Shamina 366 IA
Sec. B Skimmel Hoppe 5. Maj 2014
F: Birtley First Addition 65520 GBR
M: Bjerregårds Sasja WB 366
MF: Schiwago 630027998 DEU
Opdrætter & udstiller: Team Dalima v. Fam. Olsen, 7323 Give
Nr. 1 af 3

15 Bjerregårds Sweety 440 IR
Sec. B Skimmel Hoppe 27. maj 2014
F: Birtley First Addition 65520 GBR
M: Bjerregårds My Dream 314 IA
MF: Bjerregårds Tayer 169 IA
Opdrætter & udstiller: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård, 8766 Nr. Snede
Nr. 2 af 3

17 Bjerregårds May Flower 208333WE1200811
Sec. B Skimmel Hoppe 6. Maj 2012
F: Bjerregårds Tayer 169 IA
M: Bjerregårds Manon WB 294
MF: Cennen Chubert WBH 33
Opdrætter & udstiller: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård, 8766 Nr. Snede
Nr. 3 af 3

KLASSE 8 UNGDYR SEC. C

20 Thers Rock'n Roll 280 IR
Sec. C Leverrød Hingst 25. Maj 2014
F: Thers Red Rocketeer 125 IA
M: Thers Mystic May 137268 GBR
MF: Thorneyside The Terminator 45541 GBR
Opdrætter & udstiller: Stutteri Thers v. Bjarne, Morten og Rebecca Thers, 4270 Høng
Nr. 1 af 3

18 Dorthealyst PepTalk 370 IA
Sec. C Brun Hoppe 26. April 2016
F: Gribsvads Baltzer 208333WE0805349
M: Dorthealyst Gossip 128583 GBR
MF: Synod Gentleman Jack 53052 GBR
Opdrætter & udstiller: Stutteri Dorthealyst v. Marianne Seidenfaden, 4440 Mørkøv
Nr. 2 af 3

19 Fjordglimt Golden Mary Ella 175665 GBR
Sec. C Palomino Hoppe 7. April 2015
F: Menai Cadernid 55226 GBR
M: Brohedydd Mary Ella 159027 GBR
MF: Caerneuadd Hywell 59123 GBR
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt v. Fam. Knudsen Jørgsen
Udstiller: Stutteri Strandløkken v. Jens Godskesen, 5320 Agedrup
Nr. 3 af 3
 

KLASSE 9 4 ÅRS OG ÆLDRE HOPPER SEC. C

23 Menai Rosa Victoria 151622 GBR
Sec. C Sort Hoppe 6. Juni 2008
F: Menai Cadernid 55226 GBR
M: Synod Rose Victoria 122496 GBR
MF: Menai Reagan 22220 GBR
Opdrætter: Mr. P. Jones, Menai Stud.
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. Fam. Knudsen Jørgensen, 8721 Daugård
Nr. 1 af 2

21 Aberlour Gaia WC 137
Sec. C Rød Hoppe 17. maj 2011
F: Coedeneirin Reflect WCH 32
M: Aberlour Gwalia WC 105
MF: Rytterbjergets Infinity WCH 13
Opdrætter & udstiller: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen, 4000 Roskilde
Nr. 2 af 2
 

KLASSE 10 UNG HOPPER SEC. D

24 Teken Starlight 175841 GBR
Sec. D Sort Hoppe 15. Juni 2015
F: Valhallas Limelight 71094 GBR
M: Avonvalley Isa 161301 GBR
MF: Avonvalley Union Jack 52433 GBR
Opdrætter & udstiller: Karoline Teken Hansen, 4400 Kalundborg
Nr. 1 af 1
 

KLASSE 11 4 ÅRS OG ÆLDRE HOPPER & HINGSTE SEC. D

28 Blackrock Delyth 163990 GBR
Sec. D Palomino Hoppe 13. Juni 2011
F: Soden Gwynfar 79194 GBR
M: Goshenstregt Diana 144045 GBR
MF: Cathael The Predator 52799 GBR
Opdrætter: T.G. Dawides & Son
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. Fam. Knudsen Jørgensen, 8721 Daugård
Nr. 1 af 3

26 Valhallas Black Princess 170626 GBR
Sec. D Sort Hoppe 6. Maj 2013
F: Valhallas Zorro 86319 GBR
M: Valhallas Queen of Hearts 158420 GBR
MF: Calerux Black Prince 27620 GBR
Opdrætter: Stutteri Valhalla v. Karen B. Olsen og Carl Trock
Udstiller: Stutteri Macanah v. Heidi Albrekt, 5560 Aarup
Nr. 2 af 3

27 Drogeda Flying Dutchman 97037 GBR
Sec. D Rød Hingst 15. marts 2013
F: Danaway Tango 45657 GBR
M: Drogeda Golden Charm 145164 GBR
MF: Nantymynydd Mab 55753 GBR
Opdrætter: M. Peaty - Drogeda Stud.
Udstiller: Bettina Greve (ejer), Line Berntsen (udstiller), 5000 Odense C
Nr. 3 af 3
 

KLASSE 12 FØL SEC. C & D

32 Macanahs Jon Snow Under reg.
Sec. D Sort Hingst 28. April 2017
F: Perthog Sir Terry 91427 GBR
M: Valhallas Black Princess 170626 GBR
MF: Valhallas Zorro 86319 GBR
Opdrætter & udstiller: Stutteri Macanah v. Heidi Albrekt
Nr. 1 af 3

31 Aberlour Glenda Under reg.
Sec. C Rød Hoppe 9. Maj 2017
F: Brynithon Teifon 75967 WSB
M: Aberlour Gaia WC 137
MF: Coedeneirin Reflect WCH 32
Opdrætter & udstiller: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen, 4000 Roskilde
Nr. 2 af 3

30 Fjordglimt Golden Vickse Under reg.
Sec. C Dun Hoppe 13. Maj 2017
F: Menai Diego 94117 GBR
M: Menai Rosa Victoria 151622 GBR
MF: Menai Cadernid 55226 GBR
Opdrætter & udstiller: Stutteri Fjordglimt v. Fam. Knudsen Jørgensen, 8721 Daugård
Nr. 3 af 3


Til toppen af siden

 
 

Store Hestedag
 
BIS: Dorthealyst Comtess og Res. BIS: Lanners Peanut
 

WELSH SHOW PÅ STORE HESTEDAG

LØRDAG DEN 2. SEPTEMBER 2017

Dommer: Richard Jones, Menai Stud, Wales
 

Championater:

Sec.A
Hoppe Champion: Lanners Peanut
Reserve: Havest Unigryw
Supreme Champion: Lanners Peanut
Reserve: Havest Unigryw

Sec. B
Supreme Champion: Lindebakkens Noble Dream
Reserve: Hilin Midsummer Nights Dream

Sec. C
Supreme Champion: Brimstone Dylan
Reserve: Dankirkeby Magic Melodi

Sec. D
Hoppe Champion: Dorthealyst Comtess
Reserve: Valhallas Vanessa
Supreme Champion: Dorthealyst Comtess
Reserve: Valhallas Vanessa

WPBR
Supreme Champion: Harvest Pure Gold

Overall
BIS: Dorthealyst Comtess
Reserve: Lanners Peanut
 

Klasse 1: Føl – Alle sec. – (Hingste & hoppeføl)

Valhallas Nellie (sec. D) Reg.nr.: Under reg.
Født: 2017 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Perthog Sir Terry 91427 WSB
Mor: Valhallas Vanessa WD284
Morfar: Valhallas Zorro 86319 WSB
Opdrætter: Stutteri Valhalla v/Karen B. Olsen & Carl Trock
Udstiller: Stutteri Valhalla v/Karen B. Olsen & Carl Trock, Skambækvej 14,
4400 Kalundborg
Placering: 1/5

Harvest Pure Gold (sec. WPBR) Reg.nr.: Under reg.
Født: 2017 Køn: Hingst Farve: Buckskin
Far: Tawelfan The Magic Man 90282
Mor: Langhoff Poison Ivy 208333DV06073399 DK DV
Morfar: Zardin Firfod DVH 657 DV
Opdrætter: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig
Udstiller: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig, Smidstrupvej 11, 4720 Præstø
Placering: 2/5

Lindebakkens Noble Dream (sec. B) Reg.nr.: Under reg.
Født: 2017 Køn: Hingst Farve: Brun
Far: Springclassic Spell Bound 80951
Mor: Hilin Midsummernights Dream 134183
Morfar: Eyarth Tayma 50454
Opdrætter: Stutteri Lindebakken v/Anja Seedorff
Udstiller: Anja Seedorff, Thybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
Placering: 3/5

Harvest Pecan Rum-Punch (sec. A) Reg.nr.: Under reg.
Født: 2017 Køn: Hingst Farve: Brun
Far: Waithwith Rum-Punch NPA 7998
Mor: Lanners Peanut NPA 5280578004NPA005280
Morfar: Wellbank Maverick RWH 59
Opdrætter: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig
Udstiller: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig, Smidstrupvej 11, 4720 Præstø
Placering: 4/5

Lerhøjs Mowgli (sec. C) Reg.nr.: Under reg.
Født: 2017 Køn: Hingst Farve: Sort
Far: Parvadean The Gigolo WCH 30
Mor: Harvest Unigryw 102686
Morfar: Brierdene Toryn 28102
Opdrætter: Stutteri Lerhøj v/Betina Hansen
Udstiller: Vibeke Lassen, Lerupvej 3, 4560 Vig
Placering: 5/5


Klasse 2: Welsh sec. A & B - Ældre (hopper & vallak)

300 Lanners Peanut Reg.nr.: NPA 5280578004NPA005280
Født: 20.05.2004 Køn: Hoppe Farve: Sort
Far: Wellbank Maverick SE RWM 59
Mor: Penwisg Pinup Doll 114642 WSB
Morfar: Twyford Panache 24176 WSB
Opdrætter: Stutteri Lanner v/Wenche Lanner
Udstiller: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig, Smidstrupvej 11, 4720 Præstø
Placering: 1/5

301 Havest Unigryw Reg.nr.: 102686
Født: 01.05.2001 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: Brierdene Toryn 28102
Mor: Tanlan Unigryw WM 894
Morfar: Friars Freelance 20998
Opdrætter: Stutteri Harvest v/Zanne Jedig
Udstiller: Naja Lassen, Lerupvej 3, 4560 Vig
Placering: 2/5

302 Rosengårdens Phedre Reg.nr.: 208333WE0702962
Født: 30.04.2007 Køn: Hoppe Farve: Skimmel
Far: Harvest Universal Soldier WMH146DK
Mor: Rosengårdens Piccoline WM954DK
Morfar: Cwrtygaer Lossin WMH106DK
Opdrætter: Stutter Rosengården v/Birgitte Egeberg
Udstiller: Tania Bromberg, Herrestrupvej 1, 4293 Dianalund
Placering: 3/5

303 Hilin Midsummer Nights Dream Reg.nr.: 134183
Født: 2003 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Eyarth Tayma 50454
Mor: Hilin Hudoles 107850
Morfar: Carwed Charmer 37263
Opdrætter: Hilin Stud v/ D.L.L. Evans
Udstiller: Anja Seedorff, Thybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
Placering: 4/5

304 Bjerregårds Mekado Reg.nr.: 208333WE0600042
Født: 07.03.2006 Køn: Vallak Farve: Brun
Far: Bjerregårds Witek WBH41DK
Mor: Bjerregårds Caroline WB259DK
Morfar: Carolinas Moccasin WBH31DK
Opdrætter: Stutteri Bjerregård v/Flemming & Jette Bjeregård
Udstiller: Tania Bromberg, Herrestrupvej 1, 4293 Dianalund
Placering: 5/5


Klasse 3: Welsh sec. C, D, WPBR (1-3 års hopper)

308 Adlais Queen of Custard Reg.nr.: 174920
Født: 2015 Køn: Hoppe Farve: Buckskin
Far: Glyncoch Eurostar 93203
Mor: Abergavenny Agnes 161273
Morfar: Derwen Railway Express 19035
Opdrætter: Stutteri Adlais v/Michael & Ninett Gulddal
Udstiller: Stutteri Adlais v/Michael & Ninett Gulddal, Allindemagle Huse 35,4100 Ringsted
Placering: 1/1

305 Chopins Grenade Reg.nr.: 177488
Født: 22.03.2016 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Caebryn Harri QC 91882
Mor: Brynithon Guvnors Gem 131826
Morfar: Thorneyside The Guvnor 39505
Opdrætter: Stutteri Chopin v/Mie Christiansen
Udstiller: Stutteri Chopin v/Mie Christiansen, Hasbjervej 4, 4760 Vordingborg
Placering: afmeldt

315 Naseba Akeema Reg.nr.: 25620
Født: 2014 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Aberlogin Ace Of Spades 81323 GB
Mor: Kira Af Langmosegard NLD
Morfar: Rambo NLD
Opdrætter: Stutteri Naseba v/Nana Sørensen
Udstiller: Tina Asmussen, Over Vindingevej 63, 4760 Vordingborg
Placering: afmeldt


Klasse 4: Welsh sec. C & D - 4 års (hopper)

307 Dankirkeby Magic Melodi Reg.nr.: IA302
Født: 16.04.2013 Køn: Hoppe Farve: Sort
Far: Brimstone Dylan 55898
Mor: Kokkedals Mademosielle 208333WE0901724
Morfar: Rytterbjergets Infinity WCH 13
Opdrætter: Dankirkeby Welsh Cobs v/Malene Andersen
Udstiller: Suzi Kirkeby Pedersen, Bringstrupvej 90, 4100 Ringsted
Placering: 1/3

310 Valhallas Vanessa Reg.nr.: WD284
Født: 2013 Køn: Hoppe Farve: Brun
Far: Valhallas Zorro 86319 WSB
Mor: Valhallas Victoria WD242
Morfar: Fronarth Victor 34934 WSB
Opdrætter: Stutteri Valhalla v/Karen B. Olsen & Carl Trock
Udstiller: Stutteri Valhalla v/Karen B. Olsen & Carl Trock, Skambækvej 14, 4400 Kalundborg
Placering: 2/3

309 Assentrorp Precious Princess Reg.nr.: 172677
Født: 2013 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: Ruska Ambroes 80791
Mor: Ruska Pearly Princess 130491
Morfar: Ruska Mister Pearly King 49995
Opdrætter: Stutteri Assentorp v/Kirsti Thygesen
Udstiller: Carolinne Sommer, Firhøj 65, 2690 Karlslunde
Placering: 3/3


Klasse 5: Welsh sec. C & D – Ældre hingste

306 Brimstone Dylan Reg.nr.: 55898
Født: 05.05.1999 Køn: Hingst Farve: Rød
Far: Oakvale Rhidian 30999
Mor: Brynmair Doli 88230
Morfar: Mabnesscliffe Survivor 23168
Opdrætter: Brimstone Stud v/Mrs. Sara Russel
Udstiller: Stutteri Dankirkeby v/Malene Andersen, Bringstrupvej 90, 4100 Ringsted
Placering: 1/2

314 Adlais Sir Toby Reg.nr.: 208333WE0901876
Født: 14.05.2009 Køn: Hingst Farve: Sort
Far: Ringside Thomas 723368 WSB GBR
Mor: Pennal True Love WD 248 DK
Morfar: Brynithon New Image 52144 WSB GBR
Opdrætter: Stutteri Adlais v/ Michael & Ninett Gulddal
Udstiller: Stutteri Eleni v/Annette Zastrow, Tornemarksvej 18, 4700 Næstved
Placering: 2/2


Klasse 6: Welsh sec. D – Ældre hopper

312 Dorthealyst Comtess Reg.nr.: 9904715
Født: 23.05.1999 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: Kentchurce Commandant 16851
Mor: Dorthealyst Epsilon 9403500
Morfar: Menai Sparkling Omega 32084
Opdrætter: Stutteri Dorthealyst v/Marianne Seidenfaden
Udstiller: Stutteri Vica v/Vicky Stolberg, Hesseløvej 28, 4500 Nykøbing Sj.
Placering: 1/3

311 Ruska Pearly Princess Reg.nr.: 130491
Født: 06.05.2004 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: Ruska Mister Pearly King 49995
Mor: Ruska Carnation 84892
Morfar: Nebo Celebration 24641
Opdrætter: Ruska Stud v/Mr. H.W. van Dijk
Udstiller: Stutteri Borch v/Heidi Borch, Mønvej 92, 4720 Præstø
Placering: 2/3

