Kåring

Welsh Pony & Cob avlen afholder hvert år i august kåring af såvel hingste som hopper. Kåringen afvikles i landsdelene på skift hvert 3. år. I 2018 afholdes kåringen på Sjælland og i 2019 på Fyn.


Kåringsweekend 5.-6. august 2017

Kåringsdommere: Mrs. Joanna Sheil (Dukeshill), Mr. Dai Williams (Dyffryngwy) og Mr. Lars Frandsen (Fakla).

Dommere, show og rideklasser: Mrs. Joanna Sheil (Dukeshill) og Mr. Dai Williams (Dyffryngwy).

Mønstringsdommer: Ann Louise W. Jørgensen
 

Championater

Kåringens Bedste Hingst: MENAI DIEGO
Reserve Bedste Hingst: LUNDENÆSGÅRDS FALCON
Kåringens Bedste Hoppe: Blackrock Delyth
Reserve Bedste Hoppe: Bjerregards Malibu
Bedst klargjorte pony: ABERLOUR GADFLY (DNK)
Ridden Champion: Maj-Britt Sieg Stigsen / BARBECUE BITSCH
Reserve Ridden Champion: Luna Lægsgaard Thomassen / FJORDGLIMT GOLDEN PICASS
Bedste mønstrer: Jennifer Hove / RØ'S STATUS QUO
Bedste Vallak: KOKKEDAL'S INITIAL B
Bedste Føl: Valhallas Nellie

Sec. A
Ungdyr champion: Gribsvads Freesia
Reserve Ungdyr champion: Gribsvads Zitzu
Hoppe champion: Gribsvads Freesia
Reserve Hoppe champion: Clausholm Decibella
Supreme champion: Gribsvads Freesia
Reserve supreme champion: Clausholm Decibella

Sec. B
Ungdyr champion: Bjerregards Malibu
Reserve Ungdyr champion: Greigiau Spring Midnight Dancer
Hoppe champion: Bjerregards Malibu
Reserve Hoppe champion: Fairy's Shania
Supreme champion: Bjerregards Malibu
Reserve supreme champion: Fairy's Shania

Sec. C
Ungdyr champion: CHOPINS MICHELIN (DNK)
Reserve Ungdyr champion: THERS ROCK'N ROLL
Hoppe champion: Fjordglimt Lady Gaga
Reserve Hoppe champion: Aberlour Gaia
Hingste champion: CHOPINS MICHELIN (DNK)
Reserve hingste champion: MENAI DIEGO
Supreme champion: Fjordglimt Lady Gaga
Reserve supreme champion: CHOPINS MICHELIN (DNK)

Sec. D
Ungdyr champion: Valhallas Nellie
Reserve Ungdyr champion: MACANAHS JON SNOW
Hoppe champion: Blackrock Delyth
Reserve Hoppe champion: Valhallas Nellie
Hingste champion: MACANAHS JON SNOW
Supreme champion: Blackrock Delyth
Reserve supreme champion: Valhallas Nellie

WPBR
Ungdyr champion: LUNDENÆSGÅRDS FALCON
Hingste champion: LUNDENÆSGÅRDS FALCON
Supreme champion: LUNDENÆSGÅRDS FALCON

Best in Show: Blackrock Delyth
Reserve Best in Show: Bjerregards Malibu



HINGSTEKÅRING

Welsh Pony sec. B – 5 år og ældre

Kat. 16 CADLANVALLEY MOONLIGHT WBH 59
Født 27/4 2008, perlino, Hingst
F: BOSTON BONAPARTE 49826 WSB
M: Eyarth Gigi 98415 WSB MF: EYARTH CELEBRATION 19617 WSB
Opdrætter: Mr. & Mrs. H.S. Davies, Foel Hendre Farm, Wales
Udstiller: Lisbet og Peter Johansen
Stang: 132 Pibe: 16,5 Gjord: 160
Type: 7 Kropsform: 7 Fundament: 8 Skridt: 8 Trav: 9 Galop: 8 Helhed: 7
Gennemsnit: 7,7 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 1
Ret god type. Særdeles god størrelse, men kun jævnt god dybde og bredde. Ret godt hoved. Stejl skulder. Halsen savner form og rejsning. Savner lårfylde. Gode, føre lemmer - dog noget rette. Ret gode hove. God skridt, særdeles god trav, god galop.

Welsh Pony af Cob Type sec. C – 3 år

Kat. 29 THERS ROCK'N ROLL WCH 35
Født 28/5 2014, leverrød, Hingst
F: THERS RED ROCKETEER (IA) 125
Thers Mystic May (OS) 137268 WSB MF: THORNEYSIDE THE TERMINATOR 45541 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Thers v. Familien Thers
Stang: 137 Pibe: 19 Gjord: 175
Type: 8 Kropsform: 8 Fundament: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Galop: 7 Helhed: 8
Gennemsnit: 7,7 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 2
God type. En velproportioneret pony med god dybde og bredde. God forpart og velformet bagpart. Særdeles føre lemmer med god ledmarkering og gode, korte piber. Ret god skridt. God trav, med god haseaktion. Ret god galop. Hingsten har stort udviklingspotentiale.

