Aktivitetskalender

Der er ønsker om, at afholdte arrangementer stadig kan findes på kalenderen. Af hensyn til overskueligheden flyttes afholdte arrangementer dog til denne side: 
Kalender arkiv 2016 - Kalender arkiv 2017 - Kalender arkiv 2018 - Kalender arkiv 2019

   

Dato

Aktivitet
Adresse:
Info / Program:
Tilmeldings skema / Andet: Tilm.frist Dommer Ansvarlig

 

2019:
 
14. - 15. juni Det Østjyske Dyrskue Dyrskuepladsen, Horsens www.dyrskuet-horsens.dk Racerepræsentant: Charlotte Schiøler     Det Østjyske Dyrskue
14. juni Fællesspisning Det Fynske Dyrskue Dyrskuepladsen, Odense Se nyheder   1/6    
14. - 16. juni Det Fynske Dyrskue Dyrskuepladsen, Odense www.detfynskedyrskue.dk Racerepræsentant: Brian Laulund-Pedersen   Carl Trock Det Fynske Dyrskue
22. juni Welsh Cob Erfa‐dag på Stutteri Teken Ubberup Mark 18, Kalundborg Invitation   9/6   Privat
29. juni M&M for Fun  

Invitation

www.mountainandmoorland.dk
www.facebook.com/mountainandmoorland

Tilmeldingsblanket 9/6   Mountain and Moorland, Denmark
30. juni Åbent hus hos Stutteri Dorthealyst Knabstrup Møllebakke 4 D, 4440 Mørkøv Invitation   20/6   Aktivitetsudvalget Sjælland
4. - 6. juli Landsskuet Herning www.landsskuet.dk Racerepræsentant: Lene K. Jørgensen   Mie Christiansen
Meddommer: Morten Thers
Landsskuet
5.-7. juli Gørlev Hesteskue Søparken,Søkrogen 4a, 4281 Gørlev www.goerlevhesteogkraemmer.dk Racerepræsentant: Lotte Petersen     Gørlev Hesteskue og kræmmermarked
7. juli Sommarutställningen på Bjärsjälagård Bjärsjälagård, Sverige Invitation   16/6 Susan Hellum og Stein Langørgen Sydwelsh
20. juli Brahetrolleborg Korinth, Fyn Invitation       Brahetrolleborg Foreningen
3.-4. august Kåring Rideklubben Odin, Ålemarksgyden 36, 5270 Odense N       Mrs. Elizabeth Russell, Gartconnel Stud (A, B, ride- og køreklasser).
Mr. Dai Williams, Dyffryntywi Stud (C-D)
Dansk dommer: Mie Christiansen
Bestyrelsen
10.-11. august Svenska Welshponny och Cobföreningens Riksutställning Salsta Gård, Stora Sundby, Eskilstuna, Sverige Invitation   20/7

Domare Utställningsklasser: Harold Zoet, Ysselvliedt Stud, Holland (sektion A, B och PB) och Carl Trock, Stutteri Valhalla, Danmark (sektion C och D).
Domare Ridklasser: Harold Zoet, Ysselvliedt Stud, Holland.

SWF
17. august Temadag med engelske rideklasser (teori og praksis) Allerupgård, Odense

Invitation

Præsentation Hannah

  17/6   Det Fynske Aktivitetsudvalg
17. august Spot Om M&Ms Jylland www.mountainandmoorland.dk
www.facebook.com/mountainandmoorland
      Mountain and Moorland, Denmark
25. august Åbent hus hos Stutteri Lindebakken Tybjerglillevej 29, 4160 Herlufmagle Invitation   15/8   Aktivitetsudvalget Sjælland
31. august Fyns Følskue for Ponyracer Allerupgård, Odense