313 Frenderupgårds June Reg.nr.: 208333WE1201696
Født: 30.04.2012 Køn: Hoppe Farve: Rød
Far: Valhallas Limelight 71094 WSB GBR
Mor: Bilbæks Judith WD2 255 DK
Morfar: Glantraeth Golden Sunshine WDH 33 DK
Opdrætter: Nete Jensen
Udstiller: Stutteri Melander v/Camilla Melander, Slotshavevej 14, 4792 Askeby
Placering: 3/3



Til toppen af siden
 
 
 

Dommer: Mats Olsson
 

Sec. A
 

Hingste 4 og 5 år

23 p. + æpr.
FAKLA CALAMUS (DNK), WMH 169
F: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB
M: FAKLA CHANEL 208333WE0402340
MF: SPRINGBOURNE HERIAN WMH 105
Udst.: Stutteri Thers, Høng
 

Følhopper med føl ved siden

22 p.
RØ'S DIZZY MIZZ LIZZY, 208333WE1100446
F: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
M: COELENHAGE'S DIVINA 2222 WPCV
MF: FRIARS BANTAM 33611 WSB
Føllets far: Glebedale Mario,46010098011
Udst.: Sacha Tegllund, Herlufmagle


Sec. B
 

Følhopper med føl ved siden

21 p. + 37 p. i mønstringskonkurrence m/ Pernille Krümmel
GONDINE, 02.00315
F: DEN BRAMEL'S BAYE 97.00830
M: WELSH GLORIE'S GONDA M22576
MF: CARWED PETREL 14583 WSB
Føllets far: Aastrupgaards Safir, 208333WE0405856
Udst.: Ponies by Culmbach, 4652 Hårlev

Goldhopper 4 – 8 år

21 p.
NORTHWINDS CIRCLE OF LIFE, NPA 7851
F: CLAUSHOLM VIKING (DNK) 125 (IR) WSB
M: BRONHEULOG BLACK ROSE 146606 WSB
MF: HILIN GLYNDWR 57388 WSB
Udst.: Carla Andersen, Ringsted

Hopper 3 år

23 p. + æpr. + Publikumsfavorit i 3-års konkurrencen
SILVIA MAEGAARD (DNK), 173845 WSB
F: MØLLEGÅRDS SPARTACUS (OS) 29250 WSB
M: SALLY MAEGAARD (DNK) 161648 WSB
MF: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Udst.: Poul Jeppesen, Frederikssund
 

Hopper 2 år

21 p.
JERICHAU'S GOLDEN GIRL
F: AASTRUPGAARDS SAFIR WBH 57
M: GONDINE 02.00315
MF: DEN BRAMEL'S BAYE 97.00830
Udst.: Ponies by Culmback, Kirke Hyllinge
 

Sec. C
 

Følhopper med føl ved siden

23 p. + æpr.
DORTHEALYST GINGER MAID (DNK), 167987 WSB
F: DORTHEALYST JOHNNY WALKER 80435 WSB
M: DORTHEALYST DAIRY MAID (OS) WC 107
MF: SYNOD GROUSE WCH 7
Føllets far: Kildegaards Hector, 97852 (DNK)
Udst.: Marianne Seidenfaden, Mørkøv
 

Hopper 3 år

22 p.
GRIBSVADS LADY LAURA, 208333WE1400025
F: LLANFIHANGEL HEDD-WYN 81010 WSB
M: GRIBSVADS LADY LOOK II WC 87
MF: TALON TORETH WDH 14
Udst.: Sofie Dreyer, Kirke Eskilstrup

22 p.
FJORDGLIMT PRINCESS GRAZIELLA, 173186 WSB
F: MENAI CADERNID WCH 23
M: FJORDGLIMT LADY GAGA (DNK) WC 131
MF: SYNOD REQUEST WCH 29
Udst.: Anette Østergaard, Tølløse 

21 p.
BORSHOLMGARDS NABIHA, 172797 WSB
F: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
M: BLAENGWEN BEVERLY KNIGHT 128799 WSB
MF: CATHEDINE TELYNOR, 26419 WSB
Udst.: Anette Østergaard, Tølløse

21 p.
HARVEST(DK) GRAND CRU CLASSE, 172458 WSB
F: FJORDGLIMT GRAND CANYON (DNK) WCH 34
M: MOORCROFT GROOVEY GIRL 124940 WSB
MF: SYNOD GEORGE 25801 WSB
Udst.: Maria Skov Wegner, Næstved
 

Hopper 2 år

22 p. + nr. 3 i Bedste 2-års hoppe
NEBO LADY OF THE DANCE, 174845 WSB
F: DONYS HIGHWAYMAN 66832 WSB
M: NEBO REBECA 135877 WSB
MF: NEBO SION 53329 WSB
Udst.: Stutteri Chopin, Vordingborg

22 p.
ABERLOUR GALLINA (DNK), 174904 WSB
F: BRYNITHON TEIFON 75967 WSB
M: ABERLOUR GAIA (DNK) WC 137
MF: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Udst.: Laila Larsen og Torben Olsen, Roskilde

Sec. D
 

Følhopper med føl ved siden

24 p. + æpr. + Bedste følhoppe + Publikumsfavorit
VALHALLAS (DK) VANESSA (DNK), WD 284
F: VALHALLAS(DK) ZORRO 86319 WSB
M: VALHALLAS (DK) VICTORIA (OS) WD 242
MF: FRONARTH VICTOR 34934 WSB
Føllets far: Perthog Sir Terry, 91427 WSB
Udst.: Stutteri Valhalla, Kalundborg

23 p. + æpr.
ABERGAVENNY COUNTESS, 168539 WSB
F: GELER SPARC 59435 WSB
M: ABERGAVENNY WELSH LADY 145172 WSB
MF: DERWEN RAILWAY EXPRESS 19035 WSB
Føllets far: Trevallion Picasso, 60734 WSB
Udst.: Stutteri Adlais, Ringsted

23 p. + æpr. + 46 p. mønstringskonkurrencen m/Joakim Seedorff
HØJSGAARD'S MEDINA, WD 273
F: MENAI SPARKLING IMPERIAL 55815 WSB
M: ENGLYST ELAINE WD 213
MF: MERLYN WELSH CALIBRA WDH 41
Føllets far: Magus Lively Late, 99874 WSB
Udst.: Anja Seedorff, Herlufmagle

23 p. + Bedste føl + Publikumsfavorit føl
LESTO SEVILLE, WD 283
F: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
M: SYNOD RATINA WD 174
MF: SYNOD ROBBY BOX 30314 WSB
Føllets far: Adlais Sir Toby, 20833WE0901876
Udst.: Naseba Welsh Cobs, Lundby

22 p.
GORNOETH FANTASY, 149808 WSB
F: TAYBOG BYRON 26702 WSB
M: GORNOETH DAZZLER 103131 WSB
MF: NEBO MAGIC 16413 WSB
Føllets far: Pennal Dreammaker, 96415 WSB
Udst.: Dankirkeby Welsh Cobs, Ringsted

22 p.
ROSALINDE, WD 281
F: VALHALLAS (DK) LIMELIGHT (OS) 71094 WSB, M: LADY ROBINA WD 249, MF: FJORDGLIMTS SIR JOHNSON WDH 39
Føllets far: Adlais Sir Toby, 208333WE0901876
Udst.: Camilla Melander, Askeby
 

Goldhopper 4 – 8 år

22 p. + 39 p. i mønstringskonkurrencen m/Malene West
PETERSGAARDS LOUISIANNA, 208333WE0900872
F: TWYFORD DANE WDH 15
M: DORTHEALYST MARY LOU WD 139
MF: PARC BRIGADIER WDH 10
Udst.: Malene West, 4581 Rørvig
 

Hopper 3 år

22 p.
TEKEN IVALOU, 173112 WSB
F: CORSCARON CYMRO LLWYD 75602 WSB
M: AVONVALLEY ISA 161301 WSB
MF: AVONVALLEY UNION JACK 52433 WSB
Udst.: Karoline Teken Hansen, Kalundborg
 

Welsh Part Bred
 

Hopper 3 år

22 p.
MOSEBO'S FREDERIKKE, 208333WE1402064
F: ENGLYKKE'S CADILLAC 208333WE1102252
M: MOSEBO'S JULIE WB 349
MF: LLANARTH SHELLEY 58737 WSB
Udst.: Ida Rose Pedersen, Roskilde

22 p.
BAKKELYGÅRDS JEWELS, 208333WE1402386
F: ENGLYKKE'S CADILLAC 208333WE1102252
M: LYNGVEJENS JASMIN WB 318
MF: HOUDINI WBH 30
Udst.: Ida Rose Pedersen, Ejboparken 7, st. th., 4000 Roskilde

22 p.
TRUBKA'S FLICKA NIGHT, 208333WE1401858
F: TRUBKAS NICARDO 208333WE1000075
M: INDZI LV060105250001
MF: IRTISS LV044487550012
Udst.: Lea Marie Thorsøe, Svinninge


 
 
 
Welshdommer: Bjarne Thers
 

Sec A - Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

Nina Trædholm, Gl.Etterup12, 5560 Aarup
Fakla Joy – 826046150000369 23 point
Født: 10.3.2011
F: Nantdywyll Llenor 79418
M: Fakla Jasmine 199
MF: Trellebjergs Don 9307030
 

Sec A - Hopper på 3 år

Stutteri Gribsvad, v.Benth Olesen, St. Landevej 43, 5592 Ejby
Gribsvads Zitzu - 208333WE1400342 23 point og ærespræmie
Født: 16.4.16.2014
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168 WA DK
M: Gribsvads Pitzu WM 1014 WA DK
MF: Springbourne Herian WMH 105 WA GBR

Hulda Kathrine & Mette Jensen, Bogensevej 63, 5560 Aarup
Fakla Perle - 448 (IR) 22 point
Født: 17.4.2014
F: Fakla Calypso 220(IR)
M: Nantdywyll Persain 159577 (GBR)
MF: Cwmnantgwyn Penadur 45479 (GBR)


Sec. A - Hopper på 2 år

Stutteri Gribsvad, v.Benth Olesen, St. Landevej 43, 5592 Ejby
Gribsvads Freesia - 208333WE1501356 24 point og ærespræmie
Født: 23.4.2015
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168 WA DK
M: Gribsvads Flower WM 1086 WA DK
MF: Fakla Deja Vu Maykels Last WMH 167 WA DK

Keld Frandsen, Radbyvej44, 5320 Agedrup
Fakla Coco Chanel - 478 (IR) 24 point og ærespræmie
Født: 20.4.2015
F: Nantdywyll Llenor 34549
M: Fakla Chanel 211 (IR)
MF: Springbourne Herian 20660


Sec A - Vallakker på 4 år og derover

Louise Østergård, Revsørevej 50, 5874 Hesselager
Mollegydens Piccadilly - 113 (IA) WSB 22 point
Født: 12.4.2011
F: Crossfoxes Barwyn 57453 WSB WA GBR
M: Møllegyden´S Isabella WM 1002 WA DK
MF: Yaverland Nero 25158 WSB WA GBR
 

Sec B - Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

Camilla Pedersen, Porthusvej 78, 5700 Svendborg
Dahlsminde Sweet Shanti – 170718 22 point
Født: 8.5.2013
F: Moelgarnedd Dewin 51450 (GRB)
M: Pennwood Senioretta 150093 (GBR)
MF: Pennwood Alakai 63491 (GBR)
Ifolet ved: Telynau Souza 47432 wsb


Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjergvej 279, 5900 Rudkøbing
Ysselvliedts Tamarisk - WSB 162536 (NLD) 22 point
Født: 21.4.2010
F: Fulnaho's Dicky WSB 89818 (GBR)
M: Alanwell Tamarisk WSB 85022 (GBR)
MF: Bunbury Mahogany WSB 20676 (GBR)
Ifolet ved: Moelgarnedd Dewin WSB 51450 (GBR)


Sec B - Hopper på 2 år

Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Spodsbjergvej 279, 5900 Rudkøbing
Dahlsminde Glow - WSB 458 (IR) (DNK) 23 point
Født: 15.7.2015
F: Moelgarnedd Dewin WSB 51450 (GBR)
M: Lintelo Gracious WSB 230 (IR) (NLD)
MF: Lintelo Halycon WSB (IR) 17 (NLD)
 

Sec C - Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

Hulda Kathrine & Mette Jensen, Bogensevej 63, 5560 Aarup
Gribsvads Mary - 208333WE1200064 23 point og ærespræmie
Født: 16.1.2012
F: Parvadean The Gigolo WCH 30 WC DK
M: Gribsvads Molly 208333WE0801719 WE DK
MF: Dorthealyst Typhoon (Os) WCH 25 WC DK
 

Sec C - Hopper på 2 år Welsh pony og Cob avlen

Jens Godskesen, Fredemarksvej 90, 5320 Agedrup
Fjordglimt Golden Mary Ella - 175465 WSB 21 point
Født: 4.7.2015
F: Menai Cadernid 55226 WSB
M: Brohedydd Mary Ellen 159027 WSB
MF: Caerneuadd Hywel 59123 WSB


Sec C - Vallakker på 4 år og derover

Kim Janby, Krogen 6, 5240 Odense Nø
Llanstephan Joseff – 826046010083965 21 point
Født: 5.26.2009
F: Llanstephan Fury 59681 WSB WC GBR
M: Desach Seren Ddu 143630 WSB WC GBR
MF: Ilar Sion Ap Daniel 51131 WSB WC GBR
 

Sec D - Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

Heidi Lüderer Albrekt, Gl. Bogensevej 35, 5560 Årup
Valhallas Black Princess – 170626 23 point og ærespræmie
Født: 1.6.1990
F: Valhallas Zorro 86319
M: Valhallas Queen Of Heart 158420
MF: Calerux Black Prince 27620
 

WPBR - Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

Cecilie Louise Rasmussen, Mindelundsvej 24, 5240 Odense
Bogensø's Queen – 208333199904103 22 point
Født: 6.1.1999
F: Fiango W. WFH 4 WF DK
M: Åvangs Filipa WC 31 WC DK
MF: Creuddyn Masterpiece WDH 5 WD DK
 

WPBR - Hopper på 2 år

Heidi Lüderer Albrekt, Gl. Bogensevej 35, 5560 Årup
Macanah's Nielsine Thoa - 208333WE1500628 22 point
Født: 4.29.2015
F: Llanfihangel Hedd-Wyn 81010 WSB WC GBR
M: Spice Girl 208333200711965 LH DK
MF: Ukendt
 

WPBR - Vallakker på 4 år og derover

Josefine Dyring, Bøgeskovvej 16, 5631 Ebberup
Aastrupgaards Yellow - 208333WE1102532 21 point
Født: 5.27.2011
F: Låddenhøjs Inox 0102791 WE DK
M: Akacia Fantasy xx (Den) G14484 XX DK
MF: Sir Surprise Xx (Den) G12587 XX DK



Til toppen af siden
 
 
 
Kirkelodgaard's Master

Resultater fra Det Østjyske Dyrskue 2017
Dommer: Bjarne Thers


Følhoppe sec B:

Bjerregårds Experience 23p + ærespræmie + skuets bedste føl
F: Bjerregårds Tayer WBH 42
M: Bjerregårds Queen WB 341
MF: Cennen Schubert WBH 47
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Nr Snede
 

Goldhopper sec B:

Bjerregårds Sia 22 p
F: Rhydspence Paul WBH 46
M: Bjerregårds Sara WB 337
MF: Bjerregårds Tayer WBH 42
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Nr Snede
 

3 års hopper sec B:

Bjerregårds Malibu 23p + ærespræmie + bedst klargjorte Welsh + nr 2 i skuets bedste 3 års hoppe
F: Bjerregårds Addition 65520GBR
M: Bjerregårds Snow Flake 2083330500014
MF: Bjerregårds Witek WBH 41
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Nr Snede
 

Vallaker sec B:

1/2 Kirkelodgaard's Master 22p + skuets bedste Vallak
F: Bjerregårds Witek WBH 41
M: Cissus Magdalene WB 322
MF: Bjerregårds Macon WB 35
Udstiller: Charlotte Schiøler, Børkop

2/2 Kirkelodgaard's Montoya 22 p
F: Bjerregrds Apollo WBH 38
M: Kirkelodgaard's Monick WB 341
MF: Bjerregårds Witek WBH 41
Udstiller: Charlotte Schiøler, Børkop
 