Kat. 28 ABERLOUR GADFLY (DNK) 98543 WSB sec. C
Født 30/5 2014, rød, Hingst
F: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
M: Aberlour Gwalia WC 105 MF: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Opdrætter: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen
Udstiller: Maren S. H. Håkansson
Stang: 124 Pibe: 18 Gjord: 159
Type: 8 Kropsform: 6 Fundament: 8 Skridt: 6 Trav: 6 Galop: 6 Helhed: 7
Gennemsnit: 6,7 Kåringsklasse: afvist
Oprangering: 2 af 2

Welsh Pony af Cob Type sec. C – 5 år

Kat. 30 MENAI DIEGO WCH 36
Født 2/5 2012, dun, Hingst
F: MENAI CALON LAN 68860 WSB
M: Menai Dolores 141661 WSB MF: MENAI CADFRIDOG 33591 WSB
Opdrætter: D.P. &. Mrs. M.A. Jones T/A Menai Stud, Ceredigion,Wales
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. fam. Jørgensen/Larsen
Stang: 132 Pibe: 19 Gjord: 177
Type: 9 Kropsform: 8 Fundament: 8 Skridt: 9 Trav: 9 Galop: 8 Helhed: 9
Gennemsnit: 8,6 Kåringsklasse: 1
Oprangering: 1 af 1
Særdeles god type; rigtig sec. C type. Kønt, racetypisk hoved, særdeles god hals and særdeles god, skrå skulder. Kort kryds med lidt lavt ansat hale. Gode, korte piber. Særdeles god skridt og trav; god galop.

Welsh Part Bred WPBR – 3 år

Kat. 50 LUNDENÆSGÅRDS FALCON WFH 30

Født 7/2 2014, rød, Hingst
F: FIANGO W. WFH 4
M: T Kleine Bos Liberty Elegant WF 55 MF: LEUNS VELD'S ELEGANT H15436
Opdrætter og udstiller: Julie Lund Kristensen
Stang: 144 Pibe: 17,5 Gjord: 165
Type: 8 Kropsform: 8 Fundament: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Galop: 8 Helhed: 8
Gennemsnit: 8 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 2
God ridetype. God størrelse, ret god dybde og bredde. Kønt hoved. Ret godt forpart; mere tøjlelængde ønskes. Velmarkeret manke. God overlinje og bagpart. Rene, tørre lemmer, men noget indkneben under forknæet. God bevægelse i skridt, trav og galop.

Kat. 49 BOLLYWOOD BITSCH 208333WE1402309 WPBR
Født 12/5 2014, red dun, Hingst
F: A NEW STAR DE441411305509
M: Blondie Bitsch BSDH 256 MF: FS DON'T WORRY DE343439189895
Opdrætter: Stald Bitsch v. Henriette Bitsch, Tølløse
Udstiller: Maj-Britt Sieg Stigsen
Stang: 145 Pibe: 18,5 Gjord: 163
Type: 6 Kropsform: 5 Fundament: 6 Skridt: 7 Trav: 7 Galop: 8 Helhed: 6
Gennemsnit: 6,4 Kåringsklasse: afvist
Oprangering: 2 af 2

VALLAKKÅRING

Welsh Mountain sec. A – 5 år og ældre

Kat. 3 CHRISTOFT KANDEHAR 208333200307060. sec. A
Født 28/5 2003, blåskimmel, Vallak
F: TRELLEBJERGS DON 9307030
Christoft Corvus Corax 9402614. MF: DERI DANDY WMH 15
Opdrætter: Gunnar Christensen,Skive
Udstiller: Jette Guldager Sørensen
Stang: 116 Pibe: 15,5
Type: 8 Kropsform: 8 Fundament: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Galop: 7 Helhed: 8
Gennemsnit: 7,7 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 1
God type. God størrelse, med velproportioneret krop og særdeles god dybde. Lidt kort forpart og noget overlæsset skulder. Noget finlemmet, men gode korte piber. God skridt og trav; ret god galop.

HOPPEKÅRING

Welsh Mountain sec. A – 3 år


Kat. 7 Gribsvads Zitzu WM 1098
Født 16/4 2014, skimmel, Hoppe
F: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168
M: Gribsvads Pitzu WM 1014 MF: SPRINGBOURNE HERIAN WMH 105
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v. Benth Olesen
Stang: 118 Pibe: 15,5
Type: 9 Kropsform: 9 Fundament: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Galop: 7 Helhed: 8
Gennemsnit: 8,1 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 2
Særdeles god type. Særdeles god størrelse, dybde og bredde. Særdeles god forpart. God overlinje, men lidt lang ryg. God haleansætning. Gode, føre lemmer. God skridt og trav; ret god galop.

Kat. 8 Chopins Alma (DNK) WM 1099
Født 15/4 2014, brun, Hoppe
F: HARVEST(DK) ROYAL U-TWO WMH 165
Chopins Ariel (OS) WM 1074 MF: VIMPENNY COMMANDER WMH 124
Opdrætter: Stutteri Chopin v. Mie Christiansen
Udstiller: Stald Nyberg v. Marianne N. Jensen
Stang: 117,5 Pibe: 15
Type: 8 Kropsform: 8 Fundament: 7 Skridt: 8 Trav: 7 Galop: 7 Helhed: 8
Gennemsnit: 7,6 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 2 af 2
God type. Særdeles god forpart. God overlinje, men lidt kort kryds. Særdeles god haleansætning. Gode og tørre lemmer med korte piber, dog lidt fine. God skridt. Ret god trav; mere afskub ønskes. Ret god galop.

Welsh Mountain sec. A – 5 år og ældre

Kat. 13 Greenhills (DK) Sunshine WM 1100
Født 22/6 2008, skimmel, Hoppe
F: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
M: Ysselvliedt's Sapphire WM 1028 MF: SPRINGBOURNE GLIDE 34476 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Greenhill v. Hanne Larsen
Stang: 121 Pibe: 16,5
Type: 8 Kropsform: 8 Fundament: 8 Skridt: 8 Trav: 9 Galop: 8 Helhed: 8
Gennemsnit: 8,1 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 1
God type. God størrelse med god dybde og bredde. Kønnere hoved ønskes. Særdeles god skulder og god overlinje. Gode, føre lemmer. God skridt. Særdeles god trav, og god galop.