Invitation følger i juni

www.facebook.com/fynsponyskuer/

Racerepræsentant: Jette Granhøj 4/8 Carl Trock og Jane Lund Ladegaard Udvalget for Fyns Ponyskuer
7. september Welsh Show på Store Hestedag Roskilde Dyreskueplads       Lars Vestermann Frandsen Bestyrelsen
8. september M&M på Store Hestedag Dyrskuepladsen, Roskilde www.mountainandmoorland.dk
www.facebook.com/mountainandmoorland
      Mountain and Moorland, Denmark
13.-15. september Gørlev Føl- og plageskue Søparken,Søkrogen 4a, 4281 Gørlev www.goerlevhesteogkraemmer.dk Racerepræsentant: Lotte Petersen     Gørlev Hesteskue og kræmmermarked
14. september Ponyskue på Egeskov Marked Bøjdenvejen 22, 5772 Kværndrup Invitation (word)
Invitation (PDF)
Racerepræsentant: Jette Granhøj 18/8 Morten Thers og Kasper Hansen Egeskov Markedsforening
21. september Jysk Efterårsshow Viborg Rideklub      

Anna Jutestrand , Sverige

Bestyrelsen
21. september Landsudvalget for Hestes Fælles Materialprøve Vilhelmsborg Propositioner Tilmeldingen foretages på SEGES Hestes anmeldelsesskema 16/8   Landsudvalget for Heste
22. september Åbent hus hos Stutteri Eskedal Kongshøjvej 8 Bonderup, 4700 Næstved Invitation   12/9   Aktivitetsudvalget Sjælland
28. og 29. september

Welsh Ponyens Dag
Dansk Ride Forbund - R-stævne - Dressur/Spring samt Engelske rideklasser

Katrinebjerg Rideklub
Katrinebjerg 5
4440 Mørkøv
Yderligere info følger
Se mere på: https://www.facebook.com/welshponyensdag/
      Privat
5. oktober Oktobershow Fredericia Ridecenter, Fuglsangvej 30A, 7000 Fredericia Følg med på Facebook: www.facebook.com/oktobershow // www.oktobershow.dk    

Showklasser Welsh: Mr. Harald Zoet, NL

Engelske rideklasser: Mrs. Yvette Zoet de Bruijne, NL

Privat
30. november M&M Christmas Show   www.mountainandmoorland.dk
www.facebook.com/mountainandmoorland
      Mountain and Moorland, Denmark

 

Dato

Aktivitet
Adresse:
Info / Program:
Tilmeldings skema / Andet: Tilm.frist Dommer Ansvarlig

 

2020:
 
25.april Plageskuet Dorthealyst Dorthealyst,Knabstrup Møllebakke 4, Mørkøv www.facebook.com/groups/371700446309767 Racerepræsentant: Kerstin Berglind     Udvalget for plageskuet Dorthealyst
2. maj Fyns Plageskue for Ponyracer Allerupgård, Odense   Racerepræsentant: Jette Granhøj     Udvalget for Fyns Ponyskuer
29. august Fyns Følskue for Ponyracer Allerupgård, Odense   Racerepræsentant: Jette Granhøj     Udvalget for Fyns Ponyskuer
12. september Ponyskue på Egeskov Marked Bøjdenvejen 22, 5772 Kværndrup   Racerepræsentant: Jette Granhøj     Egeskov Markedsforening

* Foreningen kan kun stilles til ansvar overfor egne arrangementer
Der tages forbehold for eventuelle fejl - herunder fejl i dato for tilmelding.
Udenlandske welsharrangementer medtages i det omfang, at der fremsendes en indbydelse til web-master. Danske arrangementer, som ikke er i foreningsregi, medtages i det omfang bestyrelsen og web-master finder disse relevante. Der medtages kun oplysninger om de 4 store dyrskuer (Roskilde, Fyn, Herning og Horsens).
Dokumenter i formatet Pdf. kræver Acrobat Reader installeret, den kan gratis downloades ved at følge linket: https://get.adobe.com/dk/reader/