Vallaker WPBR:

Little Spooky 21p
F: Strathies Baltimore DE456380358008
M: Stargold's Sonora 9903057 PA
MF: Stargolds Cavalero PAH 23 PS
Udstiller: Signe Græsbøll Christensen, Malling

 

 

 

 Landsskuet i Herning  

RESULTATER FRA LANDSSKUET I HERNING 2017

Dommer: Lars Frandsen
 

Welsh Mountain Ponyer Sec. A
 

Hopper 4 år og derover uden føl ved siden

Stutteri Greenhill, v/Hanne Larsen, Mønstedvej 31, 7470 Karup J
GREENHILLS (DK) SEREN EBRILL, WM 1097, skimmel, højre for: høj sok, højre bag: høj sok, chip v.s.hals 208246000047059,
Født d. 11042012 hos H. Larsen, Mønstedvej 31, 7470 Karup J.
F: PENDOCK MANTOVANI 69387 WSB, M: GREENHILLS (DK) SUNSHINE 208333WE0805678, MF: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
22 point

Lisbeth Jensen, Ølstrupvej 6, 6971 Spjald
VAARGAARD PAPAYA (DNK), 236, brun, hoved: stjerneblis, højre bag: kronrand udvendig, chip v.s.hals 208246000013913,
Født d. 26052007 hos Nina Andreasen, Vårvej 45, Farstrup, 9240 Nibe.
F: FLYDON BARRUG 59548 WSB, M: COVERLANDS PANDORA WM 1042, MF: YAVERLAND NERO 25158 WSB’
21 point
 

Hopper 2 år

Stutteri Sejlstrup, v/Tami Lynge Hansen, Nørkærvej 24, 9560 Hadsund
SEJLSTRUPS MISS SUNSHINE, 208333WE1500057, rød, hoved: stjerneblis ender kødfarvet ud over højre næsebor, to sorte pletter på overlæbe, lille kødfarvet plet på underlæbe venstre side, venstre for: høj sok, venstre bag: høj sok, højre for: høj sok, højre bag: høj sok, krop: stikkelhåret, andet: lys man, chip v.s.hals 208210000533997,
Født d. 08022015 hos Tami Lynge Hansen, Nørkærvej 24, Skelund, 9560 Hadsund.
F: ROSENGÅRDENS PICASSO 208333WE0802598, M: KROGGARDENS MOONLIGHT (DNK) 153784 WSB, MF: MENAI DAYBREAK WMH 158
22 point + nr. 4 I konkurrencen om Landsskuets bedste 2 års hoppe + Nr. 9 ud af 42 i besindsighedsprøven
 

Vallakker

Signe Kruse Johansen, Grenåvej 228, Overgård, 8960 Randers SØ
LACY CELT, WMH 163, skimmel, hoved: hvirvel central, kødfarvede pletter på mule, mørke pletter på over- og underlæbe, venstre bag: sok, højre for: høj sok, højre bag: høj sok, chip v.s.hals 208246000006804,
Født d. 01052005 hos C. J. Tibbey, Llanerch yr Eryr, Llandderfel, Bala, Gwynedd. LL237DR, 10 Great Britain.
F: GREDINGTON CALON-LAN 27554 WSB, M: LACY GLORY BE 88638 WSB, MF: DUKESHILL ACTION MAN 22573 WSB
22 point + nr. 5 i kørsels-brugsprøven

Stutteri Sejlstrup, v/Tami Lynge Hansen, Nørkærvej 24, 9560 Hadsund
ROSENGÅRDENS PICASSO, 208333WE0802598, rød, hoved: bred stjerneblis ender kødfarvet ud over begge næsebor, mørke pletter på overlæbe, to hvirvler på midtlinie over øjenniveau, venstre for: høj sok, venstre bag: høj sok, højre for: høj sok højt op udvendig, højre bag: høj sok, krop: hvirvel øverst på bringe begge sider, chip v.s.hals 208213990028818,
Født d. 13052008 hos Birgitte Egeberg, Englerupvej 80, 4100 Ringsted.
F: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146, M: ROSENGÅRDENS PETUNIA WM 1023, MF: BUBBLY NOGGIN WMH 135
22 point+ nr. 6 i kørsels-brugsprøven
 

Welsh Ponyer Sec. B

Hopper 4 år og derover uden føl ved siden

Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugård
FJORDGLIMT MISS DYNAMITE (DNK), 350 (IR) WSB, skimmel, hoved: bred stjerneblis ender kødfarvet, plet på underlæbe, hvirvel central, venstre bag: lav sok, højre for: lav sok, højre bag: lav sok, chip v.s.hals 276020000004999,
Født d. 18042010 hos J. Larsen, Kohavevej 13, Fjordglimt, 8721 Daugård.
F: POLARIS DYLAN 51571 WSB, M: EQUUS MISS MARPLE (DEU) WB 358, MF: SHAMROCK MR. OLIVER H12570
22 point
 

Welsh Ponyer af Cob Type - Sec. C
 

Hingste 6 år og derover

Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugård
FJORDGLIMT GRAND CANYON (DNK), WCH 34, rød, hoved: gennemløbende stjerneblis ud i begge næsebor, sort plet på mule, venstre for: høj sok op udvendig, venstre bag: hvidt ben, højre for: høj sok, højre bag: høj sok, chip v.s.hals 208210000352584,
Født d. 24052011 hos J. Larsen, Kohavevej 13, Fjordglimt, 8721 Daugård.
F: SYNOD REQUEST WCH 29, M: FJORDGLIMT MISS GEORGINA (OS) WC 96, MF: MENAI CADERNID WCH 23
23 point + ærespræmie + nr. 13 i konkurrencen om Landsskuets bedste hingst
 

Hopper 4 år og derover med føl ved siden

Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13, 8721 Daugård
FJORDGLIMT MISS GEMMA, 170379 WSB,
Født d. 19052013.
F: SYNOD REQUEST WCH 29, M: FJORDGLIMT MISS GEORGINA (OS) WC 96, MF: MENAI CADERNID WCH 23
23 point + Ærespræmie. SØLV-VINDER I KONKURRENCEN OM LANDSSKUETS BEDSTE FØLHOPPE

Føllet: Fjordglimt Golden Globe, Welsh sec C hingst, Far: Menai Diego, 94117
LANDSSKUETS BEDSTE FØL


Welsh Part Bred
 

Hingste 6 år og derover

Poppelgården, Elise Green, Teglbrændervej 32, 4850 Stubbekøbing
POPPELGÅRDENS NOTRE RAVEL, WFH 29, brun, hoved: stjerne, venstre bag: udvendig kode, højre for: kode op indvendig, højre bag: kode op indvendig, SP brand v. lår 560, chip v.s.hals 208210000147475
Født d. 30042008 hos Elise Green, Poppelgården, Teglbrændervej 32, Lillebrænde, 4850 Stubbekøbing.
F: NOTRE BAC ESPH 143, M: RATASCHA OX SDS 425, MF: RATAZ OX OX 677
Ej mødt
 

Hopper 4 år og derover uden føl ved siden

Julie og Lene Lund Kristensen, Bækkevej 8, 8444 Balle
LUNDENÆSGÅRDS LUCCA, WF 63, rød, hoved: bred stjerneblis ender kødfarvet i begge næsebor, kødfarvet plet på underlæbe højre side, hvirvel over øjenniveau til venstre for midtlinie, venstre for: høj sok, højre for: høj sok, højre bag: høj sok, chip v.s.hals 208210000361603,
Født d. 11042012 hos Julie Lund Kristensen, Bækkevej 8, Rosmus, 8444 Balle.
F: FIANGO W. WFH 4, M: ´T KLEINE BOS LIBERTY ELEGANT WF 55, MF: LEUNS VELD'S ELEGANT H15436
21 point


Til toppen af siden

 

 Landbrugsmessen Gl. Estrup

 

Sec. A
 

Hoppe uden føl ved siden

23 p
BJERREGÅRDS BAMBI, 208333WE1001844
F: FLYDON HARRI WMH 156
M: LONNIE WM 936
MF: TWYFORD MAJOR WMH 92
Linda Haahr, 8930 Randers NØ
 

Hoppe 2 år

22 p
SEJLSTRUPS MISS SUNSHINE 208333WE1500057
F: ROSENGÅRDENS PICASSO 208333WE0802598
M: KROGGARDENS MOONLIGHT (DNK) 153784 WSB
MF: MENAI DAYBREAK WMH 158
Stutteri Sejlstrup v/ Tami Lynge Hansen, 9560 Hadsund
 

Vallakker

23 p
LACY CELT WMH 163
F: GREDINGTON CALON LAN 27554 WSB
M: LACY GLORY BE 88638 WSB
MF: DUKESHILL ACTION MAN 22573 WSB
Signe Kruse Johansen, 8960 Randers SØ

22 p
ROSENGÅRDENS PICASSO, 208333WE0802598
F: HARVEST UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
M: ROSENGÅRDENS PETUNIA WM 1023
MF: BUBBLY NOGGIN WMH 135
Stutteri Sejlstrup v/ Tami Lynge Hansen, 9560 Hadsund
 

Sec. D
 

Ældre hingst

23 p
RYTTERBJERGETS DISCOVERY, 208333WE0705120
F: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
M: RYTTERBJERGETS UNDINE WC 98
MF: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Korsgård v/fam. Bentsen, 8450 Hammel
 

WPBR


Hoppe 3 år

22 p
STILLEBÆKKENS ALMEIDA, 208333WE1401954
F: DAIMLER WFH 13
M: STILLEBÆKKENS ALMA WF 62
MF: SIANWOOD ACCOLADE 74308 WSB
Stutteri Stillebækken v/ Peder Kjær, 8560 Kolind

 

Hopper 2 år

22 p
STILLEBAEKKENS DIMONA, DE422220003315
F: MONARCH S, DE422220004511
M: STILLEBÆKKENS DAYTONA 208333WE1100031
MF: DAIMLER WFH 13
Stutteri Stillebækken v/Peder Kjær, 8560 Kolind

22 p
ALDINA LIND, 208333WE1502083
F: MONARCH S DE422220004511
M: STILLEBÆKKENS ALMA WF 62
MF: SIANWOOD ACCOLADE 74308 WSB
Trine Kjær Poulsen, 8560 Kolind

22 p
PRINSESSE MIRABELLE M, 208333WE1502956
F: MONARCH S DE422220004511
M: MATRI ESSDH 66
MF: BOLERO ESPH 86
Stutteri Stillebækken v/Peder Kjær, 8560 Kolind

Til toppen af siden

 

Løgstør Dyrskue

Sec. A - vallak

23 p.
Rosengaardens Picasso 208333WE0802598
F: Harvest Universal Soldier
M: Rosengaardens Petunia
MF: Bubbly Noggin
Udst.: Tami Lynge

Sec. D - vallak

23 p. + æpr.
Stubbens Maestro 208333WE1201246
F: Lindberg Cadillac
M: Nikita
MF: Fjordglimt Martino
Udst.: Annika Maria Hansen

Til toppen af siden


Ferritslev Dyrskue

Sec. A

23 p.
Clausholm Decibella (IR) 322
F: Pendock Mantovani
M: Reekse Hoek Desi
MF: Synod Prophet
Udst.: ALW Jørgensen, Brovst

22 p.
Fakla Dream Away (IR) 384
F: Nantdywyll Llenor
M: Fakla Dorina
MF: Maykel Illtyd Dash
Udst.: Charlotte Kolkjær Christiansen, Løgstør

Sec. B

23 p. + ærespræmie
Clausholm Joy WSB 149696
F: Telynau Souza
M: Greycott Jose
MF: Anvil Galaxy
Udst.: Helle Juul Sørensen, Sindal

23 p.
Clausholm Jacarta WSB 171186
F: Rhydspence Squire
M: Bronheulog Jodie
MF: Eyarth Figaro
Udst.: ALW Jørgensen, Brovst

Gørlev Hesteskue
 

Til toppen af siden
 

Det Sønderjyske Fællesskue

 

Hjørring Dyrskue
 

Sec.A

Hingste, 4 år og derover

22 p.
Bjerregaards Balder WMH 157
F: Friars Shanco
M: Lonnie
MF: Twyford Major
Udst.. Stald Welfri, Tårs
 

21 p.
Schnoors Maxova 208333WE0400202
F: Menai Little Oak
M: Pegasus Marilyn
MF: Crumpwell Carwyn
Udst.: Regitze Nielsen, Sæby

Hingst, 2 år

23 p.
Stald Welfris Figaro 208333WE1500173
F: Bjerregaards Balder
M: Coverland Farah
MF: Yaverland Nero
Udst.: Emma L.S. Nielsen, Hjørring

Goldhopper, 4 år og derover

22 p.
Solbakkens Lullu 208333WE1104882
F: Bjerregaards Balder
M: Fruemoses Lea
MF: Christellas Llewellyn
Udst.: Nanna Nielsen, Sindal

21 p.
Dragonflys Laika 208333WE1000123
F: Flydon Harri
M: Meascwm Lucy Locket
MF: Trefaes Bleddyn
Udst.: Regitze Nielsen, Sæby

Sec. B

Goldhoppe, 4 år og derover

21 p.
Korreborgs Ulrika 208333WE0402074
F: Shamrock Secret Design
M: Korreborgs Odessa
MF: Møllegaards Sputnik
Udst.: Lilli Beckhøj, Jerslev J

Sec. C

22 p.
Thers Mr. Morgan WSB 103507
F: Caebryn Harri QC
M: Saethydd Belle
MF: Saethydd Quiver

 

Til toppen af siden
 

Brahetrolleborgskuet

Sec. A

23 p.
Villersøes Bella Rosa, f. 2011
F: Fjordglimt Mr. Carnival
M: Christoft Troika
MF: Trellebjergs Don

Sec. C

21 p.
Borch Red Ginger, f. 2013
F: Chopins Printems
M: Bleangwili Elen
MF: Parc Hebog

1. pr.
Strandløkkens the Last One, f. 2017
F. Rytterbjergets Imperial
M: Borchs Red Ginger
MF: Chopins Printemps


Til toppen af siden
 

Hobro Dyrskue

 
Til toppen af siden
 

Ribe Dyrskue

 

Welsh sec C
 
Hingst
Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13 8721 Daugård
33 MENAI DIEGO, 94117,  Født d. 02052012 i England
F: MENAI CALON LAN 68862
M: MENAI DOLORES 141681,
MF: MENAI CADFRIDOG 33591
24 point, ærespræmie og SKUETS BEDSTE HINGST

 
Welsh sec A
 
Goldhoppe

Stutteri Fjordglimt, Kohavevej 13 8721 Daugård
34 BLANCHE MAYBE, 166454 Født d. 07054012 i England
F: CASCOB SILVERGOAST 36896
M: BLANCHE MINARET 152242,
MF: YAVERLAND CAROUSEL 30007
23 point og nr 2 i senior mønstringskonkurrence

 


Til toppen af siden


 
Kimbreskuet

Welsh Mountain sec. A følhoppe

FAKLA CORONA 385 (IR), født d. 02052012
F: NANTDYWYLL LLENOR 79418 WSB, M: FAKLA CAMPION 283 (IR), MF: LACY CELT 68184 WSB
Far til føl: Harvest Universal Soldier (ej udstillet)
Udstiller: Stutteri Sejlstrup v/Tami Hansen, Nørkærvej 24, 9560 Hadsund
24 point, ærespræmie, skuets bedste følhoppe, nr. 2/27 i konkurrencen om skuets bedste hest


Welsh Pony sec. B Vallak

LYNGDALSGAARD STAR BLAI, 208333WE0403770, Født d. 16052004
F: SHAMROCK SECRET DESIGN H15147 M: KORREBORG'S JOSEPHINE WB 277, MF: MØLLEGAARDS SPUTNIK WBH 16
Udstiller: Timian Froberg Petersen, Rejstrupvej 32 A, 8920 Randers
23 point

 

 Til toppen af siden
 

 
Mountain og Moorland Wintershow
 

Resultater & bedømmelser fra Mountain & Moorland Wintershow 4/3 2017.

Dommere: Mrs. Susan Hellum og Mrs. Linda Impey.