Welsh Pony sec. B – 3 år

Kat. 22 Bjerregards Malibu WB 384
Født 18/4 2014, skimmel, Hoppe
F: BIRTLEY FIRST ADDITION WBH 47
M: Bjerregårds Snow Flake 208333WE0500014 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Opdrætter og udstiller: Stutteri Bjerregård v. Jette Bjerregård
Stang: 128 Pibe: 16
Type: 9 Kropsform: 9 Fundament: 8 Skridt: 8 Trav: 8 Galop: 8 Helhed: 9
Gennemsnit: 8,4 Kåringsklasse: 1
Oprangering: 1 af 1
Særdeles god type. En meget velproportioneret unghoppe af god størrelse og med særdeles god dybde. Særdeles god forpart, god overlinje og bagpart. Velstillede, gode lemmer. God bevægelse i skridt, trav og galop.

Welsh Pony sec. B – 5 år og ældre

Kat. 24 Bjerregårds Filippa WB 385
Født 24/4 2012, skimmel, Hoppe
F: BJERREGÅRDS TAYER WBH 42
M: Bjerregårds Silver Lady WB 309 MF: BJERREGÅRDS APOLLO WBH 38
Opdrætter: Udstiller
Opdrætter og udstiller: Stutteri Bjerregård v. Jette Bjerregård
Stang: 128 Pibe: 15,5
Type: 8 Kropsform: 7 Fundament: 7 Skridt: 8 Trav: 9 Galop: 8 Helhed: 8
Gennemsnit: 7,9 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 1
God type. God størrelse, ret god dybde. Velformet forpart og velansat hals, men noget overlæsset skulder. God bagpart, men lidt lavt ansat hale. Noget finlemmet. God skridt, særdeles god trav og god galop.

Welsh Cob sec. D – 4 år

Kat. 41 Valhallas(dk) Black Princess WD 288
Født 6/5 2013, sort, Hoppe
F: VALHALLAS(DK) ZORRO 86319 WSB
M: Valhallas(DK) Queen Of Hearts WD 108 MF: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Opdrætter: Stutteri Valhalla v. Karen B. Olsen & Carl Trock
Udstiller: Stutteri Macanah v. Heidi Albrekt
Stang: 143 Pibe: 19
Type: 7 Kropsform: 7 Fundament: 8 Skridt: 7 Trav: 8 Galop: 8 Helhed: 8
Gennemsnit: 7,6 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 1
Ret god type. God størrelse og god dybde; savner noget bredde. Kort hals og stejl skulder. Noget svag bagpart. Gode, korte piber og god behåring på lemmerne. Ret god skridt. God trav og galop. Føllet ved hoppens side er en klar forbedring ift. hoppen og viser hendes kvalitet som avlshoppe.

Welsh Cob sec. D – 5 år og ældre

Kat. 44 Blackrock Delyth WD 289
Født 13/6 2011, palomino, Hoppe
F: SODEN GWYNFOR 79194 WSB
M: Goshenstreet Diana 144045 WSB MF: CATHAEL THE PREDATOR 52799 WSB
Opdrætter: T. G. Davies & Son, Powys, Wales
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. fam. Jørgensen/Larsen
Stang: 145 Pibe: 20
Type: 9 Kropsform: 9 Fundament: 9 Skridt: 9 Trav: 10 Galop: 9 Helhed: 9
Gennemsnit: 9,1 Kåringsklasse: 1
Oprangering: 1 af 4
Særdeles god type. En meget velproportioneret hoppe af særdeles god størrelse, dybde og bredde. Særdeles kønt hoved med godt øje, og en meget velformet forpart. Noget høj bag, og lavt ansat hale. Særdeles gode lemmer. Særdeles god skridt. Excellent, jordvindende trav med særdeles god haseaktion. Særdeles god galop.

Kat. 46 Valhallas (DK) Lady Marion WD 290
Født 2/5 2007, sort, Hoppe
F: DANAWAY ZEDAN 61306 WSB
M: Trevallion Lady Lillian WD 203 MF: TREVALLION FLASH JACK 18231 WSB
Opdrætter: Stutteri Valhalla v. Karen B. Olsen & Carl Trock
Udstiller: Stutteri Borch v. Heidi Borch
Stang: 151 Pibe: 20,5
Type: 8 Kropsform: 9 Fundament: 8 Skridt: 9 Trav: 9 Galop: 9 Helhed: 9
Gennemsnit: 8,7 Kåringsklasse: 1
Oprangering: 2 af 4
God type. En meget velproportioneret hoppe af særdeles god størrelse, dybde og bredde. Ret godt hoved. Særdeles velformet forpart, god overlinje og bagpart. Gode lemmer med særdeles gode hove. Særdeles god bevægelse i skridt, trav og galop.

Kat. 43 Fronarth Danish-model WD 291
Født 2/7 2011, rød, Hoppe
F: FRONARTH WELSH MAGIC 46941 WSB
M: Fronarth Model Lady 108370 WSB MF: DERWEN DESERT EXPRESS 24420 WSB
Opdrætter: Jones Bros & Mr & Mrs G. Jones, Fronarth Stud, Ceredigion, Wales
Udstiller: Puk Larsen
Stang: 145,5 Pibe: 19,5
Type: 8 Kropsform: 9 Fundament: 8 Skridt: 9 Trav: 7 Galop: 8 Helhed: 8
Gennemsnit: 8,1 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 3 af 4
God type. God størrelse, god dybde og særdeles god bredde. God forpart, men lidt mere halslængde ønskes. Velmarkeret manke. Særdeles god overlinje og bagpart. Gode lemmer med gode, korte piber og gode hove. Særdeles god skridt. Ret god trav; mere knæaktion ønskes. God galop.

Kat. 47 Debusies Princess Grace WD 266
Født 21/5 2005, rød, Hoppe
F: FJORDGLIMT MARTINO (OS) WDH 42
M: Rotherdale Princess Royal WD 168 MF: ERWEN ROYAL EXPRESS 29010 WSB
Opdrætter: Stutteri De Busie v. Angela Hamer
Udstiller: Maja S. Skovby Due
Stang: 148 Pibe: 19
Type: 8 Kropsform: 8 Fundament: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Galop: 8 Helhed: 8
Gennemsnit: 7,9 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 4 af 4
God type. God størrelse med ret god dybde og bredde. Særdeles kønt hoved, men lidt lange ører. God forpart og overlinje; bagparten ønskes stærkere. Gode tørre lemmer, men lidt lange piber. God bevægelse i skridt, trav og galop.

Welsh Part Bred WPBR – 4 år

Kat. 52 Agesergaards Golden Saga WF 64
Født 15/3 2013, palomino, Hoppe
F: AASTRUPGAARDS GOLDEN FLYING WFH 11
M: Løgballes Cherlina WM 929 MF: OVINGTON REMUS EWMH 88
Opdrætter: Anders Rasmussen, Rødkærsbro
Udstiller: Maia Langfeldt Brandt
Stang: 129 Pibe: 16
Type: 8 Kropsform: 8 Fundament: 7 Skridt: 8 Trav: 8 Galop: 8 Helhed: 8
Gennemsnit: 7,9 Kåringsklasse: 2
Oprangering: 1 af 1
God ridetype. God størrelse og dybde, men noget smal. Mere halslængde ønskes. God skulder. Særdeles god overlinje og velformet bagpart. Noget fransk for. God bevægelse i skridt, trav og galop.

Welsh Part Bred WPBR – 5 år og ældre

Kat. 53 Maygårdens Diva 208333PA0803188 WPBR

Født 27/5 2008, palomino, Hoppe
F: FS DIOR DE LUXE DE443433954003
M: Maygårdens Gaia PAN 06003 MF: ukendt
Opdrætter: May-Britt Andrea Andersen, Ribe
Udstiller: Lisbet og Peter Johansen
Stang: 126 Pibe: 14,5
Type: 7 Kropsform: 6 Fundament: 6 Skridt: 7 Trav: 7 Galop: 8 Helhed: 7
Gennemsnit: 6,9 Kåringsklasse: afvist
Oprangering: 1 af 1


HOPPEFAMILIE

1. Klasse 2. Grad 22 Point
Udstiller: Stutteri Greenhill v. Hanne Larsen

Stamhoppe:
Kat. 15 Ysselvliedt's Sapphire WM 1028 sec. A
Født 29/4 2000, skimmel, Hoppe
F: SPRINGBOURNE GLIDE 34476 WSB
M: Ysselvliedt's Stefanie 31075 NWPCS
MF: BALEDON JERIMIAH 24410 WSB
Opdrætter: Ysselvliedt Stud, H. Zoet, Holland
Døtre:
Kat. 4 Greenhills (DK) High Safira 374 (IR) sec. A
Født 2016, skimmel, Hoppe
F: YSSELVLIEDTS HIGH-WOOD 79134 WSB
Opdrætter: Udstiller
Kat. 13 Greenhills (DK) Sunshine 208333WE0805678 sec. A
Født 22/6 2008, skimmel, Hoppe
F: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
Opdrætter: Udstiller
Kat. 14 Greenhills (DK) Savannah 208333WE0704822 sec. A
Født 24/5 2007, skimmel, Hoppe
F: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
Opdrætter: Udstiller
Afkom efter døtre:
Kat. 1 GREENHILLS SPARKY under reg. sec. A
Født 22/5 2017, palomino, Hingst
F: FAKLA CALYPSO (IR) 220
M: Greenhills (DK) Savannah 208333WE0704822
Opdrætter: Udstiller
Kat. 10 Greenhills (DK) Seren Ebrill 281 (IA) sec. A
Født 2012, skimmel, Hoppe
F: PENDOCK MANTOVANI 69387 WSB
M: Greenhills (DK) Sunshine 208333WE0805678
Opdrætter: Udstiller


RIDEKLASSER

Leading Rein

Kat. 2 RØ'S STATUS QUO 208333WE1000262 sec. A
Født 26/3 2010, brun, Vallak
F: STOERTEBECKER'S GENIUS DE335350253297
M: Springfire's Sundance Girl WM 1056 MF: RIEDELAND'S NEVADO DE334347616592
Opdrætter: Stutteri Rø v. Stine Rø Nielsen
Udstiller: Karina Hove
Rytter: Jennifer Hove
Placering: 1 af 1

First Ridden

Kat. 31 FJORDGLIMT GOLDEN PICASSO 95562 WSB sec. C

Født 26/4 2012, palomino, Vallak
F: MENAI CADERNID 55226 WSB
M: Synod Rose Ponesse 149722 WSB MF: SYNOD GABRIEL 33241 WSB
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller og rytter: Luna Lægsgaard Thomassen
Placering: 1 af 2

Kat. 25 Mirain Galicia WB 376 sec. B
Født 29/5 2009, skimmel, Hoppe
F: CWRTYCADNO SADWRN 71329 WSB
M: Bjerregårds Gris Ligano WB 346 MF: CENNEN SCHUBERT WBH 33
Opdrætter og udstiller: Stutteri Mirain v. Maiken Holm Nielsen
Rytter: Thilde Holm Nielsen
Placering: 2 af 2