Best in Show-reserve

BRIERDENE NAPOLEON

Welsh Mountain

Juniorchampion

Adlais(Dk) Queen Of Custard

Welsh Cob

Seniorchampion–reserve

HARVEST (DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS)

Welsh Mountain

Veteranchampion

BRIERDENE NAPOLEON

Welsh Mountain

Best Performance

Anine Parslov Vogelsang / FWROG FLASH HARRI

Welsh Pony af Cob type

BIR - Welsh

BRYNITHON TEIFON

Welsh Cob

– reserve

Adlais(Dk) Queen Of Custard

Welsh Cob

Best groomed pony

Nebo Lady of the Dance og Chopins Montana, begge klargjort af Mie Christiansen.

Welsh Pony af Cob type

 

1

Open Ridden

Kat. 93               VEDKIÆR'S RUFUS                     208333WE1002386             
6/5 2010            vallak                  brun                   WD
Far:                     STORHAUGS SIR THOMAS      NPA 5949
Mor:                   Aberlour Rosina                          WD 146            
Morfar:             MENAI SPARKLING OMEGA  32084 WSB
Udstiller:           Jeamaine Rossing Pedersen, Frihedsmindevej 15, 4840 Nørre Alslev
Rytter:               Jeamaine Rossing Pedersen
Flat work: 55   Eksteriør: 35 Total: 90   Placering: 1 af 5

Kat. 91               Valhallas(DK) Ladybird (OS)   WD 261            
24/5 2006          hoppe                sort                     WD
Far:                     DANAWAY ZEDAN                     61306 WSB
Mor:                   Trevallion Lady Lillian                WD 203            
Morfar:             TREVALLION FLASH JACK        18231 WSB
Udstiller:           Louise Helskov Christensen,
Rytter:               Louise Helskov Christensen
Flat work: 56   Eksteriør: 28 Total: 84   Placering: 2 af 5

Kat. 84               KOKKEDAL´S INITIAL B             208333200204178.                    
6/6 2002            vallak                  brun                   WC
Far:                     RYTTERBJERGETS INFINITY     WCH 13
Mor:                   De Busies Black Bess of Zealand                       WD 134            
Morfar:             CALERUX BLACK PRINCE         EWDH 11
Udstiller:           Anja Seedorff, Tybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle
Rytter:               Ester Seedorff
Flat work: 52   Eksteriør: 32 Total: 84   Placering: 3 af 5

Kat. 82               CHOPINS PRINTEMPS              86826 WSB     
18/3 2010          vallak                  brun                   WC
Far:                     TYNGWNDWN BESTMAN       WCH 21
Mor:                   Sondergardens Luna (OS)      WC 94              
Morfar:             SYNOD AMSTRONG                  37946 WSB
Udstiller:           Karina Damgaard Madsen, Mågevej 22, 4293 Dianalund
Rytter:               Karina Damgaard Madsen
Flat work: 42   Eksteriør: 35 Total: 77   Placering: 4 af 5

 

3

First Ridden, junior

Kat. 83               FWROG FLASH HARRI               84382 WSB     
7/4 2009            vallak                  chestnut roan WC
Far:                     FWROG WILIAM                         64027 WSB
Mor:                   Blaengwen Rosina                     138780 WSB   
Morfar:             SYNOD MASTER MAN              43572 WSB
Udstiller:           Anine Parslov Vogelsang, Engvejen 14, 4420 Regstrup
Rytter:               Anine Parslov Vogelsang
Flat work: 58   Eksteriør: 35 Total: 93   Placering: 1 af 5

Kat. 81               GRIBSVADS DARIO                    208333WE1200708                   
12/4 2012          vallak                  brun                   WC
Far:                     PARVADEAN THE GIGOLO      WCH 30
Mor:                   Gribsvads Musie                        WC 106            
Morfar:             PARCYBEDW BOY GEORGE     WCH 17
Udstiller:           Ida Bering, Ørslevunderskovvej 3, 4100 Ringsted
Rytter:               Ida Bering
Flat work: 42   Eksteriør: 38 Total: 80   Placering: 4 af 5

Kat. 90               Willgar Pandora                          160472 WSB   
10/5 2010          hoppe                brun                   WD
Far:                     TYMOR PELE    42563 WSB
Mor:                   Willgar Margarita                        138183 WSB   
Morfar:             CRUGYBAR MABON MAI        34637 WSB
Udstiller:           Isabella & Malena Poulsen, Lillevej 5, Himmelev, 4000 Roskilde
Rytter:               Isabella Poulsen
Flat work: 42   Eksteriør: 35 Total: 77   Placering: 5 af 5

 

5

1 års hingste

Kat. 85               TVINGBRO'S GWANDIO          (IA) 204           
10/4 2016          hingst                 rød                      WD
Far:                     TARACO FABIO                           84815 WSB
Mor:                   Lesto Gwandie                            208333WE0600926                   
Morfar:             MENAI SPARKLING MIDAS    WDH 45
Udstiller:           Stina Sjømann, Hallebyorevej 18, 4450 Jyderup
Type: 8   Bygning: 7   Lemmer: 8   Skridt: 8   Trav: 8   Total: 39   Placering: 2 af 5

Kat. 60               BELL'S SIR WILLIAM                   208333WE1600825                   
11/4 2016          hingst                 brun                   WA
Far:                     BELL'S SIR WALDEMAR             208333WE1200371
Mor:                   Fakla Jolli          WM 1093        
Morfar:             NANTDYWYLL LLENOR             79418 WSB
Udstiller:           Julie Annabell Rosenkrans, Mullerupvej 47, 4200 Slagelse
Type: 7   Bygning: 7   Lemmer: 7   Skridt: 7   Trav: 8   Total: 36   Placering: 4 af 5

 

6

2 års hingste

Kat. 72               BREITENS POSSEIDON              208333WE1501418                   
28/5 2015          hingst                 palomino          WB
Far:                     AASTRUPGAARDS SAFIR         WBH 57
Mor:                   Lyngvejens Petruska                WB 364            
Morfar:             HOUDINI          WBH 30
Udstiller:           Tanja Frederiksen, Høvejen 6, 4550 Asnæs
Type: 8   Bygning: 7   Lemmer: 7   Skridt: 7   Trav: 8   Total: 37   Placering: 2 af 3

 

7

3 og 4 års hingste

Kat. 62               BAVARIA          528019010003179 NL               
5/5 2013            hingst                 Palomino          WA
Far:                     HILLAM LITTLE DRUMMER BOY                         68431 WSB
Mor:                   Bernadet          528017 07.00908 NL                 
Morfar:             ZOMERDIJK'S WILLIE WORTEL                            001774 NL
Udstiller:           Stutteri Sofiendals V. Sacha Tegllund, Hjelmsølillevej 14a, 4160 Herlufmagle
Type: 8   Bygning: 8   Lemmer: 8   Skridt: 8   Trav: 8   Total: 40   Placering: 2 af 4

Kat. 61               GRIBSVADS SIMPSON              208333WE1400026                   
26/1 2014          hingst                 skimmel            WA
Far:                     SHAMROCK MICRO CLEVELAND                       WMH 168
Mor:                   Gribsvads Sipsy                           WM 1043        
Morfar:             TWYFORD MAJOR                      WMH 92
Udstiller:           Stutteri Sofiendals V. Linda Hollænder, Ølsevej 20, 4171 Glumsø
Type: 8   Bygning: 7   Lemmer: 8   Skridt: 7   Trav: 7   Total: 37   Placering: 3 af 4

 

8

4 års hopper og vallak

Kat. 67               Baledon Memphis-Belle         170112 WSB   
18/4 2013          hoppe                brun                   WA
Far:                     GLYNCOCH KENTUCKY             79075 WSB
Mor:                   Baledon Meganisa                     102229  WSB  
Morfar:             REVEL JANUS  9284 WSB
Udstiller:           Stutteri Sofiendals V. Linda Hollænder, Ølsevej 20, 4171 Glumsø
Type: 6   Bygning: 8   Lemmer: 7   Skridt: 8   Trav: 7   Total: 36   Placering: 2 af 3

 

9

3 års hopper

Kat. 77               Timlo's Holly    173958 WSB   
3/7 2014            hoppe                sort                     WC
Far:                     RYTTERBJERGETS INFINITY (OS)                        WCH 13
Mor:                   Dorthealyst Rebecca The Second                     127815 WSB   
Morfar:             PARVADEAN REACTION          WCH 11
Udstiller:           Lotte Petersen, Hørløkkevej 14, 4450 Jyderup
Type: 8   Bygning: 8   Lemmer: 7   Skridt: 6   Trav: 7   Total: 36   Placering: 2 af 4

Kat. 95               Mosebo’s Frederikke               208333WE1402064                   
24/5 2014          hoppe                cremello           WPBR
Far:                     ENGLYKKE'S CADILLAC             208333WE1102252
Mor:                   Mosebo’s Julie                            WB 349            
Morfar:             LLANARTH SHELLEY                   58737 WSB
Udstiller:           Ida Rose Pedersen, Ejboparken 7 st th, 4000 Roskilde
Type: 8   Bygning: 7   Lemmer: 5   Skridt: 7   Trav: 7   Total: 34   Placering: 3 af 4

Kat. 66               Lunds Barbara Ann                    208333WE1400708                   
13/5 2014          hoppe                rød                      WA
Far:                     H-S JANUS       WMH 120
Mor:                   Søgaardens Bella                        WM 1008        
Morfar:             OVINGTON REMUS                   EWMH 88
Udstiller:           Tanya Willemoes Sørensen, Kratvej 4, 4623 Lille Skensved
Type: 7   Bygning: 6   Lemmer: 6   Skridt: 5   Trav: 5   Total: 29   Placering: 4 af 4

 

10

2 års hopper, store racer

Kat. 88               Adlais(Dk) Queen Of Custard                             174920 WSB   
18/4 2015          hoppe                buckskin           WD
Far:                     GLYNCOCH EUROSTAR            93203 WSB
Mor:                   Abergavenny Agnes                 161273 WSB   
Morfar:             DERWEN RAILWAY EXPRESS  19035 WSB
Udstiller:           Stutteri Adlais v. Ninett & Michael Gulddal, Allindemagle Huse 35, 4100 Ringsted
Type: 9   Bygning: 9   Lemmer: 9   Skridt: 7   Trav: 9   Total: 43   Placering: 1 af 7

Kat. 87               Ynyslyns Celebration                175332 WSB   
20/4 2015          hoppe                cremello           WD
Far:                     HENDREWEN MEREDITH         80527 WSB
Mor:                   Ynyslyns Golden Jem               148355 WSB   
Morfar:             ERWWASTAD LLWYNOG         42630 WSB
Udstiller:           Camilla Melander, Hjørnet 10c, 4792 Askeby
Type: 6   Bygning: 7   Lemmer: 8   Skridt: 9   Trav: 9   Total: 39   Placering: 2 af 7

Kat. 75               Aberlour Gallina                         174904 WSB   
15/5 2015          hoppe                rød                      WC
Far:                     BRYNITHON TEIFON                  75967 WSB
Mor:                   Aberlour Gaia WC 137            
Morfar:             COEDENEIRIN REFLECT            WC 32
Udstiller:           Laila Larsen og Torben Olsen, Abbetvedvej 7, Gevninge, 4000 Roskilde
Type: 7   Bygning: 7   Lemmer: 8   Skridt: 7   Trav: 9   Total: 38   Placering: 4 af 7

Kat. 76               Nebo Lady of the Dance         174845 WSB   
2/4 2015            hoppe                brun                   WC
Far:                     DONYS HIGHWAYMAN            66832 WSB
Mor:                   Nebo Rebeca  135877 WSB   
Morfar:             NEBO SION      53329 WSB
Udstiller:           Stutteri Chopin, Hasbjergvej 4, 4760 Vordingborg
Type: 8   Bygning: 7   Lemmer: 6   Skridt: 7   Trav: 7   Total: 35   Placering: 5 af 7

Kat. 89               Adlais(Dk) Ffion                          174919 WSB   
18/3 2015          hoppe                rød                      WD
Far:                     GLYNCOCH EUROSTAR            93203 WSB
Mor:                   Coppathorne Amazing Grace                             163881 WSB   
Morfar:             DANAWAY TANGO                    45657 WSB
Udstiller:           Tania Bromberg, Herrestrupvej 1, 4293 Dianalund
Type: 7   Bygning: 6   Lemmer: 7   Skridt: 6   Trav: 7   Total: 33   Placering: 6 af 7

 

11

2 års hopper og vallak, små racer

Kat. 71               LERHØJS BAYMAX                      208333WE1500822                   
15/4 2015          vallak                  skimmel            WA
Far:                     VALHALLAS(DK) BON BON (DNK)                     95516 WSB
Mor:                   Harvest Unigryw                        WM 993          
Morfar:             BRIERDENE TORYN                    28102 WSB
Udstiller:           Stutteri Lerhøj  V.Betina Hansen, Eskilstrupvej 16, 4560 Vig
Type: 9   Bygning: 7   Lemmer: 8   Skridt: 8   Trav: 7   Total: 39   Placering: 3 af 5

Kat. 73               Jerichau's Golden Girl              208333WE1502003                   
3/5 2015            hoppe                palomino          WB
Far:                     AASTRUPGAARDS SAFIR         WBH 57
Mor:                   Gondine           02.00315 NL   
Morfar:             DEN BRAMEL'S BAYE                 97.00830 NL
Udstiller:           Pownies By Culmbach v. Lasse Culmbach,
Type: 7   Bygning: 8   Lemmer: 6   Skridt: 9   Trav: 7   Total: 37   Placering: 4 af 5

 

12

5 års og ældre ifolede hopper

Kat. 80               Dorthealyst Dairy Maid(OS)   WC 107            
3/3 2005            hoppe                brun                   WC
Far:                     SYNOD GROUSE                         WCH 7
Mor:                   Dorthealyst Rosie (OS)            WC 84              
Morfar:             PARVADEAN REACTION          WCH 11
Udstiller:           Marianne Seidenfaden, Knabstrup Møllebakke 4D, 4440 Mørkøv
Type: 9   Bygning: 8   Lemmer: 8   Skridt: 8   Trav: 8   Total: 41   Placering: 2 af 6

Kat. 96               Fredens Banditta                       SRSDH 616      
12/7 2004          hoppe                palomino          WPBR
Far:                     BRANDUARDI M                         SPH 128
Mor:                   Låddenhøjs Gibsy                      208333200002291 WE DK       
Morfar:             ROCK GREY SNOB                      DE363630013682
Udstiller:           Stine Lucia Ryttergaard, Thyherredvej 23, 4500 Nykøbing Sj.
Type: 7   Bygning: 8   Lemmer: 7   Skridt: 7   Trav: 7   Total: 36   Placering: 6 af 6

 

14

5 års og ældre vallakker, store racer

Kat. 93               VEDKIÆR'S RUFUS                     208333WE1002386                   
6/5 2010            vallak                  brun                   WD
Far:                     STORHAUGS SIR THOMAS      NPA 5949
Mor:                   Aberlour Rosina                          WD 146            
Morfar:             MENAI SPARKLING OMEGA  32084 WSB
Udstiller:           og rytter: Jeamaine Rossing Pedersen, Frihedsmindevej 15, 4840 Nørre Alslev
Type: 8   Bygning: 8   Lemmer: 8   Skridt: 8   Trav: 8   Total: 40   Placering: 1 af 6

 

15

5 års og ældre kårede hingste

Kat. 63               HARVEST (DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS)      WMH 146       
23/4 2002          hingst                 rød                      WA
Far:                     BRIERDENE NAPOLEON           WMH 134
Mor:                   Tanlan Unigryw                           WM 894          
Morfar:             FRIARS FREELANCE                    20998 WSB
Udstiller:           Zanne Jedig, Smidstrupvej 11, 4720 Præstø
Type: 9   Bygning: 9   Lemmer: 8   Skridt: 8   Trav: 9   Total: 43   Placering: 1 af 4

 

16

5 års og ældre licens hingste

Kat. 86               BRYNITHON TEIFON                  75967 WSB     
1/1 2007            hingst                 brun                   WD
Far:                     BRYNITHON THE GIGALO        57645 WSB
Mor:                   Brynithon Menna                      125969 WSB   
Morfar:             THORNEYSIDE THE TERMINATOR                     45541 WSB
Udstiller:           stutteri Thers v/ familen Thers Høng, Sæbyhøjvej 9, 4270 Høng
Type: 9   Bygning: 8   Lemmer: 8   Skridt: 7   Trav: 9   Total: 41   Placering: 1 af 3

Kat. 74               KILDEGAARDS BRAVEHEART 95942 WSB     
30/7 2010          hingst                 rød                      WC
Far:                     CORSCARON CARDI                  WCH 31
Mor:                   Kildegaards Cecilie (DNK)       154482 WSB   
Morfar:             KILDEGAARDS COLUMBUS    WDH 25
Udstiller:           Eva Kainø, Præstøvej 73, 4640 Faxe
Type: 8   Bygning: 8   Lemmer: 8   Skridt: 7   Trav: 8   Total: 39   Placering: 3 af 3

 

19

5 års og ældre gold hopper, welsh

Kat. 90               Willgar Pandora                          160472 WSB   
10/5 2010          hoppe                brun                   WD
Far:                     TYMOR PELE    42563 WSB
Mor:                   Willgar Margarita                        138183 WSB   
Morfar:             CRUGYBAR MABON MAI        34637 WSB
Udstiller:           Isabella & Malena Poulsen, og rytter:Isabella Poulsen, Lillevej 5, Himmelev, 4000 Roskilde
Type: 10   Bygning: 8   Lemmer: 9   Skridt: 8   Trav: 9   Total: 44   Placering: 1 af 6

Kat. 79               Dorthealyst Madonna (DNK)                             151651 WSB   
11/4 2008          hoppe                sort                     WC
Far:                     SYNOD GROUSE                         WCH 7
Mor:                   Dorthealyst Pretty Maid (OS)                            WC 97              
Morfar:             SYNOD GENTLEMAN JACK     53052 WSB
Udstiller:           Elizabeth Seidenfaden, Knabstrup Møllebakke 6, 4440 Mørkøv
Type: 9   Bygning: 8   Lemmer: 8   Skridt: 7   Trav: 9   Total: 41   Placering: 2 af 6

Kat. 92               Mailunds Faith                            290 (IR)            
2/5 2004            hoppe                rød                      WD
Far:                     Menai Sparkling Imperial        55815 WSB
Mor:                   Felicia                 WD 205 (226 IA)                        
Morfar:             MENAI SPARKLING OMEGA  32084 WSB
Udstiller:           Stutteri Vica v/Vicky Stolberg, Hesseløvej 28, 4500 Nykøbing Sj.
Type: 9   Bygning: 8   Lemmer: 7   Skridt: 7   Trav: 9   Total: 40   Placering: 3 af 6

Kat. 68               Fakla Jolli          WM 1093        
11/4 2011          hoppe                skimmel            WA
Far:                     NANTDYWYLL LLENOR             79418 WSB
Mor:                   Fakla Jamayka                             226 (IR)            
Morfar:             MAYKEL ILLTYD DASH (OS)     64827 WSB
Udstiller:           Julie Annabell Rosenkrans, Mullerupvej 47, 4200 Slagelse
Type: 9   Bygning: 7   Lemmer: 8   Skridt: 7   Trav: 7   Total: 38   Placering: 4 af 6

Kat. 69               Rosengårdens Phédre             208333WE0702962                   
30/4 2007          hoppe                skimmel            WA
Far:                     HARVEST(DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS)       WMH 146
Mor:                   Rosengårdens Piccoline          WM 954          
Morfar:             CWRTYGAER LOSSIN                 WMH 106
Udstiller:           Tania Bromberg, Herrestrupvej 1, 4293 Dianalund
Type: 8   Bygning: 7   Lemmer: 7   Skridt: 7   Trav: 8   Total: 37   Placering: 5 af 6

Kat. 78               Chopins Montana                      WC 40              
26/3 2010          hoppe                brun                   WC
Far:                     CHOPINS SPIRIT(OS)                 68992 WSB
Mor:                   Glanteifi Rhuddem                    WC 108            
Morfar:             GLANTEIFI BONEDDWR           25399 WSB
Udstiller:           Stutteri Chopin, Hasbjergvej 4, 4760 Vordingborg
Type: 9   Bygning: 8   Lemmer: 7   Skridt: 6   Trav: 7   Total: 37   Placering: 6 af 6

 

20

Veteranhingst, 17 år og ældre

Kat. 64               BRIERDENE NAPOLEON           WMH 134       
2/7 1999            hingst                 rød                      WA
Far:                     JUNIPERLODGE JONES             WMH 145
Mor:                   Brierdene Nerys                         68823 WSB     
Morfar:             TWYFORD NOGGIN                   15690 WSB
Udstiller:           Stutteri Damgaard v/ Lars & Annette Damgaard Haaning, Strandvejen 25, Skuldelev, 4050 Skibby
Type: 9   Bygning: 8   Lemmer: 8   Skridt: 8   Trav: 9   Total: 42   Placering: 1 af 1

 

 Til toppen af siden


Hingsteshow for Welsh og Shetlandsponyer
 

Dommer: Justin Davis, Popsters Stud, Wales
 
BEST IN SHOW og Senior Champion: Menai Diego, 5 års sec C hingst. Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
 
RESERVE BEST IN SHOW og Junior Champion: Llanarth Royalist, 2 års sec B hingst. Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
 

Welsh dommer: Mr. Justin Davies, Popsters Stud, Wales

Klasse 1: 1 års hingste

1 Fakla Capone (IR), Skimmel, 329
Født: 12-05-2016, Sec. A
F: Nantdywyll Llenor WSB 79418
M: Fakla Chanel (IR) 211 MF: Springbourne Herian WSB 20660
Opdrætter: Stutteri Fakla, Agedrup
Udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby
Nr. 3 af 4.

2 Gribsvads General Ramsey Jo, Rød, 208333WE1601346
Født: 02-05-2016, Sec. C
F: Popsters General Jack WSB 91658
M: Gribsvads Bibbi Jo WC 136 MF: Parvadean the Gigolo WCH 30
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen, Ejby
Nr. 2 af 4. Bevaringsværdig Hingst. Nr. 4 i Junior Championatet

3 Hulda I Am Black Jack, Black, 208333WE1600500
Født: 22-03-2016, Sec. C
F: Popsters General Jack 91658 GBR
M: Gribsvads Mary 208333WE1200064 MF: Parvadean The Gigolo 30 WCH
Opdrætter og udstiller: Hulda Stud v/ Hulda Kathrine & Mette Jensen, Aarup
Nr. 4 af 4.

4 Mollegyden Brego, Chestnut, 112070 DNK
Født: 11-04-2016, Sec. D
F: Pennal Lucky Brynle 93635 GBR
M: Mollegyden Ebony 166654 DNK MF: Ringside Game Over 81533 GBR
Opdrætter: Ms C.K. Nielsen
Udstiller: Hulda Stud v/ Hulda Kathrine & Mette Jensen, Aarup
Nr. 1 af 4. Bevaringsværdig Hingst- SØLV-vinder i Junior Championatet + Dagens Bedste Trav.


Klasse 2: 2 års hingste

5 E.M.H. Glen Royal-Deluxe, Rød, 208333WE1501584
Født: 01-06-2015, Sec. A
F: Møllenes Dafydd NPA5541NOR
M: Gribsvads Josefine 20833WE1100297 MF: Brierdene Napoleon WMH134
Opdrætter og udstiller: Stutteri Sandgaarden v/ Emmeli Mølby Holst, Tårs
Nr. 3 af 5.

6 Horndrup´s Sarmon, Palomino, 208333WE1500039 DK
Født: 20-01-2015, Sec. A
F: Rhydyfelin Saracen 64818
M: Harvest Emma Mon 159168 WSB MF: Brierdene Napoleon MH 134
Opdrætter: Signe Horndrup
Udstiller: Laila Rasmussen, Tjæreborg
Nr. 5 af 5.

7 Llanarth Royalist, Skimmel, 296 (GBR)
Født: 09-05-2015, Sec. B
F: Breeton Dai 263 (NLD)
M: Cottrell Gwener 109620 (GBR) MF: Cwrtycadno Cadfridog 32688 (GBR)
Opdrætter: Bigley, GB
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 1 af 5. Bevaringsværdig Hingst. GULD-vinder i Junior Championatet. RESERVE BIS og Dagens Bedste Klargjorte Welshpony

8 Gribsvads General Bob, Rød, 208333WE1500436
Født: 25-03-2015, Sec. C
F: Popsters General Jack WSB 91658
M: Gribsvads Baiche 208333WE0801721 MF: Dorthealyst Typhoon (OS) WCH 25
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby
Nr. 4 af 5.

9 Parc Alfe, Brun, 100305
Født: 05-05-2015, Sec. D
F: Foryd llwynog 61983 WSB
M: Parc Cantores 142999 WSB MF: Parc Pavarotti 58318 WSB
Opdrætter: Mr D. D Morgan
Udstiller: Heidi Vesterskov, Veflinge
Nr. 2 af 5. Bevaringsværdig Hingst. Nr. 5 i Junior Championatet


Klasse 3: 3 års hingste

10 Thers Rock'n Roll, Leverrød, (IR) 280 (DNK)
Født: 28-05-2014, Sec. C
F: Thers Red Rocketeer (IA) 125 (DNK)
M: Thers Mystic May 137268 MF: Thorneyside The Terminator 45541
Opdrætter og udstiller: Stutteri Thers v/ Familien Thers , Høng
Nr. 1 af 2. Bevaringsværdig Hingst. Nr. 8 I Junior Championatet

11 Bollywood Bitsch, Red dun, 208333WE1402309
Født: 12-05-2014, WPBR
F: A New Star DE441411305509
M: Blondie Bitsch BSDH 256 DK DSP 208333200205597 MF: FS Don't Worry DE343439189895
Opdrætter: Henriette Bitsch
Udstiller: Maj-Britt Sieg Stigsen, Løgstrup
Nr. 2 af 2.
 

Klasse 4: 4 års og ældre IKKE avlsgodkendte/ kårede hingste

12 Clausholm Silver Mr Mozart, Skimmel, 95353
Født: 16-04-2012, Sec. A
F: Pendock Mantovani 69387
M: Menai Silver Miss Music 123381 MF: Trefaes Carwyn 29848
Opdrætter og udstiller: Stutteri Clausholm v/ Ann Louise W Jørgensen, Brovst
Nr. 2 af 2. Bevaringsværdig Hingst

13 Kroggaardens Cymro , Skimmel, 97705
Født: 01-05-2013, Sec. B
F: Cwrtycadno Cymro 45319
M: Kalusta Tequila 116147 MF: Eyarth Rio 30571
Opdrætter og udstiller: Stutteri Kroggaarden v/ Mette og Mogens Kystol Knudsen, Ølholm
Nr. 1 af 2. Bevaringsværdig Hingst


Klasse 5a: 4 års og ældre godkendte hingste Sec A + B

14 Springbourne Equerry, Skimmel, WSB 93240
Født: 08-04-2012, Sec. A
F: Cascob Silver Ghost WSB 36896
M: Springbourne Eurgain WSB 144033 MF: Springbourne Caraway WSB 28533
Opdrætter: Springbourne Stud, UK
Udstiller: Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen, Ejby
Nr. 3 af 4.

15 Menai Mystic Prince, Skimmel, 85001 GBR
Født: 26-05-2009, Sec. A
F: Frias Rebel 51398 GBR
M: Menai Mystic Lady 10557 GBR MF: Knolton Daylight 51302 GBR
Opdrætter: Menai Stud
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 1 af 4. BRONZE-vinder i Senior Championatet.

16 Bjerregårds Balder WMH 157, Sort, 208333200306057
Født: 12-04-2003, Sec. A
F: Friars Shango WMH 133
M: Lonnie WM 936 MF: Twyford Major WMH 92
Opdrætter: Stutteri Bjerregård
Udstiller: Stald WelFri v/ Dorthe Beyer Andersen, Tårs
Nr. 4 af 4.

17 Birtley First Addition, Skimmel, 65520 WSB
Født: 15-05-2004, Sec. B
F: Birtley Mister Moon 45979 WSB
M: Birtley Lady Luck 120273 WSB MF: Brookhouse Chuckler 28028 WSB
Opdrætter: E.J. Duppa - Birtley
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre Snede
Nr. 2 af 4.
 

Klasse 5b: 4 års og ældre godkendte Sec. C + D

18 Brynseion Dancing Demon, Palomino, WSB 96087
Født: 07-04-2013, Sec. C
F: Brynmeillion Llewelyn WSB 53427
M: Parvadean Dancing Queen WSB 130049 MF: Parvadean Lotta-Bottle WSB 44177
Opdrætter: Ceri Fell, Brynseion Stud, UK
Udstiller: Stutteri Maylie v/Charlotte A. Jensen, Odense C
Nr. 3 af 3.

19 Menai Diego, Dun, 94117 (GBR)
Født: 02-05-2012, Sec. C
F: Menai Calon Lan 68860 (GBR)
M: Menai Dolores 141661 (GBR) MF: Menai Cadfridog 33591 (GBR)
Opdrætter: Stud
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 1 af 3. GULD-vinder i Senior Championatat. BEST IN SHOW

20 Danaway Dicanio, Brun, 97222
Født: 21-05-2013, Sec. D
F: Geler Mathias 81524
M: Trevallion Trotting Princess 147869 MF: Trevallion Ace Comet 31360
Opdrætter: Danaway Stud
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 2 af 3.


Klasse 6: 2 års og ældre vallakker

21 Leonhardt's Mr Clooney, Rød, 208333WE1301620
Født: 29-04-2013, Sec. A
F: Arvalon Candy Man 826046110000086
M: Leonhardt's Proud Mary 208333WE0504366 MF: Gærshøj Chareaun 208333200103226
Opdrætter: Charlotte Leonhardt Hansen
Udstiller: Stald Bremmerholm v/Charlotte Jensen, Vejen
Nr. 3 af 3.

22 Møllegydens Piccadilly, Brun, (IA) 113 (DKN)
Født: 12-04-2011, Sec. A
F: Crossfoxes Barwyn 57453 (GBR)
M: Mollegydens Isabella WM 1002 MF: Yaverland Nero 25158 (GBR)
Opdrætter: Stutteri Møllegyden
Udstiller: Stald Solvang v/Louise Østergård , Hesselager
Nr. 2 af 3. SØLV-vinder i Vallak Championatet.

23 Rosengårdens Picasso, Rød, 208333WWE0802598
Født: 13-05-2008, Sec. A
F: Harvest Universal Soldier WMH 146
M: Rosengårdens Petunia WM1023 MF: Bubbly Noggin WMH 135
Opdrætter: Stutteri Rosengården v. Birgitte Egebjerg
Udstiller: Stutteri Sejlstrup v/Tami Lynge Hansen, Hadsund
Nr. 1 af 3. GULD-vinder i Vallak Championatet.

24 Figaro, Rød, 98432 (DKN)
Født: 10-05-2014, Sec. C
F: Nebo Rhys 78064 (GBR)
M: Synod Rose Betsy 159514 (GBR) MF: Synod Robyn Dundee 59960 (GBR)
Opdrætter: Stutteri Chopin
Udstiller: Stald Solvang v/Louise Østergård , Hesselager
AFMELDT


Klasse 7: Veteran hingste på 16 år eller ældre

25 Fjordglimt Mr Carnival , Skimmel, 59881
Født: 15-04-2000, Sec. A
F: Menai Little Oak 46730
M: Springbourne Carmen 92407 MF: Springbourne Caraway 28533
Opdrætter og udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr 1 af 1. GULD-vinder i Veteran Championatet.

26 Moelgarnedd Dewin, Rød, 51450 WSB
Født: 01-05-1997, Sec. B
F: Carwed Charmer 37263 WSB
M: Moelgarnedd Madonna 92916 WSB MF: Brookhouse Chuckler 28028 WSB
Opdrætter: D.Ll.Williams, Moelgarnedd Stud.
Udstiller: Dahlsminde v/Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing
UDGÅET pga. halt


RESULTATER - ENGELSKE RIDEKLASSER (Kun Welsh)

Leading Rein

44 Dalimas Miss Sweet Surprise, Skimmel, 826046120000368
Født: 29-09-2013, Welsh sec B hoppe
F: Bjerregårds Goldrush 193dnk
M: Bjerregårds My little pony Dnk MF: Sir Lancelot af Ferselv B2005
Opdrætter: Mr B Olsen
Udstiller: Kår v/ Dicte Errebo, Esbjerg Ø
Rytter: Dicte Errebo (6 år)
Nr. 5 af 5.

45 Røes Status Quo, Brun, 1000262
Født: 26-03-2010, Welsh sec A vallak
F: Stoertebeckers Genius DE335350253297
M: Springfires Sundance Girl DE467000254906 MF: Riedelands Nevado DE334347616592
Opdrætter: Ved. Stine Rø
Udstiller: Team Bjerregård v/Jennifer Hove, Tørring
Rytter: Jennifer Hove (6 år)
Nr. 3 af 5.