Novice Ridden

Kat. 51 BARBECUE BITSCH 208333SP1202354 WPBR
Født 9/5 2012, mørk rød, Vallak
F: RØGILD'S DIABLO SPH 190
M: Blondie Bitsch BSDH 256 MF: FS DON'T WORRY DE343439189895
Opdrætter: Stald Bitsch v. Henriette Bitsch, Tølløse
Udstiller og rytter: Maj-Britt Sieg Stigsen
Placering: 1 af 1

Open Ridden

Kat. 18 STOUGJESHOEVE REBEL (NLD) 85701 WSB sec. B

Født 25/2 2009, palomino, Vallak
F: GRIASHALL KIWI 49465 WSB
M: Brookhall Distant Mist 126910 WSB MF: COTTRELL MASTERPIECE 21920 WSB
Opdrætter: G. Verbaas, Holland
Udstiller: Maj-Britt Sieg Stigsen
Rytter: Pia Sieg
Placering: 1 af 6

Kat. 32 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178 WE DK sec. C
Født 6/6 2002, brun, Vallak
F: RYTTERBJERGET'S INFINITY WCH 13
M: De Busies Black Bess of Zealand WD 134 MF: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Opdrætter: Stald Kokkedal v. Lone og Bjarne Bloch
Udstiller: Stutteri Lindebakken v. fam. Seedorff
Rytter: Ester Seedorff
Placering: 2 af 6

Kat. 17 BJERREGÅRDS MAYSON 208333WE1100435 sec. B
Født 8/4 2011, rød, Vallak
F: BIRTLEY SIR PERCY 72376 WSB
M: Bjerregårds Nellie WB 352 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Opdrætter: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård
Udstiller: Team Dalima v. fam. Olsen
Rytter: Amanda Jørgensen
Placering: 3 af 6

Kat. 38 ADELHEIDE'S CHARMING BOY 528019010001816 WD NLD sec. D
Født 26/4 2003, brun, Vallak
F: COBTAIN ALADIN 1286 WPCV
M: Cilsane Catti Fach 104483 WSB MF: EBBW JOSS 31767 WSB
Opdrætter: Adelheide Stud, J.G. Jeursen, Holland
Udstiller og rytter: Marion Huss
Placering: 4 af 6

Kat. 45 Sirius-S WD 258 sec. D
Født 17/5 2007, rød, Hoppe
F: FJORDGLIMT SIR JOHNSON (OS) WDH 39
M: Valhallas(DK) Amanda (OS) WD 218 MF: MENAI SPARKLING IMPERIAL 55815 WSB
Opdrætter: Stina Nielsen, Trige
Udstiller: Poul Henckel
Rytter: Sara R. Sørensen
Placering: 5 af 6

Kat. 19 BJERREGÅRDS IVANHOE 208333WE0800455 sec. B
Født 7/4 2008, skimmel, Vallak
F: RHYDSPENCE PAUL WBH 46
M: Bjerregårds Nellie WB 352 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Opdrætter: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård
Udstiller og rytter: Ellen R Christiansen
Placering: 6 af 6


SHOWKLASSER

Klasse 1 - sec. A – Ungdyr

Kat. 5 Gribsvads Freesia 208333WE1501356 sec. A

Født 23/5 2015, skimmel, Hoppe
F: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168
M: Gribsvads Flower WM 1086 MF: FAKLA DEJA VU MAYKELS LAST WMH 167
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v. Benth Olesen
Placering: 1 af 3

Kat. 7 Gribsvads Zitzu 208333WE1400342 sec. A
Født 16/4 2014, skimmel, Hoppe
F: SHAMROCK MICRO CLEVELAND WMH 168
M: Gribsvads Pitzu WM 1014 MF: SPRINGBOURNE HERIAN WMH 105
Opdrætter og udstiller: Stutteri Gribsvad v. Benth Olesen
Placering: 2 af 3

Kat. 6 Fakla Perle 448 (IR) sec. A
Født 17/4 2014, rød, Hoppe
F: FAKLA CALYPSO (IR) 220
M: Nantdywyll Persain 159577 MF: CWMNANTGWYN PENADUR 45479 WSB
Opdrætter: Stutteri Fakla v. Keld Frandsen
Udstiller: Hulda & Mette Hauge Jensen
Placering: 3 af 3

Klasse 2 - sec. A – 4 års og ældre

Kat. 12 Clausholm Decibella 322 (IR) sec. A
Født 1/1 2010, skimmel, Hoppe
F: PENDOCK MANTOVANI 69387 WSB
M: Reekse Hoek Desi WM 878 MF: SYNOD PROPHET 30725 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Clausholm v. Ann Louise W. Jørgensen
Placering: 1 af 2

Kat. 9 Blanche Maybe 166454 WSB sec. A
Født 7/4 2012, skimmel, Hoppe
F: CASCOB SILVERGHOST 36896 WSB
M: Blanche Minaret 152242 WSB MF: YAVERLAND CAROUSE 30007 WSB
Opdrætter: Mrs A. C. Brook, Springbourne Stud, Berkshire, UK
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. fam. Jørgensen/Larsen
Placering: 2 af 2

Klasse 3 - sec. B – ungdyr

Kat. 22 Bjerregards Malibu 316 (IA) sec. B

Født 18/4 2014, skimmel, Hoppe
F: BIRTLEY FIRST ADDITION WBH 47
M: Bjerregårds Snow Flake 208333WE0500014 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Opdrætter og udstiller: Stutteri Bjerregård v. Jette Bjerregård
Placering: 1 af 3

Kat. 20 Greigiau Spring Midnight Dancer 176931 WSB sec. B
Født 1/4 2016, sort, Hoppe
F: CADLANVALLEY ROMEO 56610 WSB
M: Penserri Lois Ddu 139664 WSB MF: TALPONCIAU BESWICK 53791 WSB
Opdrætter: Mr W.A. Owen, Greigiau Stud, Anglesey, Wales
Udstiller: Team Dalima v. fam. Olsen
Placering: 2 af 3