47 Leonhardt's Mr Clooney, Rød, 208333WE1301620
Født: 29-04-2013, Welsh sec A vallak
F: Arvalon Candy Man 826046110000086
M: Leonhardt's Proud Mary 208333WE0504366 MF: Gærshøj Chareaun 208333200103226
Opdrætter: Charlotte Leonhardt Hansen
Udstiller: Stald Bremmerholm v/Charlotte Jensen, Vejen
Rytter: Tanja Helle Jensen (8 år)
Nr. 4 af 5.

48 Fakla Joy, Skimmel, 826046150000369
Født: 10-03-2011, Welsh sec A hoppe
F: Nantdywyll Llenor 79418
M: Fakla Jasmine 199 MF: Trellebjergs Don 9307030
Opdrætter: K. Frandsen, Stutteri Fakla,
Udstiller: Stensgaard v/ Nina Trædholm, Aarup
Rytter: Isabella Andreasen (9 år)
AFMELDT
 

Novice Ridden

53 Fakla Joy, Skimmel, 826046150000369
Født: 10-03-2011, Welsh sec A hoppe
F: Nantdywyll Llenor 79418
M: Fakla Jasmine 199 MF: Trellebjergs Don 9307030
Opdrætter: K. Frandsen stutteri Fakla.
Udstiller: Stensgaard v/ Nina Trædholm, Aarup
Rytter: Amalie Damgård Vibæk (14 år)
AFMELDT

54 Pennwood Senioretta, Skimmel, 150093 WSB
Født: 10-05-2008, Welsh sec B hoppe
F: Pennwood Alakai 63491 WSB
M: Pennwood Stella 126753 WSB MF: Thornwood Royalist 22852 WSB
Opdrætter: C.I. Morse, Pennwood Stud.
Udstiller: Dahlsminde v/Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing
Rytter: Jasmin Pedersen (17 år)
Nr. 1 af 2.
 

Open Ridden Junior og Senior

56 Valhallas Ladybird, Sort, 826046020145381
Født: 25-05-2006, Welsh sec D hoppe
F: Danaway Zedan 61306
M: Trevallion Lady Lillian 117173 MF: Trevallion Flash Jack 18231
Opdrætter: Stutteri Valhall, Carl Trock
Udstiller: Louise Helskov Christensen, Vordingborg
Rytter: Louise Helskov Christensen (18+)
Nr. 1 af 3. Ridden Champion

57 Fortune Choice, Rød, 208333201204237
Født: 15-04-2012, WPBR hingst
F: Amazing 208333TR0901993
M: First Choice 208333WE0703679 MF: Fiango W WHF 4
Opdrætter og udstiller: Dorte Olesen, Kolding
Rytter: Dorte Olsen (18+)
AFMELDT

58 Stougjeshoeve Rebel, Mørk palomino, 826046010085701
Født: 25-02-2009, Sec B vallak
F: Griashall Kiwi 49465
M: Brookhall Distant Mist 126910 MF: Cottrell Masterpiece 21920
Opdrætter: G. Verbaas
Udstiller: Maj-Britt Sieg Stigsen, Løgstrup
Rytter: Maj-Britt Sieg Stigsen (18+)

Nr. 2 af 3.


RESULTATER – MØNSTRINGSKONKURRENCE
Kun welsh er medtaget
Dommer: Karen Dam Johansen

Børn (Til og med 10 år) (6 deltagere)

Navn på mønstrer:

Alder:

Pony:

Resultat

Dicte Errebo

6

Dalimas Miss Sweet Surprice (B)

Nr. 4 - 39 point

Jennifer Hove

6

Røes status Quo (A)

Nr. 1 - 45 point

Maria Nina Jensen

9

Leonhardt's Mr Clooney (A)

Nr. 3 - 41 point

 

 

Junior (11-17 år) (4 deltagere)

Navn på mønstrer:

Alder:

Pony:

Resultat

Kirstine Jensen

12

Hulda I Am Black Jack (C)

Nr. 4 - 42 point

Amalie Damgård Vibæk

14

Fakla Joy (A)

Nr. 1 - 48 point

 

 

Senior (18 år +)

Navn på mønstrer:

Pony:

Resultat

Randi Pedersen

Bjerregårds Balder WMH 157 (A)

Nr. 5 - 40 point

Tami Lynge Hansen

Rosengårdens Picasso (A)

Nr. 3 - 46 point

 

Til toppen af siden


Pferdestammbuch Schleswig Holstein

 

Mountain and Moorland for Fun

Mountain & Moorlands for Fun på Dorthealyst d. 24/6 2017

Dommere: Mrs. Gillian A. Wright, Mrs. Madeleine Beckmann og Mr. Stein Langørgen

In Hand Senior-champion, Supreme in Hand, BIR Welsh samt Reserve Overall Supreme Champion: Aberlour Gaia

Reserve In Hand Junior-champion samt reserve BIR Welsh: Aberlour Glenda
 

Klasse 1
Working Hunter First Ridden & Open Ridden

Kat. 67 Rosengårdens Petrina 208333WE0802603
28/4 2008 Hoppe Rød WA
Far: HARVEST (DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Mor: Rosengårdens Pirina WM 1047 Morfar: BUBBLY NOGGIN WMH 135
Udstiller og rytter: Isa Fischer-Bogason
springning: disk. udførsel: 5 eksteriør: 18. Total: uplaceret. Placering: udgået

Kat. 83 Thers Dark Duchess 162354 WSB
12/6 2010 Hoppe Mørkbrun WC
Far: THERS MICKEY MOUSE 74705 WSB
Mor: Thers Lucky Lady WC 62 Morfar: SYNOD GROUSE WCH 7
Udstiller og rytter: Stine Tikkanen Pagh
springning: disk. udførsel: 8 eksteriør: 17. Total: uplaceret. Placering: udgået


Klasse 4
Køreklasse, niveau First – inkl. Novice

Kat. 72 Gærshøj Chirkeline WM 1007
14/6 2001 Hoppe Palomino WA
Far: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Mor: Gærshøj Chaleur WM 911 Morfar: OVINGTON REMUS EWMH 88
Udstiller og kusk: Pia Petersen
udførsel: 0 eksteriør: 37. Total: udgået. Placering: udgået
 

Klasse 5
Lange Liner – junior

Kat. 71 Coverlands Pandora WM 1042
18/4 2002 Hoppe Skimmel WA
Far: YAVERLAND NERO 25158 WSB
Mor: Waterland's Pascalle M29862 Morfar: MOORCOCK BRACKEN 25521 WSB
Udstiller og kusk: Marisa Søby
udførsel: 56 eksteriør: 38. Total: 94. Placering: 1 af 2
 

Klasse 6
Open Ridden

Kat. 90 CHOPINS PRINTEMPS 86826 WSB
18/3 2010 Vallak Brun WC
Far: TYNGWNDWN BESTMAN WCH 21
Mor: Sondergardens Luna (OS) WC 94 Morfar: SYNOD AMSTRONG 37946 WSB
Udstiller og rytter: Karina Damgaard Madsen
udførsel: 45 eksteriør: 32. Total: 77. Placering: 1 af 3

Kat. 76 Telynau Hoity Toity 156536 WSB
21/4 2009 Hoppe Palomino WB
Far: EYARTH MERCURY 56767 WSB
Mor: Telynau Royal Heiress 132180 WSB Morfar: EYARTH RIO 30571 WSB
Udstiller og rytter: Ester Seedorff
udførsel: 40 eksteriør: 25. Total: 65. Placering: 2 af 3


Klasse 8
First Ridden uden galop – junior (inkl. Novice)

Kat. 67 Rosengårdens Petrina 208333WE0802603
28/4 2008 Hoppe Rød WA
Far: HARVEST (DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Mor: Rosengårdens Pirina WM 1047 Morfar: BUBBLY NOGGIN WMH 135
Udstiller og rytter: Isa Fischer-Bogason
udførsel: 50 eksteriør: 28. Total: 78. Placering: 1 af 4

Kat. 81 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
16/4 2013 Hoppe Sort WC
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724 Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Udstiller Dankirkeby Welsh Cobs og rytter: Marie Post Jørgensen
udførsel: 35 eksteriør: 25. Total: 60. Placering: 2 af 4
 

Klasse 9
First Ridden med galop – junior
Kat. 91 FWROG FLASH HARRI 84382 WSB
7/4 2009 Vallak Chestnut roan WC
Far: FWROG WILIAM 64027 WSB
Mor: Blaengwen Rosina 138780 WSB Morfar: SYNOD MASTER MAN 43572 WSB
Udstiller og rytter: Anine Parslov Vogelsang
udførsel: 40 eksteriør: 22. Total: 62. Placering: 2 af 3
 

Klasse 11
First Ridden med galop, junior (Novice)

Kat. 87 Dorthealyst Madonna 151651 WSB
1/1 2008 Hoppe Sort WC
Far: SYNOD GROUSE WCH 7
Dorthealyst Pretty Maid (OS) WC 97 Morfar: SYNOD GENTLEMAN JACK 53052 WSB
Udstiller og rytter: Elizabeth Seidenfaden
udførsel: 32 eksteriør: 30. Total: 62. Placering: 2 af 4

Kat. 89 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708
12/4 2012 Vallak Brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106 Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Udstiller og rytter: Ida Bering
udførsel: 28 eksteriør: 20. Total: 48. Placering: 3 af 4
 

Klasse 12
4 års hopper + vallak

Kat. 81 Dankirkeby Magic Melodi 302 IAM
16/4 2013 Hoppe Sort WC
Far: BRIMSTONE DYLAN WCH 18
Mor: Kokkedal's Mademoiselle 208333WE0901724 Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 9 Total: 40 Placering: 1 af 4

Kat. 65 Baledon Memphis-Belle 170112 WSB
18/4 2013 Hoppe Brun WA
Far: GLYNCOCH KENTUCKY 79075 WSB
Mor: Baledon Meganisa 102229 WSB Morfar: REVEL JANUS 9284 WSB
Udstiller: Stutteri Sofiendals
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 Placering: 4 af 4


Klasse 14
3 års hopper + vallakker, welsh

Kat. 104 Naseba Akeema W.P-B.R 25620
18/4 2014 Hoppe Brun WPBR
Far: ABERLOGIN ACE-OF-SPADES 81323 WSB
Mor: Kira af Langmosegård 9700374 DV Morfar: RAMBO DVE 373
Udstiller: Tina Asmussen
Type: 8 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 Placering: 1 af 4

Kat. 64 Lunds Barbara Ann 208333WE1400708
13/5 2014 Hoppe Rød WA
Far: H-S JANUS WMH 120
Mor: Søgaardens Bella WM 1008 Morfar: OVINGTON REMUS EWMH 88
Udstiller: Tania Willmoes Sørensen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 Placering: 2 af 4

Kat. 88 HARVEST(DK) GRAND UPS A BOY 98433 WSB
14/5 2014 Vallak Rød WC
Far: FJORDGLIMT GRAND CANYON WCH 34
Harvest(DK) Ups I Did It Again (OS) WM 1075 Morfar: JUNIPERLODGE JONES WMH 145
Udstiller: Marie-Louise Møller
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 39 Placering: 3 af 4

Kat. 107 MOSEDALENS LATIF 208333WE1402396
26/4 2014 Vallak Lys dun WPBR
Far: HO-COSMO OX OX 4185
Mor: Dynamite Barbie Girl 208333WE1001926 Morfar: MOLLEGAARDS JANUS WMH 151
Udstiller: Mike Schuster
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 Placering: 4 af 4
 

Klasse 15
2 års hopper + vallak

Kat. 97 Adlais(dk) Ffion 174919 WSB
18/3 2015 Hoppe Rød WD
Far: GLYNCOCH EUROSTAR 93203 WSB
Mor: Coppathorne Amazing Grace 163881 WSB Morfar: DANAWAY TANGO 45657 WSB
Udstiller: Tania Bromberg
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 Placering: 1 af 6

Kat. 73 LERHØJS BAYMAX 208333WE1500822
15/4 2015 Vallak Skimmel WA
Far: VALHALLAS(DK) BON BON 95516 WSB
Mor: Harvest(dk) Unigryw WM 993 Morfar: BRIERDENE TORYN 28102 WSB
Udstiller: Vibeke Lassen
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 36 Placering: 5 af 6

Kat. 75 Lindebakkens Madelaine 175833 WSB
10/5 2015 Hoppe Rød WB
Far: CARRWOOD SUNBIRD 75372 WSB
Mor: Moelview Mayflower 163263 WSB Morfar: MOELVIEW PRINCE CHARMING 74484 WSB
Udstiller: Anja Seedorff
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 35 Placering: 6 af 6


Klasse 17
1 års hopper + vallak

Kat. 77 LINDEBAKKENS HALLI-HALLO 208333WE1601964
31/5 2016 Vallak Skimmel WB
Far: MOSEBO'S SIMON WBH 54
Mor: Telynau Hoity Toity WB 383 Morfar: EYARTH MERCURY 56767 WSB
Udstiller: Julie Damgård Skovbæk
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 Placering: 4 af 5

Kat. 63 Sofiendals Baronesse Athena 208333WE1600497
20/3 2016 Hoppe Sortbrun WA
Far: LACY BLUE BEE 84001 WSB
Mor: Rø`s Dizzy Mizz Lizzy 208333WE1100446 Morfar: BRIERDENE NAPOLEON WMH 134
Udstiller: Stutteri Sofiendals
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 Placering: 5 af 5


Klasse 18
1 års hingste

Kat. 103 MOSEDALENS AMAZING GOLD 208333WE1601506
2/5 2016 Hingst Palomino WPBR
Far: HO-COSMOS JACK OX OX 5631
Mor: Dynamite Barbie Girl 208333WE1001926 Morfar: MOLLEGAARDS JANUS WMH 151
Udstiller: Ronnie Jensen
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 40 Placering: 1 af 5

95 TVINGBRO'S GWANDIO (IA) 204 (DNK)
10/4 2016 Hingst Chestnut (liver) WD
Far: TARACO FABIO 84815 GBR
Mor: Lesto Gwandie 208333WE0600926 Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Udstiller: Stina Sjømann
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 37 Placering: 3 af 5

94 SAXSKIOLD'S COMING KING 103711 (DNK)
27/5 2016 Hingst Rød WD
Far: TARACO FABIO 84815 GBR
Mor: Glanvyrnwy Olwena 118468 GBR Morfar: GLANVYRNWY TRYSOR 33532 GBR
Udstiller: Kamilla Saxskiold-Nørup
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 36 Placering: 5 af 5


Klasse 20
Føl, hingste + hopper, store

79 Aberlour Glenda under reg.
9/5 2017 Hoppe Rød WC
Far: BRYNITHON TEIFON 75967 WSB
Mor: Aberlour Gaia WC 137 Morfar: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Udstiller: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 Placering: 1 af 4

96 Chopins Calypso under reg.
8/4 2017 Hoppe Brun WD
Far: H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Glebedale Dream Catcher 147879 WSB Morfar: MENAI FIRESTORM 52584 WSB
Udstiller: Ann Marie Lukas
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 39 Placering: 2 af 4

78 Dorthealyst Rhiannon under reg.
14/5 2017 Hoppe Sort WC
Far: PARVADEAN REACTION WCH 11
Mor: Synod Rihanna 159512 WSB Morfar: SYNOD ROBYN DUNDEE 59960 WSB
Udstiller: Marianne Seidenfaden
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 39 Placering: 3 af 4

93 DANKIRKEBY'S O'MALLEY under reg.
1/3 2017 Hingst Sort WD
Far: PENNAL DREAM MAKER 96415 WSB
Mor: Gornoeth Fantasy 149808 WSB Morfar: TAYBOG BYRON 26702 WSB
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 36 Placering: 4 af 4


Klasse 21
Følhopper, 5 år og ældre

Kat. 100 Glebedale Dream Catcher 147879 WSB
28/4 2007 Hoppe Dun WD
Far: MENAI FIRESTORM 52584 WSB
Mor: Glebedale Devine 92403 WSB Morfar: TREVALLION GEORGE 29659 WSB
Udstiller: Stutteri Chopin
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 42 Placering: 2 af 7