Kat. 21 Dalimas Shamina 366 (IA) sec. B
Født 5/5 2014, skimmel, Hoppe
F: BIRTLEY FIRST ADDITION WBH 47
M: Bjerregårds Sasja WB 366 MF: SCHIWAGO DE363630027998
Opdrætter og udstiller: Team Dalima v. fam. Olsen
Placering: 3 af 3

Klasse 4 – sec. B – 4 års og ældre

Kat. 26 Fairy's Shania 208333WE0904879 sec. B

Født 6/5 2009, skimmel, Hoppe
F: BJERREGÅRDS GOLDRUSH WBH 50
M: Bjerregårds Sasja WB 366 MF: SCHIWAGO DE363630027998
Opdrætter: Udstiller (tidl. Stutteri Fairy)
Udstiller: Team Dalima v. fam. Olsen
Placering: 1 af 2

Kat. 24 Bjerregårds Filippa 208333WE1200440 sec. B
Født 24/4 2012, skimmel, Hoppe
F: BJERREGÅRDS TAYER WBH 42
M: Bjerregårds Silver Lady WB 309 MF: BJERREGÅRDS APOLLO WBH 38
Opdrætter og udstiller: Stutteri Bjerregård v. Jette Bjerregård
Placering: 2 af 2

Klasse 5 - sec. C - ungdyr

Kat. 27 CHOPINS MICHELIN (DNK) 102851 WSB sec. C

Født 14/5 2016, sort, Hingst
F: CAEBRYN HARRI QC 91882 WSB
Chopins Montana (DNK) WC 140 MF: CHOPINS SPIRIT (OS) 68992 WSB
Opdrætter: Stutteri Chopin v. Mie Christiansen
Udstiller: Stald Nyberg v. Marianne N. Jensen
Placering: 1 af 2

Kat. 29 THERS ROCK'N ROLL (IR) 280 sec. C
Født 28/5 2014, leverrød, Hingst
F: THERS RED ROCKETEER (IA) 125
M: Thers Mystic May (OS) 137268 WSB MF: THORNEYSIDE THE TERMINATOR 45541 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Thers v. Familien Thers
Placering: 2 af 2

Klasse 6 - Vallak Showklasse

Kat. 32 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178 WE DK sec. C

Født 6/6 2002, brun, Vallak
F: RYTTERBJERGET'S INFINITY WCH 13
M: De Busies Black Bess of Zealand WD 134 MF: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Opdrætter: Stald Kokkedal v. Lone og Bjarne Bloch
Udstiller: Stutteri Lindebakken v. fam. Seedorff
Placering: 1 af 3

Kat. 2 RØ'S STATUS QUO 208333WE1000262 sec. A
Født 26/3 2010, brun, Vallak
F: STOERTEBECKER'S GENIUS DE335350253297
M: Springfire's Sundance Girl WM 1056 MF: RIEDELAND'S NEVADO DE334347616592
Opdrætter: Stutteri Rø v. Stine Rø Nielsen
Udstiller: Karina Hove
Placering: 2 af 3

Kat. 19 BJERREGÅRDS IVANHOE 208333WE0800455 sec. B
Født 7/4 2008, skimmel, Vallak
F: RHYDSPENCE PAUL WBH 46
M: Bjerregårds Nellie WB 352 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Opdrætter: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård
Udstiller: Ellen R Christiansen
Placering: 3 af 3

Klasse 7 – sec. C – 4 års og ældre

Kat. 36 Fjordglimt Lady Gaga WC 131 sec. C

Født 24/6 2010, rød, Hoppe
F: SYNOD REQUEST WCH 29
M: Menai Lady Georgina WC 90 MF: PARCYBEDW BOY GEORGE WCH 17
Opdrætter og udstiller: Stutteri Fjordglimt v. fam. Jørgensen/Larsen
Placering: 1 af 3

Kat. 35 Aberlour Gaia WC 137 sec. C
Født 17/5 2011, rød, Hoppe
F: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
M: Aberlour Gwalia WC 105 MF: RYTTERBJERGETS INFINITY WCH 13
Opdrætter og udstiller: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen
Placering: 2 af 3

Kat. 30 MENAI DIEGO 94117 WSB sec. C
Født 2/5 2012, dun, Hingst
F: MENAI CALON LAN 68860 WSB
M: Menai Dolores 141661 WSB MF: MENAI CADFRIDOG 33591 WSB
Opdrætter: D.P. &. Mrs. M.A. Jones T/A Menai Stud, Ceredigion,Wales
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. fam. Jørgensen/Larsen
Placering: 3 af 3

Klasse 8 – sec. D – ungdyr

Kat. 40 Horsvang Welsh Lady Of Class 174882 WSB sec. D
Født 28/9 2014, rød, Hoppe
F: MERLYN WELSH CALIBRA WDH 41
M: Trenewydd Robina 136657 WSB MF: TREVALLION TRYSOR 27119 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Horsvang v. Lene Hougaard og Jørn W. Larsen
Placering: 1 af 1

Klasse 9 – sec. D – 4 års og ældre

Kat. 44 Blackrock Delyth 163990 WSB sec. D

Født 13/6 2011, palomino, Hoppe
F: SODEN GWYNFOR 79194 WSB
M: Goshenstreet Diana 144045 WSB MF: CATHAEL THE PREDATOR 52799 WSB
Opdrætter: T. G. Davies & Son, Powys, Wales
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. fam. Jørgensen/Larsen
Placering: 1 af 3