Kat. 82 Aberlour Gaia WC 137
17/5 2011 Hoppe Rød WC
Far: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Aberlour Gwalia WC 105 Morfar: RYTTERBJERGETS INFINITY (OS) WCH 13
Udstiller: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 41 Placering: 3 af 7

Kat. 85 Synod Rihanna 159512 WSB
1/1 2010 Hoppe Sort WC
Far: SYNOD ROBYN DUNDEE 59960 WSB
Mor: Synod Rally On 136837 WSB Morfar: SYNOD GOLD SMITH 48577 WSB
Udstiller: Marianne Seidenfaden
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 7 Total: 41 Placering: 4 af 7

Kat. 66 Dynamite Barbie Girl 208333WE1001926
2/5 2010 Hoppe Lys dun WA
Far: MOLLEGAARDS JANUS WMH 151
Mor: Dynamite Madonna 208333WE0608165 Morfar: BENGAD WILD INDIGO 26451 WSB
Udstiller: Lisa Mia Svendsen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 39 Placering: 6 af 7

Kat. 99 Gornoeth Fantasy 149808 WSB
10/5 2007 Hoppe Sort WD
Far: TAYBOG BYRON 26702 WSB
Mor: Gornoeth Dazzler 103131 WSB Morfar: NEBO MAGIC 16413 WSB
Udstiller: Dankirkeby Welsh Cobs
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 37 Placering: 7 af 7


Klasse 23
Goldhopper, 17 år og ældre

Kat. 101 Dorthealyst Comtess 208333199904715 WE DK
23/5 1999 Hoppe Rød WD
Far: KENTCHURCH COMMANDANT 16851 WSB
Mor: Dorthealyst Epsilon WD 155 Morfar: MENAI SPARKLING OMEGA 32084 WSB
Udstiller: Stutteri Vica v/Vicky Stolberg
Type: 9 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 41 Placering: 2 af 4


Klasse 25
Goldhopper, 5 år og ældre, små

Kat. 68 Rosengårdens Phédre 208333WE0702962
30/4 2007 Hoppe Skimmel WA
Far: HARVEST(DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Mor: Rosengårdens Piccoline WM 954 Morfar: CWRTYGAER LOSSIN WMH 106
Udstiller: Tania Bromberg
Type: 9 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 41 Placering: 1 af 8

Kat. 67 Rosengårdens Petrina 208333WE0802603
28/4 2008 Hoppe Rød WA
Far: HARVEST (DK) UNIVERSAL SOLDIER (OS) WMH 146
Mor: Rosengårdens Pirina WM 1047 Morfar: BUBBLY NOGGIN WMH 135
Udstiller: Isa Fischer-Bogason
Type: 8 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 40 Placering: 3 af 8

Kat. 69 Brynseion Verona 138083 WSB
28/4 2005 Hoppe Rød WA
Far: YAVERLAND CAROUSEL 30007 WSB
Mor: Castellau Valeta 120361 WSB Morfar: CASTELLAU CARLYN 40131 WSB
Udstiller: Mette Tving Andersen
Type: 8 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 36 Placering: 7 af 8

106 BW´S Emely Rose 208333200202137
24/5 2002 Hoppe Brun WPBR
Far: BJERREGÅRDS DIMANTEL 9903039.
Mor: Emma af Brøggergaarden DMD95057B Morfar: ukendt
Udstiller: Diana Holm Johansen
Type: 7 Bygning: 8 Lemmer: 7 Skridt: 6 Trav: 7 Total: 35 Placering: 8 af 8


Klasse 26
Goldhopper, 5 år og ældre, store

Kat. 87 Dorthealyst Madonna 151651 WSB
1/1 2008 Hoppe Sort WC
Far: SYNOD GROUSE WCH 7
Mor: Dorthealyst Pretty Maid (OS) WC 97 Morfar: SYNOD GENTLEMAN JACK 53052 WSB
Udstiller: Elizabeth Seidenfaden
Type: 8 Bygning: 9 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Total: 40 Placering: 1 af 5

Kat. 105 Damgård's Maggie May 208333WE0903996
14/5 2009 Hoppe Mørkbrun WPBR
Far: LÅDDENHØJ'S ARMARNI 208333WE0605819
Damgård's Maggie 208333200507736. Morfar: ukendt
Udstiller: Sandra Ingemann Petersen
Type: 8 Bygning: 8 Lemmer: 8 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 38 Placering: 2 af 5

Kat. 98 Willgar Pandora 160472 WSB
10/5 2010 Hoppe Brun WD
Far: TYMOR PELE 42563 WSB
Mor: Willgar Margarita 138183 WSB Morfar: CRUGYBAR MABON MAI 34637 WSB
Udstiller: Malena Poulsen
Type: Bygning: Lemmer: Skridt: Trav: Total: Placering: 3 af 5
 

Klasse 28
Vallak, 5 år og ældre, store

Kat. 91 FWROG FLASH HARRI 84382 WSB
7/4 2009 Vallak Chestnut roan WC
Far: FWROG WILIAM 64027 WSB
Mor: Blaengwen Rosina 138780 WSB Morfar: SYNOD MASTER MAN 43572 WSB
Udstiller: Anine Parslov Vogelsang
Type: 6 Bygning: 7 Lemmer: 9 Skridt: 8 Trav: 8 Total: 38 Placering: 4 af 9

Kat. 92 DORTHEALYST JACK DANIELS 76838 WSB
19/3 2007 Vallak Sort WC
Far: SYNOD GROUSE WCH 7
Dorthealyst Pretty Maid (OS) WC 97 Morfar: SYNOD GENTLEMAN JACK 53052 WSB
Udstiller: Victoria Ingemann Petersen
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 7 Trav: 7 Total: 35 Placering: 7 af 9

Kat. 89 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708
12/4 2012 Vallak Brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106 Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Udstiller: Ida Bering
Type: 7 Bygning: 7 Lemmer: 7 Skridt: 6 Trav: 7 Total: 34 Placering: 9 af 9

 

 
 
 
Mountain & Moorland på Store Hestedag

 

Supreme Performance FWROG FLASH HARRI / Anine Parslov Vogelsang

Junior Best Performance FWROG FLASH HARRI / Anine Parslov Vogelsang

Senior Best Performance Blaengwen Beverly Knight / Katrine Binzer


First Ridden uden galop

Kat. 371 Loevestein´s Sylvia WM 1051
14/5 1999 Hoppe palomino WA
Far: YAVERLAND CAROUSEL 30007 WSB
Mor: Wielwijk´s Irma M30427
Morfar: HIGH CHAPARRALS TIMBER H12796
Opdrætter: R. De Kuiper, Holland
Rytter: Amanda Ramsing Bjerregaard, Ølstedvej 80, 3310 Ølsted
Flat work: 45 Eksteriør: 36 Total: 81 Placering: 2 af 3
 

First Ridden med galop

Kat. 376 FWROG FLASH HARRI 84382 WSB
7/4 2009 Vallak chestnut roan WC
Far: FWROG WILIAM 64027 WSB
Mor: Blaengwen Rosina 138780 WSB
Morfar: SYNOD MASTER MAN 43572 WSB
Opdrætter: Mr N. L. Maccarter, Fwrog Stud, Wales
Rytter: Anine Parslov Vogelsang, Engvejen 14, 4420 Regstrup
Flat work: 50 Eksteriør: 39 Total: 89 Placering: 1 af 3

Kat. 375 GRIBSVADS DARIO 208333WE1200708
12/4 2012 Vallak Brun WC
Far: PARVADEAN THE GIGOLO WCH 30
Mor: Gribsvads Musie WC 106
Morfar: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Opdrætter: Stutteri Gribsvad v. Benth H. Olesen
Rytter: Ide Bering, Ørslevunderskovvej 3, 4100 Ringsted
Flat work: 32 Eksteriør: 32 Total: 64 Placering: 3 af 3


First Ridden med galop - opsamling

Kat. 372,3 BUBBLY SNOWFLAKE 208333199002376 WE DK
16/6 1990 Vallak Rød WA
Far: OVINGTON REMUS EWMH 88
Mor: Casellau Snowfinch WM 716
Morfar: PENBOETH RAFFLES 22890 WSB
Opdrætter: Stutteri Bubbly v. Anne og Steen Jensen
Rytter: Emilie Prange Thrane-Olsen, Dunhammervej 3, 4050 Skibby
Flat work: 38 Eksteriør: 37 Total: 75 Placering: 1 af 1
 

Lange liner

Kat. 374 Blaengwen Beverly Knight 128799 WSB
14/4 2002 Hoppe sort WC
Far: CATHEDINE TELYNOR 26419 WSB
Mor: Synod Glimpse 87974 WSB
Morfar: SYNOD ROGER 17466 WSB
Opdrætter: Mrs. N.S. Jones, Ceredigion, Wales
Rytter: Katrine Binzer, Borsholmvej 4, 3100 Hornbæk
Flat work: 52 Eksteriør: 35 Total: 87 Placering: 1 af 4
 

Novice Ridden uden galop

Kat. 378 NASEBA'S APOLLON 208333WE1100981
11/4 2011 Vallak Rød WD
H-S MORNING STAR (OS) WDH 54
Mor: Lesto Seville WD 283
Morfar: MENAI SPARKLING MIDAS WDH 45
Opdrætter: Nana Sørensen, Naseba Welsh Cobs
Rytter: Nana Sørensen, Svinøøstervej 11 a, 4750 Lundby
Flat work: 50 Eksteriør: 38 Total: 88 Placering: 1 af 2

 
 
 
 

 Til toppen af siden


 Svenska Welshponny och Cobföreningens Riksutställning
 

 Til toppen af siden

 

Oktobershow

Dommer: Mr. Henk van Dijk, Holland
 

Klasse 1: 1 års hingste

Fakla Capone (IR), Skimmel, 329
Født: 12-05-2016, Sec. A
F: Nantdywyll Llenor WSB 79418
M: Fakla Chanel (IR) 211 MF: Springbourne Herian WSB 20660
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad Benth Olesen, Ejby
Nr. 1 af 3 + Bevaringsværdig roset. Nr. 7 i junior delfinale welsh. Reserve Junior hingste Champion på tværs af racerne.

Gnist Gladiator, Rød, NPA 9078
Født: 29-05-2016, Sec. C
F: Fjordglimt Grand Canyon NPA 8404
M: Synod Greeting NPA 8742 MF: Synod Gold Smith WSB 48577
Opdrætter: Stein Langørgen
Udstiller: SZ Miniature Shetland & Welsh Mountain v/ Siv Anett Nyland, Skogbygda
Nr. 2 af 3. Nr. 8 i junior delfinale welsh.

Aastrupgaards Tornado, Buckskin, 208333WE1600471
Født: 18-04-2016, Sec. WPBR
F: Låddenhøjs Inox 0102791 DK Welsh
M: Olivia Fantasy XX G11900 DK XX MF: Oglio XX DH 413 DK DV
Opdrætter: Margit Jensen v. Stutteri Aastrupgaard
Udstiller: Stratensminde v/ Sarah Straten, Randers S
Nr. 3 af 3.
 

Klasse 2: 1 års hopper

Bjerregårds Miss Royal Taya, skimmel, 826046152222487
Født: 02-04-2016, Sec. B
F: Bjerregårds Tayer IA 169
M: Bjerregårds Silver Lady IA336 MF: Bjerregårds Apollo IR265
Opdrætter og udstiller: Team Bjerregård, Tørring
Nr. 1 af 3. Nr. 4 i junior delfinale welsh.

Greigiau Spring Midnight Dancer, Sort, 176931 GBR
Født: 01-04-2016, Sec. B
F: Cadlanvalley Romeo 56610 GBR
M: Penserri Lois Ddu 139664 GBR MF: Talponciau Beswick 53791 GBR
Opdrætter: Greigiau Stud V/Mr.W.A.Owen
Udstiller: Team Dalima v/ Fam. Olsen, Give
Nr. 3 af 3.

Fjordglimt Lady Go Go, Rød, 177501 WSB
Født: 14-05-2016, Sec. C
F: Synod Request WCH 29
M: Menai Lady Georgina WC 90 MF: Parcybedw Boy George WCH 17
Opdrætter og udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 2 af 3. Nr. 4 i junior delfinale welsh.
 

Klasse 3: 2 års hingste

Horndrup´s Sarmon, Palomino, 208333WE1500039
Født: 20-01-2015, Sec. A
F: Rhydyfelin Saracen 64818
M: Harvest Emma Mon 159168 WSB BGR MF: Brierdene Napoleon MH 134 DK
Opdrætter: Signe Horndrup
Udstiller: Laila Rasmussen, Tjæreborg
Nr. 4 af 4.

Breitens Posseidon, Palomino, 208333WE1501418
Født: 28-05-2015, Sec. B
F: Aastrupgaards Safir 208333WE0405856
M: Lyngvejens Petruska 208333WE0602745 MF: Houdini 208333199111211
Opdrætter: Rikke Jensen
Udstiller: Tanja Frederiksen, Asnæs
Nr. 3 af 4.

Lywimar Royal Amlyn, Rød, 528019010003421
Født: 05-05-2015, Sec. B
F: Rhoson Amlyn 87044GB
M: Heniarth Thingumajig 826046020139213 MF: Rhoson Shem 54857GB
Opdrætter: Wilma Bijma - Lywimar Stud
Udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre Snede
Nr. 2 af 4. Nr. 9 i junior delfinale welsh.

Menai Cardi Prince, Rød, 101536
Født: 10-06-2015, Sec. D
F: Menai Martin 68854 GBR
M: Menai Cardi Lady 110886 GBR MF: Parc Cardi 26077 GBR
Opdrætter: Menai Stud. P. Jones
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 1 af 4 + Bevaringsværdig roset. Nr. 2 i junior delfinale welsh.
 

Klasse 4: 2 års hopper

Gribsvads Fressia, Skimmel, 208333WE1501356
Født: 23-04-2015, Sec. A
F: Shamrock Micro Cleveland WMH 168
M: Gribsvads Flower WM 1086 MF: Fakla Deja Vu Maykels Last WMH 167
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby.
Nr. 2 af 4. Nr. 5 i junior delfinale welsh.

I`m 2 Royal 4U, Rød, NPA 8748
Født: 07-03-2015, Sec. A
F: Harvest Royal U-Two NPA 8408
M: Steinsrud Sandra NPA 4277 MF: Brierdene Toryn NPA 3028
Opdrætter og udstiller: SZ Miniature Shetland & Welsh Mountain v/ Siv Anett Nyland, Skogbygda
Nr. 3 af 4.

Gribsvads Sif, Skimmel, 208333WE1500033
Født: 01-01-2015, Sec. A
F: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168
M: GRIBSVADS SIPSY WM 1043 MF: TWYFORD MAJOR WMH 92
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby
Nr. 1 af 4. Nr. 1 i junior delfinale welsh.

Macanahs Nielsine Thoa, rødbroget, 208333we1500628
Født: 29-04-2015, Sec. WPBR
F: Llanfihangel Hedd-wyn 81010
M: Spice girl 208333200711965 MF: ukendt 00000
Opdrætter og udstiller: Stald Macanah v/ Heidi Albrekt, Aarup
Nr. 4 af 4.


Klasse 5: 3 års hopper

Lunds Barbara Ann, Rød, 208333WE1400708
Født: 13-05-2014, Sec. A
F: H-S Janus WMH 120 DK
M: Søgaardens Bella WM 1008 DK MF: Ovington Remus EWMH 88 DK
Opdrætter: Stutteri Lund -Charlotte og Søren Christiansen
Udstiller: Majbritt Bytoft Feldborg, Holstebro
Nr. 5 af 5.

Dalimas Shamina, Skimmel, 366 IA
Født: 05-05-2014, Sec. B
F: Birtley First Addition 65520 GBR
M: Bjerregårds Sasja 366 WB MF: Schiwago 630027998
Opdrætter og udstiller: Team Dalima v/ Fam. Olsen, Give
Nr. 2 af 5. Nr. 10 i junior delfinale welsh.

Bjerregaards Malibu, Skimmel, IA 316
Født: 18-04-2014, Sec. B
F: Birtley First Addition 65520GBR
M: Bjerregaards Snow Flake 208333WE0500014 MF: Bjerregaards Witek IA 58
Opdrætter og udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre Snede
Nr. 1 af 5. Nr. 3 i junior delfinale welsh. Junior hoppe champion på tværs af racerne.

Kroggaardens Afrodite, Skimmel, 173662
Født: 04-04-2014, Sec. B
F: Cwrtycadno Cymro 45319
M: Kalusta Tequila 116147 MF: Eyarth Rio 30571
Opdrætter og udstiller: Stutteri Kroggaarden v/ Mette & Mogens Kystol Knudsen, Tørring
Nr. 4 af 5.

Timlo's Holly, Sort, 826046020173958
Født: 03-07-2014, Sec. C
F: Rytterbjergets Infinity 73854
M: Dorthealyst Rebecca The Second 127815 MF: Parvadean Reaction 38091
Opdrætter og udstiller: Stutteri Timlo v/ Lotte Petersen, Jyderup
Nr. 3 af 5.
 

Klasse 6: 4 års og ældre goldhopper - sec A, B og WPBR

Fakla Joy, Skimmel, 826046150000369
Født: 10-03-2011, Sec. A
F: Nantdywyll Llenor 79418
M: Fakla Jasmine 199 MF: Trellebjergs Don 9307030
Opdrætter: Stutteri Fakla v. Kjeld Frandsen
Udstiller: Stensgaard v/ Nina Trædholm, Aarup
Nr. 3 af 6.

Lundquistens Jucy, Palomino, 299
Født: 01-05-2009, Sec. A
F: Lacy Celt 68184
M: Fakla Juvita 220 MF: Maykel Illtyd Dash 64827
Opdrætter: Miss B. Hansen
Udstiller: Fam. Vesterskov, Veflinge
Nr. 5 af 6.

Gribsvads Sipsy, Skimmel, 201565
Født: 30-04-2002, Sec. A
F: Twyford Major 7602845 WMH 92
M: Gribsvads Fie 9703393 WM 924 MF: Springbourne Herian WMH, 20660
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v/ Benth Olesen, Ejby
Nr. 2 af 6. Nr. 7 i senior delfinale welsh.

Bjerregaards Sanya, Rød, RWB 371
Født: 13-02-2008, Sec. B
F: Bjerregaards Sir Jackson 208333WE0400689
M: Bjerregaards Star WB 307 MF: Bjerregaards Witek IA 58
Opdrætter og udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre Snede
Nr. 1 af 6. Nr. 1 i senior delfinale welsh. Senior hoppe champion på tværs af racerne. BEST IN SHOW.

Gwen, Skimmel, WSB 231 (IR)
Født: 24-04-2006, Sec. B
F: Gawain WSB (OS) 55594
M: Gracious WSB 230 (IR) MF: Halycon WSB (IR) 17
Opdrætter: Y. Beekman-Houtzager
Udstiller: Dahlsminde v/ Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing
Nr. 4 af 6.

Bjerregårds Isabel, Skimmel, 208333200300300
Født: 09-04-2003, Sec. WPBR
F: Bjerregårds Sheik 208333199903038
M: Bjerregårds Sheila 208333199800928 MF: Cennen Schubert WBH 33
Opdrætter: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård
Udstiller: Sofie Kjærgaard Jensen, Fredericia
Nr. 6 af 6.
 

Klasse 7: Vallakker

Tanggaard Caesar, Skimmel, 147 DNK
Født: 12-06-2013, Sec. A
F: Nantdywyll llenor 79418 GBR
M: Fakla Cheri 208333200204776 MF: Tanggaards Aladdin WMH 126
Opdrætter: Stutteri Tanggaard
Udstiller: Melander v/ Camilla Melander, Askeby
Nr. 2 af 7. Nr. 4 i vallak championatet på tværs af racerne

Leonhardt's Mr Clooney, Rød, 208333WE1301620
Født: 29-04-2013, Sec. A
F: Arvalon Candy Man 826046110000086
M: Leonhardt's Proud Mary 208333WE0504366 MF: Gærshøj Chareaun 208333200103226
Opdrætter: Charlotte Leonhardt Hansen
Udstiller: Stald Bremmerholm v/ Charlotte Jensen, Vejen
Nr. 7 af 7.

Møllegydens Piccadilly, Brun, (IA) 113 (DKN)
Født: 12-04-2011, Sec. A
F: Crossfoxes Barwyn 57453 (GBR)
M: Mollegydens Isabella WM 1002 MF: Yaverland Nero 25158 (GBR)
Opdrætter: Stutteri Møllegyden
Udstiller: Stald Solvang v/ Louise Østergård, Hesselager
Nr. 5 af 7.

Fjordglimt's Mr. Basso, Skimmel, 208333WE0602354
Født: 22-04-2006, Sec. A
F: Fjordglimt Mr. Carnival WMH 137
M: Fjordglimt Barbie Girl WM 947 MF: Pegasus Jewel WMH 115
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller: Stutteri Fjordglimt/Vilja Laaksonen Eriksen, Thorsø
Nr. 4 af 7.

Bjerregårds Sir Connery, skimmel, IA 176
Født: 20-05-2014, Sec. B
F: Bjerregårds Witek IA 58
M: Bjerregårds Calina WB 363 MF: Schiwago 630027998
Opdrætter: stutteri Bjerregård
Udstiller: Selina Wøbbe, Tørring
Nr. 3 af 7.

Check Me Out C, Brunskimmel, 208333WE1500162
Født: 30-03-2015, WPBR
F: Massimo Ibn Mirokan OX+5144
M: Bjerregaards Isabel 208333200300300 MF: Bjerregårds Sheik 208333199903038
Opdrætter og udstiller: Sofie Kjærgaard Jensen, Fredericia
Nr. 1 af 7. Nr. 3 i vallak championatet på tværs af racerne

Menai Ricochet, dun, 101535 GBR
Født: 06-07-2015, Sec C
F: Menai Calon Lan 68860 GBR
M: Menai Raquel 141662 GBR MF: Menai Cadfridog 33591 GBR
Opdrætter: Menai Stud, P. Jones
Udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 6 af 7.
 

Klasse 8: Veteran - alle på 16 år og ældre

Bjerregaards Apollo, Skimmel, IRS 265
Født: 05-03-1996, Sec. B
F: Cennen Schubert WBH 33
M: Bjerregaards Marlon IA 43 MF: Langaas Trinket WBH 23
Opdrætter og udstiller: Stutteri Bjerregård, Nørre Snede
Nr. 1 af 1. Veteran Champion på tværs af racerne.


Klasse 9: Hingsteføl

Fakla Jack, skimmel, Under reg.
Født: 12-04-2017, Sec. A
F: Nantdywyll Llenor 79418
M: Fakla Jana 311 MF: Lacy Celt WMH 163
Opdrætter: Stutteri Fakla
Udstiller: Stald Macanah v/ Heidi Albrekt, Aarup
Nr. 2 af 3.

Bjerregårds Hart Beat, Rød, Under reg.
Født: 14-04-2017, Sec. B
F: Birtley first Addition WBH 47
M: Bjerregårds Experience WB 381 MF: Bjerregårds Tayer IA169
Opdrætter og udstiller: Team Bjerregård, Tørring
Nr. 1 af 3 + bevaringsværdig rosette

Macanahs Jon Snow, sortbrun, Under reg.
Født: 28-04-2017, Sec. D
F: Perthog Sir Terry 91427
M: Valhallas Black Princess 170626 MF: Valhallas Zorro 86319 WSB
Opdrætter og udstiller: Stald Macanah v/ Heidi Albrekt, Aarup
Nr. 3 af 3.
 

Klasse 10: Hoppeføl

Fakla Carly, Grå, Under reg.
Født: 14-05-2017, Sec. A
F: Nantdywyll Llenor 79418
M: Fakla Carly 283 MF: Lacy Celt 68184
Opdrætter og udstiller: Stutteri Fakla v/ Keld Frandsen, Agedrup
Nr. 1 af 5. Føl champion på tværs af racerne. Reserve Best i Racen – Welsh. Bedste klargjorte welshpony.

Mystic Celina, Skimmel, Under reg.
Født: 21-05-2017, Sec. A
F: Menai Mystic Prince 85001 WSB
M: Cencilla 165972 WSB MF: Penstrumbly Kestrel 68230 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri , Daugård
Nr. 2 af 5.

Padesølund's Just Belle, Brun, 208333WE1700166
Født: 16-03-2017, Sec. A
F: Glebedale Mario 98011
M: Bjerggaards Just Smile 208333WE1301410 MF: Castellau Utgorn 61805
Opdrætter og udstiller: Stald Padesølund v/Connie Nielsen, Vissenbjerg
Nr. 4 af 5.

Thers Olive Oyl, Leverrød, Under reg.
Født: 14-05-2017, Sec. C
F: Marbeth Jimmy Wilde 97777
M: Thers Mystic May 137268 MF: Thorneyside The Terminator 45541
Opdrætter og udstiller: Stutteri Thers v/ Familien Thers, Høng
Nr. 3 af 5.

Sofiendals Call Me Cassiopia, Rød, Under reg.
Født: 24-04-2017, Sec. C
F: Popsters General Jack 91658 GBR
M: Gribsvads Lady Jo WC 102 MF: Synod Grouse WCH 7
Opdrætter: Benth Olesen
Udstiller: Sofiendals v/ Linda Hollænder, Holmegård
Nr. 5 af 5.
 

Klasse 11: 4 års og ældre følhopper

Fjordglimt Cencilla, Skimmel, 165972 WSB
Født: 21-05-2011, Sec. A
F: Penstrumbly Kestrel 68230 WSB
M: Springbourne Carmen 92407 WSB MF: Springbourne Caraway 28533 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 3 af 3.

Bjerregårds Experience, Skimmel, WB 381
Født: 01-05-2008, Sec. B
F: Bjerregårds Tayer WBH 42
M: Bjerregårds Queen WB 341 MF: Cennen Schubert WBH 33
Opdrætter og udstiller: Team Bjerregård, Tørring
Nr. 1 af 3. Nr. 3 i senior delfinale welsh.

Thers Mystic May, Leverrød, 137268
Født: 07-06-2004, Sec. C
F: Thorneyside The Terminator 45541
M: Talon Ally 123109 MF: Talon Tomos 19395
Opdrætter og udstiller: Stutteri Thers v/ Familien Thers, Høng
Nr. 2 af 3. Nr. 6 i senior delfinale welsh.
 

Klasse 12: 4 års og ældre goldhopper- sec C og D

Groves Emmelie De Forest, Brun, 208333WE1301414
Født: 19-05-2013, Sec. C
F: Maylie Serenity 87217 WSB
M: Fjordglimt Miss Gabrysia 208046020134120 MF: Menai Cadernid 55226 WSB
Opdrætter: Lisbeth Mikkelsen, Stald Grove
Udstiller: Sussie Jørgensen, Egtved
Nr. 4 af 7.

Harvest Romana, Rød, 168440
Født: 02-06-2012, Sec. C
F: H-S Morning Star 65074
M: Ceulan Romany 125102 MF: Yaverland Nero 25158
Opdrætter: Stutteri Harvest
Udstiller: Melander v/ Camilla Melander, Askeby
Nr. 6 af 7.

Gribsvads Mary, Brun, 208333we1200064
Født: 16-01-2012, Sec. C
F: Parvadean the Gigolo wch 30 dk
M: Gribsvads Molly 208333we0801719 dk MF: Dorthealyst Typhoon wch 25 dk
Opdrætter: Stutteri Gribsvad v/Benth H. Olesen
Udstiller: Hulda Kathrine Jensen, Aarup
Nr. 1 af 7. Nr. 4 i senior delfinale welsh.

Sabrina, Rød Roan, 169566
Født: 09-10-2011, Sec. C
F: Corscaron Cardi 60373 (GBR)
M: Cecilie 154482 (DNK) MF: Columbus 41485 (DNK)
Opdrætter: Kildegaard Stud
Udstiller: Stald Solvang v/ Louise Østergård, Hesselager
Nr. 3 af 7.

Møllegydens Ebony, Mørkebrun, 166654 (DNK)
Født: 26-04-2012, Sec. D
F: Ringside Game Over 81533 (GBR)
M: Cilsane Ebony 96877 (GBR) MF: Ebbw Victor 21024 (GBR)
Opdrætter og udstiller: Stutteri Møllegyden v/ Christina Kolding Nielsen, Gistrup
Nr. 2 af 7. Nr. 8 i senior delfinale welsh

Bestinell Black Bala, Sort, 826046120000256
Født: 13-07-2011, Sec. D
F: Derwen Two Rivers 27313
M: De Busies Black Bess Of Zealand WD 134 MF: Calerux Black Prince 27620
Opdrætter: S. Ludvigsen
Udstiller: Tove Virkelyst, Hobro
Nr. 7 af 7.

Hasgaard´s Pretty Promise, Mørk Brun, 208333200302383
Født: 11-05-2003, Sec. D
F: Menai Sparkling Imperial 55815 WSB GBR Welsh
M: Menai on a promise WD 196 DK Sec. D MF: Rhencullen Boots 36784 WSB GBR sec. D
Opdrætter: Anne Margrethe Hasgaard
Udstiller: Joan Elkjær, Odense NØ
Nr. 5 af 7.
 

Klasse 13: 4 års og ældre avlsgodkendte/kåret/licens hingste

Fjordglimt Grand Canyon, Leverrød, WCH 34
Født: 24-05-2011, Sec. C
F: Synod Request WCH 29
M: Fjordglimt Miss Georgina WC 96 MF: Menai Cadernid WCH 23
Opdrætter og udstiller: Stutteri Fjordglimt, Daugård
Nr. 1 af 4. Nr. 2 i senior delfinale welsh. Reserve Senior hingste Champion på tværes af racerne.

Popsters General Jack, Rød, 91658
Født: 24-04-2011, Sec. C
F: Parvadean The Governor 41204
M: Wyken Llwynella 110555 MF: Glynwyn Buckeroo 37415
Opdrætter: J. Ll. Davis
Udstiller: Sofiendals v/ Sacha Tegllund, Herlufmagle
Nr. 4 af 4.

Derwen Abacus, Sort, 75074
Født: 22-05-2007, Sec. D
F: Derwen Sea Adventure 48880
M: Gwennog Tywysoges 98722 MF: Ceredigion Tywysog 12290
Opdrætter: Mr. & Mrs. I.J.R. Lloyd & Son, Derwen Stud
Nr. 3 af 4.
Udstiller: Trine Knudsen, Brenderup

Highway Kajenda, Fuchs, DE422.220084404
Født: 24-09-2004, Sec. WPBR
F: Halifax DE335.350309595
M: Rockmama (Rockana) DE335.350236894 MF: Kaiserjäger XX DE306.060023080
Opdrætter og udstiller: Kajenda v/ Karen Jensen Dam, Aabenraa
Nr. 2 af 4. Nr. 5 i senior delfinale welsh. Nr. 4 i Senior hingste Champion på tværes af racerne.

 
Engelske rideklasser, både welsh og shetlænder
Mønstringsklasser, både welsh og shetlænder



Internationalt show Holland

Internationalt Show, Holland, 2017


Sec. B


2-års hopper

Nr. 4/6
Bjerregaards Svannah
F: Birtley First Edition
M: Bjerregaards Sara
MF: Bjerregaards Tayer
Udst.: Bjerregaard, Nr. Snede

Nr. 5/6
Dahlsminde Glow
F: Moelgarnedd Dewin
M: Lintelo Gracious
MF: Lintelo Halycon
Udst.: Dahlsminde, Rudkøbing


Goldhopper, 8 år og ældre

Nr. 4/4
Bjerregaards Stella Nova
F: Bjerregaards Tayer
M: Bjerregaards Manon
MF: Cennen Schubert
Udst.: Bjerregaard, Nr. Snede
 

First Ridden

Nr. 7/9
Fjordglimt Miss Dynamite
F: Polaris Dylan
M: Equus Miss Marple
MF: Shamrock Mr Oliver
Rytter: Liv Juncher Rasmussen, 2006
 

Sec. C
 

Goldhopper, 4-7 år

Nr. 2/2
Cwmesgair Desitny
F: Gwynfaes Culhwch
M: Gwenllan Sabrina
MF: Dimbeth Sion
Udst.: Dankirkeby, Ringsted
 

Følhopper, 4-7 år

Nr. 1/1
Fjordglimt Lady Gaga
F: Synod Request
M: Menai Lady Georgina
MF: Parcybedw Boy George
Udst.: Fjordglimt, Daugaard
 

Hingsteføl

Nr. 1/1 + res. føl champion sec. C
Fjordglimt Prince Gammon
F: Menai Cadernid
M: Fjordglimt Lady Gaga
MF: Synod Request
Udst.: Fjordglimt, Daugaard


 Til toppen af siden