Kat. 42 Valhallas(DK) Vanessa WD 284 sec. D
Født 1/1 2013, brun, Hoppe
F: VALHALLAS(DK) ZORRO 86319 WSB
M: Valhallas(dk) Victoria(OS) WD 242 MF: FRONARTH VICTOR 34934 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Valhalla v. Karen B. Olsen & Carl Trock
Placering: 2 af 3

Kat. 41 Valhallas(dk) Black Princess 170626 WSB sec. D
Født 6/5 2013, sort, Hoppe
F: VALHALLAS(DK) ZORRO 86319 WSB
M: Valhallas(DK) Queen Of Hearts WD 108 MF: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Opdrætter: Stutteri Valhalla v. Karen B. Olsen & Carl Trock
Udstiller: Stutteri Macanah v. Heidi Albrekt
Placering: 3 af 3

Klasse 10 - Følshowklasse

Kat. 39 Valhallas Nellie under reg. sec. D

Født 29/4 2017, brun, Hoppe
F: PERTHOG SIR TERRY 91427 WSB
M: Valhallas(DK) Vanessa WD 284 MF: VALHALLAS(DK) ZORRO 86319 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Valhalla v. Karen B. Olsen & Carl Trock
Placering: 1 af 5

Kat. 37 MACANAHS JON SNOW under reg. sec. D
Født 28/4 2017, sort, Hingst
F: PERTHOG SIR TERRY 91427 WSB
M: Valhallas(dk) Black Princess 170626 WSB MF: VALHALLAS(DK) ZORRO 86319 WSB
Opdrætter og udstiller: Stutteri Macanah v. Heidi Albrekt
Placering: 2 af 5

Kat. 33 Aberlour Glenda under reg. sec. C
Født 9/5 2017, rød, Hoppe
F: BRYNITHON TEIFON 75967 WSB
M: Aberlour Gaia WC 137 MF: COEDENEIRIN REFLECT WCH 32
Opdrætter og udstiller: Stutteri Aberlour v. Laila Larsen og Torben Olsen
Placering: 3 af 5

Kat. 1 GREENHILLS SPARKY under reg. sec. A
Født 22/5 2017, palomino, Hingst
F: FAKLA CALYPSO (IR) 220
M: Greenhills (DK) Savannah 208333WE0704822 MF: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
Opdrætter og udstiller: Stutteri Greenhill v. Hanne Larsen
Placering: 4 af 5

Kat. 48 HANSTEDLUNDS ENTERTAINER 208333WE1700287 WPBR
Født 4/4 2017, cremello, Hingst
F: CADLANVALLEY MOONLIGHT 80718 WSB
M: Maygårdens Diva 208333PA0803188 MF: FS DIOR DE LUXE DE443433954003
Opdrætter: Hanstedlunds Heste v. Peter Johansen
Udstiller: Lisbet og Peter Johansen
Placering: 5 af 5

Klasse 11 – WPBR - ungdyr

Kat. 50 LUNDENÆSGÅRDS FALCON 208333WE1400029 WPBR

Født 7/2 2014, rød, Hingst
F: FIANGO W. WFH 4
M: T Kleine Bos Liberty Elegant WF 55 MF: LEUNS VELD'S ELEGANT H15436
Opdrætter og udstiller: Julie Lund Kristensen
Placering: 1 af 1


Klasse 14 - DM – Stutterikonkurrence

Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård Placering: 1 af 2
Kat. 19 BJERREGÅRDS IVANHOE 208333WE0800455 sec. B
Født 7/4 2008, skimmel, Vallak
F: RHYDSPENCE PAUL WBH 46
M: Bjerregårds Nellie WB 352 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Kat. 22 Bjerregards Malibu 316 (IA) sec. B
Født 18/4 2014, skimmel, Hoppe
F: BIRTLEY FIRST ADDITION WBH 47
M: Bjerregårds Snow Flake 208333WE0500014 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Kat. 24 Bjerregårds Filippa 208333WE1200440 sec. B
Født 24/4 2012, skimmel, Hoppe
F: BJERREGÅRDS TAYER WBH 42
M: Bjerregårds Silver Lady WB 309 MF: BJERREGÅRDS APOLLO WBH 38

Stutteri Greenhill v. Hanne Larsen Placering: 2 af 2
Kat. 1 GREENHILLS SPARKY under reg. sec. A
Født 22/5 2017, palomino, Hingst
F: FAKLA CALYPSO (IR) 220
M: Greenhills (DK) Savannah 208333WE0704822 MF: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
Kat. 13 Greenhills (DK) Sunshine 208333WE0805678 sec. A
Født 22/6 2008, skimmel, Hoppe
F: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
M: Ysselvliedt's Sapphire WM 1028 MF: SPRINGBOURNE GLIDE 34476 WSB
Kat. 14 Greenhills (DK) Savannah 208333WE0704822 sec. A
Født 24/5 2007, skimmel, Hoppe
F: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
M: Ysselvliedt's Sapphire WM 1028 MF: SPRINGBOURNE GLIDE 34476 WSB


MØNSTRINGSKLASSER

Børnemønstring

Kat. 2 RØ'S STATUS QUO 208333WE1000262 sec. A

Født 26/3 2010, brun, Vallak
F: STOERTEBECKER'S GENIUS DE335350253297
M: Springfire's Sundance Girl WM 1056 MF: RIEDELAND'S NEVADO DE334347616592
Opdrætter: Stutteri Rø v. Stine Rø Nielsen
Udstiller og handler: Karina Hove
Point: 42 Placering: 1 af 3

Kat. 6 Fakla Perle 448 (IR) sec. A
Født 17/4 2014, rød, Hoppe
F: FAKLA CALYPSO (IR) 220
M: Nantdywyll Persain 159577 MF: CWMNANTGWYN PENADUR 45479 WSB
Opdrætter: Stutteri Fakla v. Keld Frandsen
Udstiller: Hulda & Mette Hauge Jensen
Handler: Louise Nielsen
Point: 41 Placering: 2 af 3

Kat. 19 BJERREGÅRDS IVANHOE 208333WE0800455 sec. B
Født 7/4 2008, skimmel, Vallak
F: RHYDSPENCE PAUL WBH 46
M: Bjerregårds Nellie WB 352 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Opdrætter: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård
Udstiller og handler: Ellen R Christiansen
Point: 38 Placering: 3 af 3

Juniormønstring

Kat. 32 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178 WE DK sec. C
Født 6/6 2002, brun, Vallak
F: RYTTERBJERGET'S INFINITY WCH 13
M: De Busies Black Bess of Zealand WD 134 MF: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Opdrætter: Stald Kokkedal v. Lone og Bjarne Bloch
Udstiller: Stutteri Lindebakken v. fam. Seedorff
Handler: Ester Seedorff
Point: 47 Placering: 1 af 4

Kat. 31 FJORDGLIMT GOLDEN PICASSO 95562 WSB sec. C
Født 26/4 2012, palomino, Vallak
F: MENAI CADERNID 55226 WSB
M: Synod Rose Ponesse 149722 WSB MF: SYNOD GABRIEL 33241 WSB
Opdrætter: Stutteri Fjordglimt
Udstiller og handler: Luna Lægsgaard Thomassen
Point: 45 Placering: 2 af 4

Kat. 32 KOKKEDAL'S INITIAL B 208333200204178 WE DK sec. C
Født 6/6 2002, brun, Vallak
F: RYTTERBJERGET'S INFINITY WCH 13
M: De Busies Black Bess of Zealand WD 134 MF: CALERUX BLACK PRINCE EWDH 11
Opdrætter: Stald Kokkedal v. Lone og Bjarne Bloch
Udstiller: Stutteri Lindebakken v. fam. Seedorff
Handler: Ester Seedorff / Mikala Sommer
Point: 43 Placering: 3 af 4

Kat. 6 Fakla Perle 448 (IR) sec. A
Født 17/4 2014, rød, Hoppe
F: FAKLA CALYPSO (IR) 220
M: Nantdywyll Persain 159577 MF: CWMNANTGWYN PENADUR 45479 WSB
Opdrætter: Stutteri Fakla v. Keld Frandsen
Udstiller: Hulda & Mette Hauge Jensen
Handler: Hulda Kathrine Jensen
Point: 42 Placering: 4 af 4

Old Ladies Cup

Kat. 9 Blanche Maybe 166454 WSB sec. A
Født 7/4 2012, skimmel, Hoppe
F: CASCOB SILVERGHOST 36896 WSB
M: Blanche Minaret 152242 WSB MF: YAVERLAND CAROUSE 30007 WSB
Opdrætter: Mrs A. C. Brook, Springbourne Stud, Berkshire, UK
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. fam. Jørgensen/Larsen
Handler: Helle K-Jørgensen
Point: 49 Placering: 1 af 6

Kat. 30 MENAI DIEGO 94117 WSB sec. C
Født 2/5 2012, dun, Hingst
F: MENAI CALON LAN 68860 WSB
M: Menai Dolores 141661 WSB MF: MENAI CADFRIDOG 33591 WSB
Opdrætter: D.P. &. Mrs. M.A. Jones T/A Menai Stud, Ceredigion,Wales
Udstiller: Stutteri Fjordglimt v. fam. Jørgensen/Larsen
Handler: Katrine Lund Olesen
Point: 46 Placering: 2 af 6

Kat. 47 Debusies Princess Grace WD 266 sec. D
Født 21/5 2005, rød, Hoppe
F: FJORDGLIMT MARTINO (OS) WDH 42
M: Rotherdale Princess Royal WD 168 MF: ERWEN ROYAL EXPRESS 29010 WSB
Opdrætter: Stutteri De Busie v. Angela Hamer
Udstiller og handler: Maja S. Skovby Due
Point: 44 Placering: 3 af 6

Kat. 19 BJERREGÅRDS IVANHOE 208333WE0800455 sec. B
Født 7/4 2008, skimmel, Vallak
F: RHYDSPENCE PAUL WBH 46
M: Bjerregårds Nellie WB 352 MF: BJERREGÅRDS WITEK WBH 41
Opdrætter: Stutteri Bjerregård v. Jette og Flemming Bjerregård
Udstiller: Ellen R Christiansen
Handler: Gitte Vittrup
Point: 44 Placering: 4 af 6

Kat. 16 CADLANVALLEY MOONLIGHT 80718 WSB sec. B
Født 27/4 2008, perlino, Hingst
F: BOSTON BONAPARTE 49826 WSB
M: Eyarth Gigi 98415 WSB MF: EYARTH CELEBRATION 19617 WSB
Opdrætter: Mr. & Mrs. H.S. Davies, Foel Hendre Farm, Wales
Udstiller: Lisbet og Peter Johansen
Handler: Lisbet Bang
Point: 44 Placering: 5 af 6

Kat. 10 Greenhills (DK) Seren Ebrill 281 (IA) sec. A
Født 2012, skimmel, Hoppe
F: PENDOCK MANTOVANI 69387 WSB
M: Greenhills (DK) Sunshine 208333WE0805678 MF: CLAUSHOLM DONATELLO 1886 WPCV
Opdrætter: Udstiller
Udstiller: Stutteri Greenhill v. Hanne Larsen
Handler: Puk Larsen
Point: 42 Placering: 6 af 6
 

TRILLEBØRERÆS
Champion og vinder af Mailund pokalen: Team Møllegyden ved Louise og Christina Kolding Nielsen.